Про затвердження Цільової програми фінансової підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з м
Про затвердження Цільової програми фінансової підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою забезпечення протидії протиправній діяльності на державному кордоні на 2026 рік
Керуючись п. 22 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до Законів України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про оборону України», з метою ефективної протидії незаконному переміщенню та підготовці до переміщення через державний кордон нелегальних мігрантів, зброї, боєприпасів, наркотичних засобів та прекурсорів, контрабандних товарів та вантажів, товарів підакцизної групи товарів та продукції широкого вжитку та недопущення проникнення на територію України в т.ч. Роздільнянського району Одеської області радикально налаштованих організованих груп і осіб з засобами терору, Новоборисівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
- Затвердити Цільову програму фінансової підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою забезпечення протидії протиправній діяльності на державному кордоні на 2026 рік, що додається.
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань фінансів, бюджету, планування соціально – економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та комісію з гуманітарних питань.
Сільський голова Інна ТОПОВА
Додаток до рішення
Новоборисівської сільської ради
від 17 березня 2026 року №1551–VIIІ
Цільова програма фінансової підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою забезпечення протидії протиправній діяльності на державному кордоні на 2026 рік
с. Новоборисівка
2026 рік
І. ПАСПОРТ
ЦІЛЬОВОЇ ПРОГРАМИ
фінансової підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою забезпечення протидії протиправній діяльності на державному кордоні на 2026 рік
|
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
2 прикордонний загін військової частини 2196 Державної прикордонної служби України |
|
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми |
- |
|
3. |
Розробник Програми |
2 прикордонний загін військової частини 2196 Державної прикордонної служби України
відділ зв’язку та інформаційних систем |
|
4. |
Відповідальний виконавець Програми |
2 прикордонний загін військової частини 2196 Державної прикордонної служби України
відділ зв’язку та інформаційних систем |
|
5. |
Виконавці Програми |
2 прикордонний загін військової частини 2196 Державної прикордонної служби України
відділ зв’язку та інформаційних систем
Новоборисівсьа сільська рада Роздільнянського району Одеської області
Фінансовий відділ Новоборисівської сільської ради |
|
6. |
Термін реалізації Програми |
2026 рік |
|
7. |
Мета Програми |
Покращення забезпечення в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України матеріально-технічними засобами для удосконалення охорони та облаштування державного кордону України, для успішного виконання поставлених перед ним завдань |
|
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього: зокрема: - кошти бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади; - інші джерела |
285,8 тис. грн.
285,8 тис. грн. |
|
9. |
Очікувані результати виконання |
Забезпечення недопущення та виявлення правопорушень на державному кордоні |
|
10. |
Ключові показники ефективності |
- |
ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
На тлі довготривалої збройної агресії рф проти України, посилення економічних, соціальних та воєнних загроз, зростання нестабільності у світі постають нові виклики національній безпеці не лише у сировинній, енергетичній, фінансовій, інформаційній, екологічній, продовольчій сферах, а і у поширенні зброї масового ураження, тероризмі, транснаціональній організованій злочинності, нелегальній міграції, ескалації міждержавних і громадянських конфліктів, які стають дедалі інтенсивнішими і охоплюють практично всі регіони нашої держави і більшість країн світу.
Зокрема, відмічається тенденція до зростання потоків нелегальної міграції, кількості спроб переміщення підакцизної групи товарів, боєприпасів та наркотичних речовин.
Досвід попередніх років показує, що для усунення проблем, пов’язаних з протидією протиправній діяльності на державному кордоні, необхідно забезпечити реалізацію державної політики у сфері профілактики, своєчасного виявлення та припинення протиправних дій шляхом об’єднання зусиль правоохоронних органів, органів державної влади та місцевого самоврядування, громадськості.
Забезпечення надійної охорони державного кордону не можливе без підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової, встановлення систем оптично-електронного спостереження (СОЕС), тощо. Одним з пріоритетних завдань на 2025 рік проведення робіт з укріплення та розбудови державного кордону та виконання заходів з нарощення системи інженерних загороджень, будівництво рокадної дороги вздовж лінії державного кордону, забезпечення підрозділів охорони державного кордону України спеціальними засобами для протидії БПЛА, дронів камікадзе та іншим ворожим об’єктам в повітряному просторі України, створення, запасів для виходу на першу лінію, забезпечення необхідним інструментом та інвентарем, приладів аеророзвідки, проведення робіт з обслуговування та ремонту наявного автотранспорту, тощо. Забезпечення виконання вищезазначених заходів потребує значних коштів, як з державного так і з місцевих бюджетів.
ІІІ. Визначення мети Програми
Основною метою Програми є покращення забезпечення в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України матеріально-технічними засобами для удосконалення охорони та облаштування державного кордону України, для успішного виконання поставлених перед ним завдань.
ІV. Обгрунтування завдань і засобів розв’язання проблеми, завдань і заходів, показників результативності
Завданнями та пріоритетними напрямами Програми є:
інженерне та фортифікаційне облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової, систем оптично-електронного спостереження (СОЕС), тощо;
протидія БПЛА, дронів камікадзе та іншим ворожим об’єктам в повітряному просторі України;
обслуговування і ремонт наявного автотранспорту;
забезпечення правопорядку на державному кордоні та в прикордонні;
координації діяльності військових формувань та відповідних правоохоронних органів, пов’язаної із захистом державного кордону України, а також діяльності державних органів, що здійснюють різні види контролю на державному кордоні України та на транзитних шляхах, які ведуть до державного кордону та від нього;
своєчасне та оперативне реагування на обстановку;
недопущення проникнення на територію України в т.ч. Роздільнянського району Одеської області радикально налаштованих організованих груп і осіб з засобами терору;
протидія незаконному переміщенню через державний кордон зброї, боєприпасів, вибухових речовин, наркотичних засобів, підакцизної групи товарів та продукції широкого вжитку;
активізація роботи з питань протидії нелегальній міграції;
облаштування будівель та споруд 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою створення умов для несення служби та організації побуту особового складу, зберігання, ремонт та обслуговування техніки;
створення позитивного іміджу, як персоналу Державної прикордонної служби України так і району та держави в цілому;
підвищення довіри до прикордонника та іншого правоохоронця, як представника органу влади, який служить суспільству.
Оптимальний варіант забезпечення протидії протиправній діяльності на державному кордоні та в прикордонні можливий за рахунок вжиття скоординованих заходів для виявлення та припинення протиправної діяльності, пов’язаної з незаконним переміщенням через державний кордон та підготовці до переміщення зброї, боєприпасів, вибухових речовин, наркотичної речовини, контрабандних товарів та вантажів, дискредитації каналів торгівлі людьми та нелегальної міграції.
Ефективна реалізація комплексу заходів з протидії протиправній діяльності на державному кордоні та в прикордонні можлива шляхом виконання протягом 2025 року таких завдань:
інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової;
забезпечення підрозділів охорони державного кордону України спеціальними засобами для протидії, знешкодження та ураження в повітряному просторі України ворожих БПЛА, дронів камікадзе, тощо;
встановлення систем оптично-електронного спостереження (СОЕС);
проведення ремонту та обслуговування наявного парку автомобільної техніки;
проведення заходів, спрямованих на виявлення організованих злочинних угрупувань, які створили міжнародні та міжрегіональні канали постачання через державний кордон наркотичних засобів, особливо синтетичних та у разі їх виявлення – вжиття заходів по припиненню їх діяльності;
продовження проведення заходів, спрямованих на запобігання діяльності організованих злочинних угрупувань та окремих осіб, які спеціалізуються на торгівлі людьми та нелегальній міграції. В разі отримання інформації про ознаки підготовки до даного виду протиправної діяльності або їх скоєння – вжиття відповідних заходів правового реагування відповідно до компетенції;
проведення профілактичної роботи з керівництвом та співробітниками автотранспортних підприємств, таксистами, жителями району, які можуть здійснювати підвіз незаконних мігрантів до державного кордону, незаконного переміщення підакцизної групи товарів, а також товарів народного вжитку та сільськогосподарської продукції, їх накопичення;
припинення протиправної діяльності, пов’язаної з незаконним переміщенням спирту та тютюнових виробів, виявлення та притягнення до відповідальності осіб, що причетні до незаконного переміщення підакцизної групи товарів, а також товарів народного вжитку та сільськогосподарської продукції.
Завдання і заходи реалізації Програми наведені у додатку 1.
Показники результативності Програми наведені у додатку 2.
V. Очікувані результати виконання Програми
У Програмі передбачається здійснити ряд заходів щодо матеріально-технічного забезпечення 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
Виконання заходів дасть змогу:
виконати заходи з забезпечення державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України, захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань, громадського порядку;
провести роботи з інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової;
забезпечити підрозділи охорони державного кордону України спеціальними засобами для протидії, знешкодження та ураження в повітряному просторі України ворожих БПЛА, дронів камікадзе, тощо;
встановити системи оптично-електронного спостереження (СОЕС);
створення інженерних запасів необхідних матеріалів для виходу на першу лінію;
знизити рівень безконтрольного потрапляння на підконтрольну територію району порушників прикордонного законодавства;
покращити рівень матеріально-технічного забезпечення;
проведення ремонту та обслуговування наявного парку автомобільної техніки;
забезпечити належні умови несення служби прикордонними нарядами, дотримання вимог маскування та надійної охорони державного кордону;
облаштування будівель та споруд 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою створення умов для несення служби та організації побуту особового складу, зберігання та обслуговування техніки;
підняти авторитет військовослужбовця, створити позитивний імідж, як персоналу Державної прикордонної служби України, Одеської області, так і держави в цілому;
змотивувати молоде покоління до служби у лавах Державної прикордонної служби України, захищати кордони рідного краю.
Реалізація заходів Програми дасть можливість забезпечити виконання завдань та досягти наступних результатів:
створити сучасну систему охорони державного кордону та суверенних прав України, підвищити спроможність компетентних органів протидіяти потенційним загрозам;
забезпечити ефективну протидію незаконному переміщенню та підготовці до переміщення через державний кордон нелегальних мігрантів, зброї, боєприпасів, наркотичних засобів та прекурсорів, контрабандних товарів та вантажів, товарів підакцизної групи товарів та продукції широкого вжитку;
запобігати та припиняти протиправну діяльність, пов’язану з незаконним переміщенням спирту та тютюнових виробів, товарів підакцизної групи товарів та продукції широкого вжитку, виявляти організаторів та посібників, що причетні до незаконного переміщення підакцизної групи товарів, а також товарів народного вжитку та сільськогосподарської продукції з подальшою дискредитацією їх діяльності;
створити належні умови для несення служби та організації побуту особового складу, зберігання та обслуговування техніки.
VІ. Обсяги та джерела фінансування Програми
Обсяг коштів для реалізації Програми передбачається в розмірі 285,8 тис. грн. Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади.
Ресурсне забезпечення Програми наведене у додатку 3.
VІІ. Строки та етапи виконання Програми
Виконання Програми здійснюватиметься протягом 2025 року у межах наявних та залучених матеріально-технічних та фінансових ресурсів.
Програма реалізовуватиметься в один етап.
VІІІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координацію та контроль за ходом виконання Програми здійснює заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів.
Безпосереднє виконання програми покладається на відділ озброєння та інженерно-технічного забезпечення в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради періодично, але не менш як один раз на рік, інформує територіальну громаду про виконання Програми на офіційному веб сайті Новоборисівської сільської ради.
Додаток 1
до Програми
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
|
№ з/п |
Зміст заходів |
Термін виконання |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Обсяги фінансування по роках, тис. грн. |
Очікуваний |
||
|
2025 рік |
Всього |
|||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
|
1 |
Попередження та протидія |
2026 рік |
2 прикордонний загін |
фінансування не потребує |
- |
- |
Попередження та протидія |
|
|
2 |
Проведення заходів з інженерного, в тому числі фортифікаційного облаштування, утримання наявної і нарощення інженерної складової, забезпечити підрозділи охорони державного кордону України спеціальними засобами для знешкодження та ураження в повітряному просторі України ворожих БПЛА, дронів камікадзе, тощо, встановити системи оптично-електронного спостереження (СОЕС), обслуговування і ремонту автотранспорту з метою підвищення обороноздатності держави, тому числі заходів, спрямованих на виявлення організованих злочинних угрупувань, які створили міжнародні та міжрегіональні канали протиправної діяльності, проведення профілактичної роботи, забезпечити створення умов для їх реалізації, а саме здійснити: Придбання: -матеріалів для проведення робіт з інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, виконання заходів з нарощення системи інженерних загороджень; будівельних матеріалів для створення запасів для виходу на першу лінію; - спеціальних засобів, обладнання та матеріалів для знешкодження ворожих БПЛА, дронів камікадзе та інших ворожих об’єктів в повітряному просторі України; - запчастин для проведення ремонту та послуг з обслуговування наявного парку автомобільної техніки;. |
2026 рік |
2 прикордонний загін
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області
Фінансовий відділ Новоборисівської сільської ради |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
285,8 |
285,8 |
Підвищення готовності до своєчасного та якісного реагування на обстановку на державному кордоні |
|
|
|
|
|
||||||
Додаток 2
до Програми
ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ
|
№ з/п |
Назва показника |
Одиниця виміру |
Вихідні дані на початок дії Програми |
І етап виконання Програми |
|
2025 рік
|
||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
І. Показники затрат |
||||
|
1 |
Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми |
тис. грн. |
285,8 |
285,8 |
|
II. Показники продукту |
||||
|
1 |
Кількість заходів, які планується здійснити |
од. |
2 |
2 |
|
III. Показники ефективності |
||||
|
1 |
Середні витрати на проведення одного заходу |
тис. грн. |
142,9 |
142,9 |
|
IV. Показники якості |
||||
|
- |
- |
- |
- |
- |
Додаток 3
до Програми
РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
тис. грн.
|
Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми |
Етапи виконання Програми |
Всього витрат на виконання Програми |
|
І |
||
|
2026 рік |
||
|
1 |
2 |
3 |
|
Обсяг коштів, всього, зокрема: |
285,8 |
285,8 |
|
Державний бюджет |
|
|
|
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
285,8
|
285,8 |
|
Інші джерела |
|
|