Про схвалення місцевих Програм Новоборисівської сільської ради
Новоборисівська сільська рада
Роздільнянський район Одеська область
Виконавчий комітет
ПРОЄКТ Р І Ш Е Н Н Я
Про схвалення місцевих Програм Новоборисівської сільської ради
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 52, частини 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши проєкти Програми Новоборисівської ради, виконавчий комітет Новобрисівської сільської ради
ВИРІШИВ:
1. Схвалити та подати на розгляд сесії Новоборисівської сільської ради проєкти рішень сільської ради:
1.1. «Про внесення змін до Програми цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного характеру та забезпечення пожежної безпеки на території Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки» (додаток 1).
1.2. "Про внесення змін до Програми підтримки військових частин Збройних сил України на 2024- 2025 роки» (додаток 2).
1.3. «Про затвердження Програми фінансової підтримки органів державної влади Роздільнянського району Одеської області на 2025 рік» (додаток 2).
1.4. «Про внесення змін до Програми енергоефективності та енергозбереження Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки, затвердженої рішенням сесії №1151-VIII від 15.10.2024 року» (додаток 4).
1.5. «Про внесення змін до Програми сприяння облаштування оборонних рубежів на території Донецької області на 2024-2025 роки, яка затверджена рішенням сесії № 1191–VIIІ від 26.11.2024 року» (додаток 5).
2. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.
Заступник
сільського голови Олег ЮР’ЄВ
Додаток 1
до рішення виконавчого
комітету Новоборисівської
сільської ради № ____ від 0.07.2025
СХВАЛЕНО рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради від 0.07.2025 р. №
|
ЗАТВЕРДЖЕНО рішенням сесії Новоборисівської сільської ради VIII скликання від _______ р. № _______ |
_______ 2025 року № ____ – VIIІ
Про внесення змін до Програми цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного характеру та забезпечення пожежної безпеки на території Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки
З метою забезпечення захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від ризику виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалому населенню у мирний час та в особливий період, розглянувши листа 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області від 10.06.2025 року № 6032-364/6032.06, відповідно до статей 19 п.2, 130 Кодексу цивільного захисту України, керуючись статтями ст.26 п.22 ч.1, ст.43 п.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Новоборисівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
- Внести зміни до Програми цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного характеру та забезпечення пожежної безпеки на території Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки (далі – Програма), а саме:
- В п. 5 ПАСПОРТУ Програми слова «5 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області» замінити на «2 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області»;
- В п.п. 1.6 пункту 1 додатку 1 до Програми слова «5 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області» замінити на «2 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області».
- Затвердити Програму цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного характеру та забезпечення пожежної безпеки на території Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки (далі – Програма) в новій редакції згідно додатку 1.
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та комісію з питань прав людини, депутатської діяльності та гуманітарних питань.
Сільський голова Інна ТОПОВА
Додаток 1 до рішення
Новоборисівської сільської ради
від ___________ року № ______ – VIІI
Програма цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного характеру та забезпечення пожежної безпеки на території Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки
(Нова редакція)
с. Новоборисівка
2025 рік
І. ПАСПОРТ
Програми цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного характеру та забезпечення пожежної безпеки на території Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки
ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Державна політика у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру здійснюється на принципах пріоритетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров’я людей і довкілля та безумовного надання переваги раціональній і превентивній безпеці.
Під час проведення аварійно-відновлювальних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій особливого значення набуває наявність матеріальних резервів. Це дозволяє аварійно-рятувальним силам своєчасно виконувати заходи, спрямовані на запобігання, ліквідацію надзвичайних ситуацій, надання термінової допомоги постраждалому населенню.
Потребують приведення до рівня сучасних вимог матеріально-технічне оснащення, система оповіщення і інформування населення в умовах загрози і виникнення надзвичайних ситуацій, проведення заходів щодо покращення технічного стану захисних споруд цивільного захисту, бо одним із головних заходів захисту населення від надзвичайних ситуацій є його своєчасне оповіщення про небезпеку, обставини, що склалися, а також інформування про порядок і правила поведінки в умовах надзвичайних ситуацій.
Виконання Програми дасть змогу забезпечити захист життя і здоров'я громадян, які проживають на території населених пунктів Новоборисівської сільської територіальної громади, зменшення матеріальних втрат та недопущення шкоди підприємствам, установам і організаціям, матеріальним і культурним цінностям, довкіллю у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій.
ІІІ. Визначення мети Програми
Мета Програми – послідовне зниження ризику виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, забезпечення пожежної безпеки, підвищення рівня безпеки населення і захищеності територій від наслідків таких ситуацій, ліквідація їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.
IV. Обґрунтування завдань і засобів розв’язання проблеми, завдань і заходів, показників результативності
Досягнення головної мети Програми передбачається здійснити шляхом забезпечення виконання заходів, спрямованих на реалізацію основних завдань Програми по попередженню виникнення надзвичайних ситуацій, мобілізація усіх наявних засобів та ресурсів на їх ліквідацію, а також забезпечення відповідного фінансування заходів Програми.
Основними завданнями Програми є:
1. Забезпечення поповнення, оновлення та зберігання матеріальних резервів для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
2. Забезпечення належного утримання фонду захисних споруд в готовності до використання за призначенням;
3. Створення (нове будівництво) місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО) для забезпечення функціонування системи оповіщення;
4. Організація навчання населення правилам безпеки життєдіяльності та діям в умовах виникнення надзвичайних ситуацій;
5. Забезпечення функціонування пунктів незламності під час тривалих відключень електропостачання (блекаутів) та надзвичайних ситуацій;
6. Забезпечення пожежної безпеки на території громади;
7. Фінансування утримання та зміцнення матеріальної бази місцевої пожежної команди;
8. Своєчасне проведення невідкладних відновлювальних робіт і заходів, спрямованих на ліквідацію надзвичайних ситуацій та наслідків.
Завдання і заходи реалізації Програми наведені у додатку 1.
Показники результативності Програми наведені у додатку 2.
V. Очікувані результати виконання Програми
Виконання Програми дасть змогу:
- забезпечити належний рівень безпеки населення, захищеності територій від надзвичайних ситуацій, створити безпечні умови проживання населення;
- підвищити рівень готовності органів влади до ліквідації надзвичайних ситуацій;
- знизити ризик виникнення надзвичайних ситуацій та мінімізувати їх наслідки;
- оновлювати, поповнювати матеріальні цінності матеріальних резервів, необхідних для ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
- підвищити обізнаність населення щодо дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
- забезпечити у кожному населеному пункті гарантований рівень пожежної безпеки;
- забезпечити здійснення комплексних заходів щодо підтримання в постійній готовності системи централізованого оповіщення населення;
- зниження ризиків виникнення надзвичайних ситуацій та загроз, пов'язаних з пожежами і аваріями, небезпечними для життя і здоров'я громадян, створення сприятливих соціальних умов життєдіяльності населення, зменшення впливу негативних факторів пожеж та аварій на навколишнє природне середовище;
- своєчасно та у найкоротший термін проводити оповіщення керівного складу органів місцевого самоврядування у разі загрози виникнення чи виникнення надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру;
- підвищити ефективність використання коштів, які спрямовуються на здійснення заходів захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
Ефективність виконання Програми полягає у створенні оптимальної та результативної єдиної системи цивільного захисту, зменшенні кількості постраждалих та загиблих внаслідок надзвичайних ситуацій.
VI. Обсяги та джерела фінансування Програми
Обсяг коштів для реалізації Програми передбачається в розмірі 2 925,0 тис. грн. Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади.
Ресурсне забезпечення Програми наведене у додатку 3.
VII. Строки та етапи виконання Програми
Виконання Програми здійснюватиметься протягом 2025-2027 років у межах наявних та залучених матеріально-технічних та фінансових ресурсів.
Програма реалізовуватиметься в один етап.
VIII. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координацію та контроль за ходом виконання Програми здійснює заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів.
Звіт про результати виконання Програми готується і надається виконавчим комітетом Новоборисівської сільської ради не пізніше 30 числа, місяця, наступного за звітним роком та подається на розгляд Новоборисівській сільській раді.
При необхідності виконавчий комітет сільської ради ініціює внесення змін та доповнень до заходів Програми.
Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради періодично, але не менш як один раз на рік, інформує територіальну громаду про виконання Програми на офіційному веб сайті Новоборисівської сільської ради.
Додаток 1
до Програми
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Зміст заходів |
Термін виконання |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Обсяги фінансування по роках, тис. грн. |
Очікуваний результат |
|||||
2025 рік |
2026 рік |
2027 рік |
Всього |
||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
||
ЗАВДАННЯ: І. Забезпечення пожежної безпеки |
|||||||||||
1.1 |
Забезпечення функціонування місцевої пожежної команди Новоборисівської сільської ради, в тому числі придбання матеріально-технічних засобів та обладнання для МПК |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області, місцева пожежна команда Новоборисівської сільської ради |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
220,0 |
220,0 |
250,0 |
690,0 |
Підвищення ефективності оперативного реагування на пожежі та надзвичайні ситуації |
||
1.2 |
Проведення перевірки стану протипожежного водопостачання, проведення ремонту |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
20,0 |
20,0 |
20,0 |
60,0 |
Забезпечення пожежної безпеки на території громади |
||
1.3 |
Встановлення пожежних гідрантів |
2025 рік |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
130,0 |
- |
- |
130,0 |
Забезпечення пожежної безпеки |
||
1.4 |
Проведення поточного та капітального ремонту спеціальної пожежної техніки |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
30,0 |
30,0 |
30,0 |
90,0 |
Забезпечення пожежної безпеки |
||
1.5 |
Закупівля, технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
40,0 |
40,0 |
40,0 |
120,0 |
Забезпечення пожежної безпеки |
||
1.6 |
Оснащення підрозділів ДСНС паливно-мастильними та будівельними матеріалами, які здійснюють аварійно-рятувальне обслуговування на території Новоборисівської сільської територіальної громади (ліквідація наслідків пожеж, небезпечних подій) шляхом передачі міжбюджетного трансферту |
2025-2027 роки |
Фінансовий відділ Новоборисівської сільської ради, 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
80,0 |
80,0 |
80,0 |
240,0 |
Підвищення ефективності оперативного реагування на надзвичайні ситуації та пожежі |
||
ІІ. Забезпечення виконання заходів цивільного захисту |
|||||||||||
2.1 |
Поповнення та оновлення матеріального резерву для попередження виникнення та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
100,0 |
100,0 |
100,0 |
300,0 |
Попередження виникнення, оперативне реагування на надзвичайні ситуації та їх ліквідація |
||
2.2 |
Придбання паливно-мастильних матеріалів для джерел безперебійного живлення |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
50,0 |
50,0 |
50,0 |
150,0 |
Забезпечення безперебійного електропостачання |
||
2.3 |
Облаштування, постійне оновлення, забезпечення функціонування пунктів незламності |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
120,0 |
120,0 |
120,0 |
360,0 |
Забезпечення населення теплом, альтернативним живленням під час тривалих вимикань електроенергії (блекауту) та надзвичайних ситуацій |
||
2.4 |
Навчання по пожежній безпеці, охороні праці, цивільному захисту керівного складу, осіб, які очолюють об’єктові формування цивільного захисту, інші |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
50,0 |
50,0 |
50,0 |
150,0 |
Забезпечення належного виконання дій за призначенням |
||
2.5 |
Прибирання снігу на дорогах комунальної власності шляхом залучення комунальних підприємств та інших підприємств, установ і організацій |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
100,0 |
100,0 |
100,0 |
300,0 |
Забезпечення усунення надзвичайних ситуацій |
||
2.6 |
Проведення інформаційних заходів серед населення із запобігання та попередження виникнення надзвичайних ситуацій. Виготовлення наочної агітації |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
5,0 |
5,0 |
5,0 |
15,0 |
Для навчання населення діям під час надзвичайних ситуаціям |
||
ІІІ. Створення системи оповіщення |
|||||||||||
3.1 |
Розробка проектно-кошторисної документації та створення (нове будівництво) місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО) в населених пунктах Новоборисівської територіальної громади Роздільнянського району Одеської області |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
150,0 |
- |
- |
150,0 |
Забезпечення населення громади своєчасним оповіщенням про небезпечні події |
||
3.2 |
Ремонт та технічне обслуговування сирени оповіщення повітряної тривоги |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
50,0 |
50,0 |
70,0 |
170,0 |
Забезпечення населення громади своєчасним оповіщенням про небезпечні події |
||
Додаток 2
до Програми
ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Назва показника |
Одиниця виміру |
Вихідні дані на початок дії Програми |
І етап виконання Програми |
||
2025 рік |
2026 рік |
2027 рік |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
І. Показники затрат |
||||||
1 |
Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми |
тис. грн. |
2 925,0 |
1 145,0 |
865,0 |
915,0 |
II. Показники продукту |
||||||
1 |
Кількість заходів, які планується здійснити |
од. |
14 |
14 |
13 |
13 |
III. Показники ефективності |
||||||
1 |
Середні витрати на здійснення одного заходу |
тис. грн. |
208,9 |
81,8 |
66,5 |
70,4 |
IV. Показники якості |
||||||
1 |
Рівень охоплення населення заходами Програми |
% |
100 |
100 |
100 |
100 |
Додаток 3
до Програми
РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
тис. грн.
Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми |
Етапи виконання Програми |
Всього витрат на виконання Програми |
||
І |
||||
2025 рік |
2026 рік |
2027рік |
||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Обсяг коштів, всього, зокрема: |
1 145,0 |
865,0 |
915,0 |
2 925,0 |
Державний бюджет |
|
|
|
|
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
1 145,0 |
865,0 |
915,0
|
2 925,0 |
Інші джерела |
|
|
|
|
Додаток 2
до рішення виконавчого
комітету Новоборисівської
сільської ради № ____ від
СХВАЛЕНО рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради від 0.07.2025 р. № _____
|
ЗАТВЕРДЖЕНО рішенням сесії Новоборисівської сільської ради VIII скликання від _______ р. № _______ |
_______ 2025 року № ____ – VIIІ
Про внесення змін до Програми розвитку місцевого самоврядування Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки, затвердженої рішенням № 956-VIII від 21.12.2023 року
Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Указу Президента України від 30 серпня 2001 року № 749/2001 «Про державну підтримку розвитку місцевого самоврядування в Україні», з метою створення належних умов для підвищення ефективності діяльності місцевих рад», Новоборисівська сільска рада
ВИРІШИЛА:
- Внести зміни до Програми розвитку місцевого самоврядування Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки, затвердженої рішенням № 956-VIII від 21.12.2023 року (далі – Програма), що додається, а саме:
- заходи Програми викласти в новій редакції згідно додатку 2 (додається).
- Контроль за виконанням Програми покласти на постійну комісію сільської ради з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Інна ТОПОВА
Додаток 1
рішення сільської ради
№ _____ від _____року
І. Паспорт Програми розвитку місцевого самоврядування Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки
Ініціатор розроблення Програми |
Новоборисівська сільська рада |
|
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми |
Програму розроблено відповідно до статті 140 Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Європейської хартії місцевого самоврядування, ратифікованої Законом України від 15 липня 1997 року, з урахуванням Указу Президента України від 30 серпня 2001 року № 749/2001 «Про державну підтримку розвитку місцевого самоврядування в Україні |
3. |
Розробник Програми |
Новоборисівська сільська рада |
4. |
Відповідальний виконавець Програми |
Новоборисівська сільська рада, депутати Новоборисівської сільської ради |
5. |
Виконавці Програми |
Новоборисівська сільська рада, депутати Новоборисівської сільської ради |
6. |
Термін реалізації Програми |
2024-2025 роки |
7. |
Мета Програми |
Метою Програми є сприяння розвитку місцевого самоврядування, створення належних умов для роботи сільської ради, її виконавчих органів шляхом належного фінансового забезпечення |
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього: зокрема: - кошти бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади; - інші джерела |
596 000, 00
596 000, 00
|
9. |
Очікувані результати виконання |
Створення прозорої системи в прийнятті управлінських рішень органами місцевого самоврядування, підвищення рівня довіри до органу місцевого самоврядування |
10. |
Ключові показники ефективності |
Створенню належних умов для реалізації територіальною громадою, депутатами ради та органами місцевого самоврядування прав і повноважень, визначених чинним законодавством України |
Додаток 2
рішення сільської ради
№ ______ від _____року
Заходи
Програми розвитку місцевого самоврядування Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки
Заходи програми |
Виконавці |
Строк виконання заходу |
Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. гривень |
У тому числі за роками (тис. гривень) |
Очікувані результати |
|
2024 |
2025 |
|||||
Організація та проведення урочистих заходів з нагоди загальнодержавних, професійних та інших свят, пам’ятних дат, ювілейних дат громади, у тому числі святкування Днів села, пов’язаних із заснуванням населених пунктів, історичним подіям. Відзначення грамотами, подяками, нагородами, відзнаками, квітами, подарунками, фотопослуги , придбання державної символіки (прапори та інше), ритуальної продукції (вінків, корзин та інше)з нагоди професійних, державних свят, ювілейних дат колективів, працівників та мешканців сіл територіальної громади. |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
39,0 |
19,0 |
19,0 |
Підвищення патріотизму, національної свідомості, соціальної активності жителів громади, покращення соціально-економічного стану та іміджу сільської ради. |
Підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування та працівників виконавчих органів сільської ради |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
40,0 |
20,0 |
20,0 |
Підвищення рівня фахової підготовки посадових осіб, та працівників виконавчих органів сільської ради |
Забезпечення організації візитів та прийомів делегацій, в тому числі з інших районів і областей. Представницькі та презентаційні видатки, (забезпечення транспортним перевезенням, послуги закладів харчування, тощо) |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
50,0 |
25,0 |
25,0 |
Поширення позитивного досвіду розвитку Новоборисівської сільської ради та обмін досвідом роботи |
Проведення конкурсу на кращий санітарний стан та благоустрій територій населених пунктів громади |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
80,0 |
30,0
|
50,0
|
Створення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля, збереження і охорони навколишнього природного середовища, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, поліпшення благоустрою та інфраструктури населених пунктів сільської ради |
Оновлення офіційного веб-сайту сільської ради, забезпечення його технічного супроводу та іншого програмного забезпечення |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
23,0 |
8,0
|
15,0
|
Забезпечення доступу до публічної інформації |
Щорічне звітування сільського голови, депутатів ради, виконавчих органів міської ради про результати своєї роботи |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
4 |
2,0 |
2,0 |
Інформованя жителів громади про діяльність органів місцевого самоврядування |
Висвітлення діяльності сільської ради, депутатів в засобах масової інформації |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
66,0 |
30,0
|
36,0
|
Впровадження кращого досвіду в сфері розвитку місцевого самоврядування |
Виготовлення друкованої продукції, банерів, буклетів, оплата поліграфічних послуг та сувенірної продукції (представницькі витрати), послуги з розміщення інформаційної продукції на інформаційних щитах |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
65,0 |
25,0 |
40,0 |
Підвищення патріотизму, національної свідомості, соціальної активності жителів громади, покращення соціально-економічного стану та іміджу сільської ради |
Розроблення Статуту Новоборисівської сільської територіальної громади |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
10,0 |
10,0 |
- |
Підвищення патріотизму, збереження історії та культури громади, покращення іміджу сільської ради |
Сплата членських внесків до Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування ,,Асоціація міст України” |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
34,0 |
17,0 |
17,0 |
Підвищено ефективність роботи органів місцевого самоврядування |
Придбання спеціальної літератури та періодичних видань |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
20,0 |
10,0 |
10,0 |
Підвищення ефективності роботи виконавчого апарату сільської ради та депутатського корпусу |
Придбання мінеральної води для проведення засідань сесій, засідань виконавчого комітету, постійних комісій, круглих столів та інших засідань |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
6,0 |
3,0 |
3,0 |
Створення сприятливих умов для проведення заходів |
Впровадження та забезпечення технічної підтримки системи електронного документообігу АСКОД в громаді |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
60,0 |
30,0 |
30,0 |
Забезпечення технічної підтримки наявних ліцензій СЕД АСКОД. |
Придбання комп’ютерної техніки, пристрою, інших спутніх матеріалів для зйомки та відео фіксацій засідань сесій та постійних комісій сільської ради |
|
|
100 |
50 |
50 |
Забезпечення можливості для громадян брати участь у процесах місцевого самоврядування, а депутатів місцевих рад, керівників рад та працівників виконавчих органів рад ефективно здійснювати свої повноваження |
Всього |
596,0 |
279,0 |
317,0 |
|
Додаток 3
до рішення виконавчого
комітету Новоборисівської
сільської ради № від 14.07.2025
СХВАЛЕНО рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради від 14.07.2025 р. №
|
ЗАТВЕРДЖЕНО рішенням сесії Новоборисівської сільської ради VIII скликання від _______ р. № _______ |
_______ 2025 року № ____ – VIIІ
Про затвердження Програми
фінансової підтримки органів державної влади
Роздільнянського району Одеської області на 2025 рік
Керуючись ст. 26, ст. 36 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пунктом 21 частини 1 статті 91 Бюджетного кодексу України, Законом України «Про місцеві державні адміністрації»,
Законом України «Про правовий режим воєнного стану», розглянувши лист Роздільнянської районної державної адміністрації, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісію сільської ради з питань фінансів, бюджету, планування соціально – економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, Новоборисівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
-
-
- Затвердити Програму фінансової підтримки органів державної влади
-
Роздільнянського району Одеської області на 2025 рік.
-
-
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань фінансів, бюджету, планування соціально – економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
-
Сільський голова Інна ТОПОВА
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядженням виконуючого обов’язки голови (начальника) Роздільнянської районної державної (військової) адміністрації «_____»________2025 року
№ ________/А-2025
фінансової підтримки органів державної влади
Роздільнянського району Одеської області на 2025 рік
Роздільна 2025
1. Загальна характеристика програми
Діяльність апарату та структурних підрозділів районної державної адміністрації передбачає виконання заходів, спрямованих на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України та Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня, доручень Премє’р-міністра України, державних і регіональних програм, здійснення інших визначених законами повноважень та забезпечення реалізації державної політики. До роботи районної (військової) державної адміністрації включаються: актуальні питання, пов’язані із здійсненням заходів із соціально-економічного розвитку району, функціонуванням галузей господарського комплексу та розв’язанням проблем у соціальній сфері, поліпшенням діяльності районної (військової) державної адміністрації, її взаємодію з органами місцевого самоврядування, які потребують розгляду на засідання колегій, нарад у голови районної державної адміністрації і його заступників тощо, основні організаційно-масові заходи, проведення яких забезпечується районною державною адміністрацією або за її участю.
У зв’язку з широкомасштабною військовою агресією російської федерації проти України, яка розпочалась 24 лютого 2022 року, виникла потреба у посиленні заходів щодо забезпечення стабільної роботи, здійснення основних завдань і повноважень районної (військової) державної адміністрації та її структурних підрозділів в умовах можливих надзвичайних і аварійних ситуацій.
Однак, Роздільнянська районна державна адміністрація має певні труднощі у фінансовому забезпеченні. Низький рівень фінансування видатків не дозволяє якісно забезпечити виконання функції, покладених державою на неї, та здійснення повноважень.
Для виконання районною державною адміністрацією делегованих і власних повноважень мобілізуються усі наявні потреби. Однак, їх обсяг обмежується граничними видатками державного бюджету, що не вистачає для забезпечення ефективної та якісної діяльності. Фінансування видатків з державного бюджету районної державної адміністрації не забезпечує витрат на виконання повноважень у повному обсязі.
2. Мета Програми
Метою Програми є забезпечення виконання повноважень Роздільнянською районною державною адміністрацією та її структурними підрозділами, визначених Законом України «Про місцеві державні адміністрації», Законом України «Про державну службу», Бюджетним кодексом України, забезпечення стабільного і ефективного функціонування для надання якісних послуг громадянам на рівні європейських стандартів, оздоровлення відносин між органами влади та населенням, інститутами громадянського суспільства, прийняття ефективних управлінських рішень, а також забезпечення виконання повноважень, делегованих районною радою, які здійснюються районною (військовою) державною адміністрацією.
3. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми,
обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання Програми
Основними шляхами реалізації Програми є:
- забезпечення інформаційно-аналітичної підтримки процесів управлінських рішень;
- забезпечення відкритості прозорості діяльності органів влади та їх ефективної взаємодії з органами місцевого самоврядування;
- вирішення питань, пов’язаних з особливостями інформаційного та ресурсного забезпечення управлінських процесів;
- створення умов для своєчасного та якісного забезпечення доведення розпоряджень, доручень голови обласної державної адміністрації та районної державної адміністрації до виконавців;
- забезпечення якісного надання послуг районною державною адміністрацією;
- проведення аналізу тенденцій і закономірностей соціально-економічного розвитку регіону;
- забезпечення безперервної роботи «гарячих» ліній районної державної адміністрації;
- забезпечення інформаційного супроводу проведення засідань колегії
- підтримка роботи офіційного сайту районної державної адміністрації;
- створення єдиної мережі по обміну інформацією між відділами та секторами районної державної адміністрації;
- утримання у належному стані службових приміщень районної державної адміністрації;
- контроль за виконанням делегованих районній державній адміністрації повноважень, удосконалення організаційної роботи по реалізації районних галузевих програм;
- організація нових засад державної служби та служби в органах місцевого самоврядування.
Програма спрямована на створення умов для забезпечення безперебійної та ефективної діяльності органів виконавчої влади, вирішення проблем соціально-економічного характеру, впровадження змін та реформ.
Таким чином досягнення поставлених цілей перед районною державною адміністрацією можливе лише за умови належного фінансового забезпечення її діяльності, що в свою чергу буде сприяти її ефективному функціонуванню, підвищенню оперативності та ефективності прийняття та реалізації управлінських рішень.
Інші шляхи розв’язання зазначеної проблеми, ніж залучення коштів з бюджетів територіальних громад відсутні.
Реалізацію Програми планується здійснити за рахунок коштів місцевих бюджетів шляхом передачі трансфертів з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів.
4. Фінансове забезпечення Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Для забезпечення реалізації Програми передбачається виділення цільових коштів, виходячи з фінансових можливостей бюджету громад.
Головним розпорядником коштів Програми є Роздільнянська районна державна адміністрація Одеської області та її структурні підрозділи юридичні особи публічного права.
5. Напрями діяльності та заходи Програми
Програма виконується в один етап протягом 2025 року.
6. Очікувані результати виконання Програми
Основним завданням Програми є стимулювання активності працівників органів виконавчої влади на досягнення конкретних результатів, прийняття ефективних управлінських рішень та на оперативне розв’язання проблем.
Реалізація Програми дозволить забезпечити:
- стабільність роботи районної державної адміністрації та її структурних підрозділів при виконанні своїх функцій;
- покращення співпраці між виконавчою владою та жителями району;
- створити належні умови для стабільної роботи відділів, прийому відвідувачів та надання послуг, забезпечення їх життєвих потреб;
- можливого зростання оперативності виконання завдань та прийняття управлінських рішень.
6. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Організація виконання Програми покладається на Роздільнянську районну державну адміністрацію, відділ фінансово – господарського забезпечення апарату районної державної адміністрації, фінансовий відділ, службу у справах дітей та управління соціального захисту населення.
Після закінчення встановленого строку виконання Програми, не пізніше ніж у двомісячний строк, відповідальні виконавці складають підсумковий звіт про результати її виконання та подають його на розгляд голові Роздільнянської районної державної адміністрації
.
Додаток 1
ПАСПОРТ
Програми фінансової підтримки органів державної влади
Роздільнянського району Одеської області на 2025 рік
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Роздільнянська районна державна адміністрація Одеської області та її структурні підрозділи |
2. |
Розробник Програми |
Роздільнянська районна державна адміністрація Одеської області |
3. |
Відповідальний виконавець Програми |
Відділ фінансово – господарського забезпечення апарату районної державної адміністрації, фінансовий відділ районної державної адміністрації, служба у справах дітей районної державної адміністрації, управління соціального захисту населення районної державної адміністрації |
4. |
Учасники Програми |
Органи місцевого самоврядування Роздільнянського району |
5. |
Термін реалізації Програми |
2025 рік |
6. |
Етапи виконання Програми (для довгострокових) |
Виконується в один етап – 2025 рік |
7. |
Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми |
Селищні, сільські, міській бюджети |
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього, у тому числі: коштів місцевого бюджету |
1 000, 0 тисяч гривень
|
Додаток 2
Ресурсне забезпечення
Програми фінансової підтримки органів державної влади
Роздільнянського району Одеської області на 2025 рік
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми |
Роки виконання Програми 2025 рік |
Усього витрат на виконання Програми (тис. грн.) |
Усього |
1 000,0 |
1 000,0 |
місцевий бюджет, у тому числі: |
|
|
- районний бюджет |
0,0 |
0,0 |
- бюджети сіл, селищ, міст районного підпорядкування |
1 000,0 |
1 000,0 |
Додаток 3
Напрями діяльності та заходи програми фінансової підтримки органів державної влади Роздільнянського району Одеської області на 2025 рік
№ з/п |
Назва завдання |
Перелік заходів Програми |
Строк виконання заходу |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Орієнтовний обсяг фінансування тис. грн. |
Очікуванний результат |
1 |
Забезпечення фінансової бази для підтримки діяльності Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області та її структурних підрозділів |
Забезпечення фінансування видатків Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області та її структурних підрозділів |
2025 |
Роздільнянська районна державна адміністрація та її структурні підрозділи |
Бюджети селищних, сільських, місцевих рад |
1 000,0 |
Стабільна робота Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області та її структурних підрозділів при виконанні своїх функцій, покращення співпраці між виконавчою владою та органами місцевого самоврядування Роздільнянського району |
|
Всього |
|
|
|
|
1 000,0 |
|
Додаток 4
до рішення виконавчого
комітету Новоборисівської
сільської ради № 2 від 14.07.2025
СХВАЛЕНО рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради від 14.07.2025 р. № 2
|
ЗАТВЕРДЖЕНО рішенням сесії Новоборисівської сільської ради VIII скликання від _______ р. № _______ |
_______ 2025 року № ____ – VIIІ
Про внесення змін до Програми енергоефективності та енергозбереження Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки, затвердженої рішенням сесії №1151-VIII від 15.10.2024 року
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26, пункту 3 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розпорядження КМУ від 29.12.2023 року № 1228-р про «Деякі питання стратегічного розвитку енергетичної ефективності будівель», з метою енергозбереження, зменшення затрат на утримання будівель комунальної власності та збільшення енергоефективності комунальних підприємств Новоборисівської сільської територіальної громади, Новоборисівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
- Внести зміни до Програми енергоефективності та енергозбереження Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки, затвердженої рішенням сесії №1151-VIII від 15.10.2024р., а саме:
- додаток 1 до Програми «Завдання і заходи Програми» доповнити пунктом 2 такого змісту: «Підготовка об’єктів до опалювального сезону та заходи з енергозбереження. Капітальний ремонт (зовнішнє утеплення північно-західної частини фасаду) будівлі Новоборисівського опорного ліцею з початковою школою та гімназією Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області за адресою: Україна, Одеська область, Роздільнянський район, с. Новоборисівка, вул. Миру,5».
- Затвердити Програму енергоефективності та енергозбереження Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки (далі - Програма), в новій редакції, що додається.
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та на постійну комісію з питань прав людини, депутатської діяльності та гуманітарних питань.
Сільський голова Інна ТОПОВА
Додаток до рішення
Новоборисівської сільської ради
від 15 жовтня 2024 року № 1151–VIIІ
Програма енергоефективності та енергозбереження Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки
с. Новоборисівка
2025 рік
І. ПАСПОРТ
Програми енергоефективності та енергозбереження Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми |
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», нормативно-правові акти у сфері енергозбереження |
3. |
Розробник Програми |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
4. |
Відповідальний виконавець Програми |
Відділи, інші структурні підрозділи виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради, Роздільнянського району Одеської області |
5. |
Виконавці Програми |
Відділи, інші структурні підрозділи виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради, Роздільнянського району Одеської області |
6. |
Термін реалізації Програми |
2024-2025 роки |
7. |
Мета Програми |
Основною метою реалізації Програми є забезпечення вимог чинного законодавства, щодо енергозбереження, зменшення затрат на утримання будівель комунальної власності та збільшення енергоефективності комунальних закладів громади. |
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього: зокрема: - кошти бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади; - інші джерела |
1 110,0 тис. грн.
1 110,0 тис. грн. |
9. |
Очікувані результати виконання |
Виконання Програми дасть можливість визначити перелік заходів, які необхідно здійснити задля економії енергоресурсу. |
10. |
Ключові показники ефективності |
Зменшення втрат енергетичних ресурсів. |
ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Проблема високого рівня енергоспоживання та необхідність підвищення енергоефективності у муніципальній сфері є актуальною для всіх населених пунктів України. Питання раціонального та ефективного використання енергоресурсів набуває все більшої актуальності, оскільки розглядається як один із основних елементів загальної енергетичної політики держави.
Фактор енергозбереження у сучасних умовах стає одним із визначальних для енергетичної стратегії України. Від його рівня залежить ефективне функціонування національної економіки та соціально-економічний розвиток територій.
Актуальність проблеми енергозбереження для будівель бюджетних закладів обумовлена соціальною значущістю цих об'єктів для місцевого населення та відсутністю системного та масштабного підходу до реалізації енергозберігаючих заходів у них.
ІІІ. Визначення мети Програми
Метою програми є:
- раціональне користування енергоносіями у бюджетній сфері за умов дотримання санітарно-гігієнічних норм і підвищення рівня комфорту в будівлях закладів;
- оптимізація паливно-енергетичного балансу ТГ;
- відносне скорочення бюджетних видатків на використання паливно-енергетичних ресурсів в бюджетних установах, закладах;
- мотивування мешканців територіальної громади до впровадження енергоефективних заходів у житлових будинках;
- підвищення культури енергоспоживання.
Позитивний ефект має бути отриманий за рахунок виконання комплексу організаційних, технічних, технологічних, фінансових та інших заходів з раціонального використання енергоносіїв та їх розумної економії.
ІV. Обгрунтування завдань і засобів розв’язання проблеми, завдань і заходів, показників результативності
Для досягнення мети програми необхідне вирішення таких завдань:
- проведення сертифікації енергетичної ефективності будівель відповідно до Закону України «Про енергетичну ефективність будівель»;
- впровадження новітніх енергозберігаючих технологій;
- заміна застарілого неефективного обладнання та матеріалів;
- запровадження механізмів економічного стимулювання енергозбереження;
- стимулювання до культурного споживання енергоносіїв;
- обґрунтування реалізації енергоефективних проєктів шляхом проведення енергетичних обстежень будівель бюджетних та комунальних установ;
- підвищення енергоефективності використання енергетичних ресурсів та енергозбереження в комунальному господарстві громади;
- забезпечення повного обліку та щоденного моніторингу енергоносіїв;
- заміна або утеплення вхідних дверей та вікон;
- зовнішнє та внутрішнє утеплення стін;
- модернізація систем опалення та водопостачання;
Завдання і заходи реалізації Програми наведені у додатку 1.
Показники результативності Програми наведені у додатку 2.
V. Очікувані результати виконання Програми
Оцінка досягнення результатів виконання програми здійснюватиметься за такими показниками:
- зменшення рівня витрат та споживання паливно-енергетичних ресурсів;
- відносне скорочення обсягу бюджетних видатків за спожиті енергоресурси.
На завершення реалізації програми повинно бути досягнуто зниження рівня показників, що діяли на момент її прийняття:
- обсяг видатків з місцевого бюджету Новоборисівської ТГ, (за умови дотримання відповідних вимог щодо охорони праці, санітарних норм та правил тощо) на оплату спожитих бюджетними установами енергоносіїв за рахунок запровадження відповідних заходів та проєктів.
VІ. Обсяги та джерела фінансування Програми
Обсяг коштів для реалізації Програми передбачається в розмірі 150 000,00 грн. Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади.
Ресурсне забезпечення Програми наведене у додатку 3.
VІІ. Строки та етапи виконання Програми
Виконання Програми розраховано на 2 роки – 2024-2025.
Програма реалізовуватиметься в один етап.
VІІІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координацію та контроль за ходом виконання Програми здійснює заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів.
Звіт про результати виконання Програми готується і надається виконавцями Програми.
Додаток 1
до Програми
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Зміст заходів |
Термін виконання |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Обсяги фінансування по роках, тис. грн. |
Очікуваний |
||
2024 рік |
2025 рік |
Всього |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
ЗАВДАННЯ: забезпечення стабільної роботи енергоефективності та енергозбереження |
||||||||
1 |
Проведення сертифікації енергетичної ефективності будівель |
2024-2025 роки |
Апарат Новоборисівської сільської ради, Відділ освіти, культури, спорту та туризму Новоборисівської сільської ради |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
130,0
|
20,0 |
150,0
|
Сертифікація будівель відповідно до ЗУ «Про енергетичну ефективність будівель» |
2 |
Підготовка об’єктів до опалювального сезону та заходи з енергозбереже ння |
2025 рік |
Апарат Новоборисівської сільської ради, Відділ освіти, культури, спорту та туризму Новоборисівської сільської ради |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
|
960,0 |
960,0 |
Капітальний ремонт (зовнішнє утеплення північно-західної частини фасаду) будівлі Новоборисівського опорного ліцею з початковою школою та гімназією Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області за адресою: Україна, Одеська область, Роздільнянський район, с. Новоборисівка, вул. Миру,5 |
Додаток 2
до Програми
ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Назва показника |
Одиниця виміру |
Вихідні дані на початок дії Програми |
2024-2025 роки
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
І. Показники затрат |
||||
1 |
Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми |
грн. |
150 000,00 |
150 000,00 |
II. Показники продукту |
||||
1 |
Кількість заходів Програми, які планується здійснити |
од.
|
1
|
1 |
III. Показники ефективності |
||||
1 |
Середні витрати на проведення одного заходу |
грн. |
150 000,00 |
150 000,00 |
IV. Показники якості |
||||
1 |
Динаміка кількості заходів з енергозбереження порівняно з попереднім роком |
% |
100 |
100 |
Додаток 3
до Програми
РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми |
Етапи виконання Програми |
Всього витрат на виконання Програми |
|
І |
|||
2024 рік |
2025 рік |
||
1 |
2 |
3 |
4 |
Обсяг коштів, всього, зокрема: |
130,0 |
20,0 |
150,0 |
Державний бюджет |
|
|
|
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
130,0 |
20,0
|
150,0 |
Інші джерела |
|
|
|
Додаток 5
до рішення виконавчого
комітету Новоборисівської
сільської ради № 2 від 14.07.2025
СХВАЛЕНО рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради від 14.07.2025 р. № 261
|
ЗАТВЕРДЖЕНО рішенням сесії Новоборисівської сільської ради VIII скликання від _______ р. № _______ |
_______ 2025 року № ____ – VIIІ
Про внесення змін до Програми сприяння облаштування оборонних рубежів на території Донецької області на 2024-2025 роки, яка затверджена рішенням сесії № 1191–VIIІ від 26.11.2024 року
Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетним кодексом України від 08.07.2010р. №2456-VI, Порядком розроблення, виконання, моніторингу місцевих цільових програм та звітності про їх виконання, затвердженого рішенням Новоборисівської сільської ради від 13.09.2023 року № 899-VIII, з метою виконання завдань, спрямованих на відсіч збройної агресії проти України, виконання оперативних завдань з посиленням оборони на території Донецької області, Новоборисівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
- Внести зміни до Програми сприяння облаштування оборонних рубежів на території Донецької області на 2024-2025 роки, а саме:
- Паспорт та додатки 1,2,3 до Програми сприяння облаштування оборонних рубежів на території Донецької області на 2024-2025 роки викласти в новій редакції (додається);
- в пункті VІ «Обсяги та джерела фінансування Програми» замінити цифри «625 000,00» на «1 055 000,00», що додається.
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та комісію з питань прав людини, депутатської діяльності та гуманітарних питань.
Сільський голова Інна ТОПОВА
Додаток до рішення
Новоборисівської сільської ради
від 16 липня 2025 року № ____–VIIІ
І. ПАСПОРТ
Програми сприяння облаштування оборонних рубежів на території Донецької області на 2024-2025 роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми |
- |
3. |
Розробник Програми |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
4. |
Відповідальний виконавець Програми |
Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області |
5. |
Виконавці Програми |
Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, КП «Мрія – В-Кут» Новоборисівської сільської ради |
6. |
Термін реалізації Програми |
2024-2025 роки |
7. |
Мета Програми |
Підвищення обороноздатності та безпеки населення. |
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього: зокрема: - кошти обласного бюджету Одеської області; - кошти бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади; - інші джерела |
1 055,0 тис. грн.
275,0 тис. грн.
780,0 тис. грн. |
9. |
Очікувані результати виконання |
Підвищення рівня обороноздатності країни |
10. |
Ключові показники ефективності |
|
VІ. Обсяги та джерела фінансування Програми
Обсяг коштів для реалізації Програми передбачається в розмірі 1 055 000,00 грн. Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади та обласного бюджету Одеської області.
Ресурсне забезпечення Програми наведене у додатку 3.
Додаток 1
до Програми
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Зміст заходів |
Термін виконання |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Обсяги фінансування по роках, тис. грн. |
Очікуваний |
||
2024 рік |
2025 рік |
Всього |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
ЗАВДАННЯ: сприяння облаштування оборонних рубежів на території Донецької області |
||||||||
1 |
Здійснення оплати праці, винагороди та видатків на відрядження особам залученим для будівництва фортифікаційних споруд |
2024-2025 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області, КП «Мрія – В-Кут» Новоборисівської сільської ради |
обласний бюджет Одеської області бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
80,0 |
975,0 |
1 055,0 |
Підвищення рівня обороноздатності країни |
Додаток 2
до Програми
ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Назва показника |
Одиниця виміру |
Вихідні дані на початок дії Програми |
І етап виконання Програми |
|
2024 рік
|
2025 рік |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
І. Показники затрат |
|||||
1 |
Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми |
тис. грн. |
1 055,0 |
80,0 |
975,0 |
II. Показники продукту |
|||||
1 |
Кількість заходів, які планується здійснити |
од. |
1 |
1 |
1 |
III. Показники ефективності |
|||||
1 |
Середні витрати на здійснення одного заходу |
тис. грн. |
1 055,0 |
80,0 |
975,0 |
Додаток 3
до Програми
РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми |
Етапи виконання Програми |
Всього витрат на виконання Програми |
|
І |
|||
2024 рік |
2025 рік |
||
1 |
2 |
3 |
4 |
Обсяг коштів, всього, зокрема: |
80,0 |
975,0 |
1 055,0 |
Державний бюджет |
|
|
|
Обласний бюджет Одеської області |
0,0 |
275,0 |
275,0 |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
80,0 |
700,0
|
780,0 |
Інші джерела |
|
|
|