Новоборисівська сільська рада
Одеська область, Роздільнянський район

Про схвалення  місцевих Програм Новоборисівської сільської ради

Дата: 08.04.2025 16:47
Кількість переглядів: 72

 

 

Новоборисівська сільська рада

Роздільнянський район Одеська область

Виконавчий комітет

 

ПРОЄКТ  Р І Ш Е Н Н Я

Про схвалення  місцевих Програм Новоборисівської сільської ради

       Відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 52, частини 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши проєкти Програми Новоборисівської  ради,  виконавчий комітет Новобрисівської сільської ради 

ВИРІШИВ:

  1. Схвалити та подати на розгляд сесії Новоборисівської сільської ради проєкти рішень сільської ради:
    1. «Про затвердження Програми інформатизації Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки» (додаток 1).
    2. «Про внесення змін до Програми розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» на 2025 рік» (додаток 2).
    3. «Про затвердження Програми поховання окремих категорій громадян на території Новоборисівської територіальної громади на 2025-2027 роки» (додаток 3).

1.4. «Про внесення змін до Програми  розвитку фізичної культури та спорту Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської   області

на 2022-2025 роки» (додаток 4).

 

  1. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.

 

Сільський голова                                                                                    Інна ТОПОВА

27.02.2025 року

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                     Додаток 1

                                                                                                                                до рішення виконавчого

                                                                                                                          комітету Новоборисівської

                                                                                                         сільської ради №     від .04.2025

                                                                                                                 

 

СХВАЛЕНО

рішенням виконавчого комітету

Новоборисівської сільської  ради

від .04.2025 р. №  

 

                                 ЗАТВЕРДЖЕНО

     рішенням сесії Новоборисівської

     сільської ради  VIII  скликання

     від _______ р. № _______

 

_______ 2025 року                                                                             № ____ – VIIІ

 

 

 

Про затвердження Програми інформатизації Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки

 

 

     Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись Законами України «Про Національну програму інформатизації», «Про державні цільові програми», Указом Президента України від 12 січня 2015 року № 5/2015 «Про Стратегію сталого розвитку «Україна-2020», постановою Верховної Ради України від 31 березня 2016 року № 1073-VIII «Про Рекомендації парламентських слухань на тему: «Реформи галузі інформаційно-комунікаційних технологій та розвиток інформаційного простору України», постановами Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2020 року № 695 «Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки»», від 30 січня 2019 року № 56 «Деякі питання цифорового розвитку», від 31 січня 2007 року № 106 «Про затвердження Порядку розроблення та виконання державних цільових програм», від 12 квітня 2000 року № 644 «Про затвердження Порядку формування та виконання регіональної програми і проекту інформатизації» (зі змінами та доповненнями), розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 474-р «Деякі питання реформування державного управління України», від 15 травня 2013 року № 386-р «Про схвалення Стратегії розвитку інформаційного суспільства в Україні», рішенням Новоборисівської сільської ради від  30.01.2025 року № 1256-VIIІ «Про актуалізацію  Стратегії розвитку Новоборисіської територіальної громади на 2022-2027 роки та розроблення Плану заходів з її реалізації на 2025-2027 роки, Новоборисівська сільська рада

 

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Затвердити Програму інформатизації  Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025– 2027 роки (додається).

 

2. Фінансовому відділу Новоборисівської сільської ради (Вікторія ПОРОШЕНКО) щорічно при формуванні проєкту бюджету передбачати кошти на фінансування Програми інформатизації   Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025– 2027 роки.

 

3. Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на керуючу справами Тетяну ШЕПЕЛЮК, контроль – на постійну комісію  з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.

 

 

 

 

Сільський голова                                                                                         Інна ТОПОВА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО:

рішенням Новоборисівської

сільської ради

 

від ________№ ____

 

 

 

                                                                                                                             Проєкт

 

 

 

 

 

Програма інформатизації Новоборисівської сільської територіальної громади

на 2025-2027 роки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І. ПАСПОРТ

Програми інформатизації Новоборисівської сільської територіальної громади

на 2025 – 2027 роки

               

1.

Найменування територіальної громади

Новоборисівська сільська територіальна громада Роздільнянського району Одеської області

2.

Розпорядчий документ про схвалення проєкту Програми, назва (за наявності), дата, номер

 

3.

Дата погодження проекту Програми генеральним державним замовником

Національної програми інформатизації

 

 

4.

Розпорядчий документ про затвердження Програми, назва (за наявності), дата, номер

 

5.

Розробник Програми

 Новоборисівська  сільська рада Роздільнянського району Одеської області

 

(назва структурного підрозділу органу місцевого самоврядування)

6.

Керівник Програми

 

Заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Новоборисівської  сільської ради – Юр’єв Олег Васильович, +380665939889, novoborisivka2020@nbg.gov.ua

(посада, ПІБ, номер телефону,е-mail)

7.

Науковий керівник Програми

(за наявності)

-

(посада, ПІБ, номер телефону, е-mail)

8.

Виконавці Програми (учасники)

структурні підрозділи та відповідальні працівники ОМС

Керуючий справами Новоборисівської  сільської ради – Шепелюк Тетяна Юріївна, +380978845377, novoborisivka2020@nbg.gov.ua

(структурні підрозділи органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації)

9.

Строк виконання Програми

2025  –  2027

10.

Джерела та обсяги фінансування

2025

2026

2027           

Всього

 

Загальний обсяг, тис. грн,

125

255

335

715

 

у тому числі:

 

 

 

 

 

державний бюджет

 

 

 

 

 

обласний бюджет

 

 

 

 

 

районний бюджет

 

 

 

 

 

бюджет територіальної громади

125

255

335

715

 

інші джерела

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Загальні положення

 

  1. Програма інформатизації Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025 – 2027 роки (далі – Програма) розроблена робочою групою з розробки Програми, створеною розпорядженням сільського голови «Про розробку проєкту Програми інформатизації Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки»  від 21.08.2024  № 75,  відповідно до Конституції України, законів України «Про Національну програму інформатизації», «Про Концепцію Національної програми інформатизації», «Про доступ до публічної інформації», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про електронні комунікації», Указів Президента України: від 26 серпня 2021 року № 447/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про Стратегію кібербезпеки України» та від 28 грудня 2021 року № 685/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 жовтня 2021 року «Про Стратегію інформаційної безпеки», з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2024 року № 119 «Деякі питання Національної програми інформатизації», інших нормативно-правових документів.

Програма розробляється та виконується, як складова частина Національної програми інформатизації, узгоджується із стратегічною ціллю 3, оперативною ціллю 3.1  «Створення умов для зручного та комфортного громадського простору»,  завданням 3.1.2. «Активні мешканці, сучасна цифрова громада»  Стратегії розвитку Новоборисівської територіальної громади на 2022 – 2027 роки, затвердженою рішенням  сесії ради 8 скликання  від 24 листопада 2021 року  № 480-VIII.

Програма передбачає аналіз стану інформаційно-комунікаційної структури та наявних цифрових рішень в громаді, визначення мети, завдань, пріоритетних напрямків інформатизації та цифровізації, очікуваних результатів від реалізації заходів та подальшого їх впливу на соціально-економічний розвиток громади.

В межах реалізації Програми в громаді вирішуються завдання переходу до відкритого та прозорого публічного управління, орієнтованого на інтереси людей та спрямованого на розвиток інформаційного суспільства, здійснення економічної діяльності на засадах результативності та ефективності; створення умов для розвитку інфраструктури інформатизації та цифровізації; забезпечення сталого інноваційного розвитку громади в цілому.

Дана Програма спрямована на подальший розвиток електронного урядування (далі е-урядування) та електронної демократії (далі – е-демократія), що має на меті стимулювати політичну активність особистості та сприяти її політичній соціалізації. Для узгодженості дій громада отримує дані щодо позиції громадян, які мають доступ до офіційної інформації з тих чи інших питань життєдіяльності громади, надає можливість висловлювати свої пропозиції та слідкувати за їх виконанням, підтримувати діалог з представниками влади в он-лайн-режимі та впливати на прийняття рішень.

Виконання заходів Програми передбачає також участь представників громади у вирішенні питань життєдіяльності та сталого розвитку громади шляхом застосування засобів інформатизації та цифрових рішень.

 

ІІІ. Аналіз стану інформатизації та основних тенденцій цифрової трансформації території територіальної громади за попередній період; визначення проблем, що потребують розв’язання  

 

У період з 01.10.2024 по 31.10.2024 року структурними підрозділами Новоборисівської сільської ради було проведено ІТ-аудит громади та опитування мешканців громади щодо рівня їх особистих цифрових знань, вмінь, навичок і потреб, результати якого опубліковані на сайті громади за посиланням:

https://nbg.gov.ua/rezultati-it-auditu-novoborisivskoi-siilskoi-teritorialnoi-%C2%A0gromadi-13-04-44-26-12-2024/

 

Громада

Населених пунктів  - 21, населення - 5074 осіб, S=22982,6303  га

Стратегія розвитку Новоборисівської територіальної громади на 2022–2027 роки, стратегічні цілі:

 

  1. Ефективна місцева економіка з орієнтацією на прибуткові нішеві культури.
  2. Громада – з турботою для своїх мешканців.
  3. Висока якість життя і комфорт мешканців.

Наявність Програми інформатизації  за попередній період (назва, період, дата прийняття)

Не приймалась

Апарат ОМС

кількість структурних підрозділів апарату

загальна чисельність 

 

4

27

Забезпеченість структурних підрозділів ОМС:

 

- комп’ютери, всього

29

з них:

 

- стаціонарні до 3-х років

-

- стаціонарні більше 3-хроків

3

- потребують заміни;

3

- ноутбуки:

26

- до 3-х років

 

- більше 3-хроків

5

- потребують заміни

2

- забезпеченість комп’ютерами на 1 працівника (%)

1

- офісна техніка (БФП, принтери, сканери), всього, з них:

19

- у використанні до 3-х років

19

- у використанні більше 3-хроків

31

- потребують заміни

11

- забезпеченість на 1 працівника

програмним забезпеченням (%):

55

- операційні системи сімейства Windows

- з них легалізовані

11

1

- інші операційні системи

-

- офісні пакети MS Office, всього

12

- з них легалізовані

1

- пакети офісного програмного забезпечення інших розробників (Libre Office, Open Office, Google doc тощо)

-

- програмне забезпечення антивірусного захисту

8

- рівень забезпеченості, у % від використовуваної КТ

0,8

  - серверне обладнання (зазначається кількість одиниць серверів, або персональних комп’ютерів, що виконують функції серверів)

1

 

-

- до 3-х років

1

- більше 3-хроків

-

- потребують заміни

-

- потребується придбати

-

- застосовані серверні ОС

-

- тип серверу(ів) за призначенням (файловий/поштовий/мережі/веб/ DHCP/баз даних/додатків тощо)

забезпечує роботу ПК ІІС Соціальна громада

- апаратно-програмні засоби захисту серверу(ів)

ПЗ Криптосервер

- наявність джерел безперебійного живлення

4

- мережеве обладнання

1

- до 3-х років

-

- більше 3-хроків

-

- потребують заміни

-

- наявність локальної обчислювальної мережі або структурованої кабельної мережі

1

- рік побудови

2021

- кількість портів

-

- кількість активних підключень (робочих місць по факту)

-

- додатково потрібно для розширення мережі

-

- характеристики Інтернет:

 

- швидкість

100 мб

- тип підключення

Модем/Вай-фай /мережеве

- провайдер

 «GigaNet»

- чи є послуга достатньою (оцінка якості та швидкості)

Ні

- наявність альтернативного доступу до І-нет (Starlink тощо) 

Ні

- наявність альтернативних джерел живлення (генератор, сонячні панелі тощо)

Так

- кількість точок  Wi-Fi в адмінбудівлі

1

- наявність системи електронного документообігу (СЕДО)

-

- підключення до СЕВ ОВВ

1

- чи зв’язаний із СЕДО ЦНАП

-

- кількість працівників які використовують цифровий підпис

16

- кількість посадових осіб ОМС, які пройшли навчання (підвищення кваліфікації) по програмах з кібербезпеки та кібергігієни від загальної кількості посадових осіб ОМС

25

- наявність Політики (ВНД) з кібербезпеки на рівні ОМС

-

- підключення ОМС до системи інформування про кіберінциденти MISP-UA та MISP CERT UA

-

сайт громади (посилання)

https://nbg.gov.ua/main/

рік створення/впровадження

2020

реалізовані елементи е-демократії та е-урядування

 е-консультації,  е-звернення

кількість активних відвідувачів (за місяць)

180

кількість електронних петицій на сайті

-

кількість підписантів е-петицій

-

кількість мешканців, що взяли участь у голосуванні за проєкти громадського/відкритого бюджету ТГ в електронному вигляді

-

кількість оголошень про публічні закупівлі (2023 рік)

201

здійснення відео-фіксацій  пленарних засідань ради ТГ, засідань виконавчого комітету (так/ні)

Так

Кількість трансляцій протягом року

3

ОМС зареєстрований як розпорядник інформації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та оприлюднює публічну інформацію у формі відкритих даних відповідно до законодавства (так/ні)

Так

 

кількість наборів даних, що перебувають у володінні, та підлягають оприлюдненню, всього

60

з них опубліковано

43

наявність систем(и)/ПЗ  бухгалтерського  та фінансового обліку

так

 назва

СДО «Клієнт Казначейства- Казначейство», ІПК Місцевий бюджет, Є-Звітність, IFin, Фіндокументи, МережаМ

 

розробник

 

ТОВ «АЙФІН»; Блюма Олексій Валерійович; ФОП Молоков В. С., ДКСУ

рік введення в експлуатацію

з 2020

кількість активних користувачів

3

додаткова потреба в користувацьких ліцензіях 

Ні

наявність власної або підключення до загальнодержавної  інформаційної системи соціального захисту

Так

назва

Єдина інформаційна система соціальної сфери, ПК ІІС Соціальна громада, ІАС Прихисток

коли почали використовувати

2022 р.

кількість активних користувачів 

6

самостійно впроваджені електронні сервіси/е-інструменти (включно із створеними за допомогою Google app) 

перелік е-сервісів, що потребують впровадження

-

наявність власних реєстрів (створених самостійно)(так/ні)

-

наявність геоінформаційної системи  (ГІС)

-

наявність автоматизованої  інформаційної системи (бази даних, апаратно-програмного комплексу) у сфері будівництва, містобудування, архітектури

Так

наявність автоматизованої  інформаційної системи (бази даних, апаратно-програмного комплексу) земельних ресурсів, землекористування, природокористування та планування

так

назва

-

розробник

-

рік введення в експлуатацію

-

хто є користувачами

-

кількість активних користувачів

-

додаткова потреба в користувацьких ліцензіях

-

яким чином здійснюється захист інформації

-

ключові функції

-

функції, що потребують розробки

-

наявність програмного забезпечення або апаратно-програмного комплексу для створення та збереження архівних фондів (так/ні)

-

наявність інформаційної системи або бази даних житлово-комунального господарства

-

цифрові рішення для здійснення контролю споживання та своєчасного реагування на аварії в системах водопостачання та відведення, тепло комунікацій, енергомереж

-

наявність датчиків (використання води та водовідведення, енергоспоживання, теплоспоживання, контролю комунікаційних вузлів, контролю рівня наповнення смітників тощо) та їх кількість

чи є потреба у таких датчиках (у випадку відсутності) або збільшенні кількості (у випадку використання)?

як (за допомогою якого програмного забезпечення, інформаційної системи) здійснюється опрацювання даних з датчиків?

як здійснюється прийняття рішень - в ручному режимі чи на підставі алгоритмічних висновків, наданих інформаційною системою після опрацювання вхідних даних?

Встановлені лічильники обліку споживання води.

 

 

 

ні

 

 

-

 

-

В ручному режимі

наявність особистого кабінету абонента

-

інформування про тарифну політику на сайті комунального підприємства або громади

так/сайт громади

інформування про аварійні або планові ремонтні роботи на сайті комунального підприємства або громади

так/сайт громади

повідомлення від мешканців про порушення благоустрою та зворотній зв’язок 

-

наявність рішень типу «розумний будинок»

-

популяризація на сайті громади інформації про сортування відходів/сміття

так

наявність інформаційної системи паркування

-

перелік сервісів, що потребують впровадження

-

наявність інформаційної системи енергомоніторингу/розумного енергоспоживання  

-

наявність інформаційної системи екологічної безпеки

-

наявність системи відеоспостереження

-

кількість та тип камер

-

наявність системи екстреного сповіщення

так

спосіб оповіщення мешканців

Сирена С40 (5 шт.)

рік введення в експлуатацію

2022

чи інтегрована із системою відеоспостереження

ні

впроваджені ІТ-рішення з напрямку «Безпечна громада» (безпека життєдіяльності)

-

потребують впровадження

так

наявність ситуаційного/кризового центру (так/ні)

-

якими засобами здійснюється захист інформаційних ресурсів громади (програмно-апаратні, назва)

-

чи є вони достатніми (так/ні)

ні

обслуговування ІТ-інфраструктури здійснюється (власними силами/договір на обслуговування)

Власними силами

Комунальні підприємства, всього

2

З них:

КП «Мрія-В-Кут»

Водопостачання, управління ТПВ, експлуатаційне утримання доріг, надання комунальних послуг, благоустрій населених пунктів

Комунальна установа «Центр надання соціальних послуг Новобориисівської сільської ради»

Надання соціальних послуг

ЦНАП

 

  • рік створення/запуску

2021

  • кількість робочих місць, з них:

6

  • активних

5

  • додатково необхідно для повноцінного функціонування та задоволення потреб

ні

  • Інтернет, швидкість

100 Мбіт/с

  • тип підключення

оптоволокно

  • провайдер

«GigaNet»

  • чи є послуга достатньою (оцінка якості та швидкості)

ні

комп’ютери, всього, з них:

5

  • стаціонарні до 3-х років

-

  • стаціонарні більше 3-хроків

-

- потребують заміни;

-

  • ноутбуки:

5

  • до 3-х років

-

  • більше 3-хроків

5

  • потребують заміни

-

  • забезпеченість комп’ютерами на 1 працівника

100%

  • офісна техніка (БФП, принтери, сканери), всього, з них:

5

  • у використанні до 3-х років

2

  • у використанні більше 3-хроків

3

  • потребують заміни

-

забезпеченість на 1 працівника програмним забезпеченням:

100%

-операційні системи сімейства Windows

так

- з них легалізовані

5

- інші операційні системи

ні

  • офісні пакети MS Office, всього

5

- з них легалізовані

5

  • пакети офісного програмного забезпечення інших розробників (LibreOffice, OpenOffice, Google doc тощо)

ні

  • програмне забезпечення антивірусного захисту

так

  • рівень забезпеченості, у % від використовуваної КТ

100%

  • запроваджені сервіси, всього

-

  • потрібно запровадити

1

  • які саме

Виготовлення паспортів

  • наявність інформаційних систем

так

  • назва

Вулик

  • рік введення в експлуатацію

2022

  • кількість активних користувачів

5

  • додаткова потреба в користувацьких ліцензіях

ні

  • підключення до СЕВ ОВВ

ні

  • інтеграція із СЕДО апарату ОМС

ні

  • кількість послуг, що надаються в цифровому вигляді (онлайн)

1

  • можливість оплати за надані послуги онлайн

так

  • наявність е-черги

так

 

 

 

  • наявність та використання мобільної валізи ЦНАП

-

- кількість робочих місць адміністраторів ЦНАП обладнаних для QR валідації Дія, в т.ч. віддалені робочі місця

  • кількість робочих місць адміністраторів ЦНАП обладнаних зчитувачем ID-карток, в т.ч. віддалені робочі місця

1

 

 

 

1

  • кількість підрозділів та віддалених робочих місць ЦНАП підключених до системи онлайн моніторингу та оцінки якості послуг Порталу Дія

1

  • Обслуговування ІТ-інфраструктури здійснюється (власними силами/договір на обслуговування)

Власними силами

Освіта

 

Кількість закладів, всього

6

з них:

 

дошкільні

2

початкової освіти

-

середньої

4

комп’ютери, всього

53

з них:

 

- стаціонарні до 3-х років

3

стаціонарні більше 3-хроків

49

потребують заміни;

-

Ноутбуки:

87

до 3-х років

35

більше 3-хроків

52

потребують заміни

-

забезпеченості комп’ютерами на 1 учня (%)

15% (1:15)

додатково потрібно

20

забезпеченість комп’ютерами на 1 вчителя

90%

додатково потрібно

10

офісна техніка (БФП, принтери, сканери), всього, з них:

65

у використанні до 3-х років

7

у використанні більше 3-хроків

58

потребують заміни

-

забезпеченість на 1 вчителя

82%

додатково потрібно

10

програмним забезпеченням:

 

операційні системи сімейства Windows

140

з них легалізовані

-

інші операційні системи

-

офісні пакети MS Office, всього

140

з них легалізовані

-

пакети офісного програмного забезпечення інших розробників (LibreOffice, OpenOffice, Google doc тощо)

-

програмне забезпечення антивірусного захисту

відсутнє

рівень забезпеченості, у % від використовуваної КТ

-

мультимедійне обладнання, всього,

70

З них:

 

  • дошки

24

  • екрани

11

  • проектори

35

  • кількість комп’ютерних класів

5

  • кількість STEM/ STEAM лабораторій

-

  • кількість лінгафонних кабінетів

-

  • кабінетів робототехніки

-

  • Інтернет, швидкість

До 100

  • тип підключення

кабельне

  • провайдер

Limanet, «Фастком»

- чи є послуга достатньою (оцінка якості та швидкості)

так

  • наявність доступу до мережі Інтернет у сховищі (так/ні) (якщо є сховище)

так

запроваджено е-ресурси (е-щоденник, е-журнал, е-розклад, е-підручник тощо – зазначається які саме),

Запроваджено у  школах е-щоденник, е-журнал, е-розклад, е-підручник

  • в навчальних закладах (кількість)

4

  • з них без дублювання в паперовому вигляді (кількість НЗ)

4

  • кількість осіб, що пройшли навчання з Цифрової грамотності

 

  • вчителів

79

  • учнів

-

кількість вчителів 5-11 класів ЗЗО у ТГ, які зареєстровані на онлайн-платформі ВШО

46

кількість закладів дошкільної освіти, де запроваджена електронна черга зі  зарахування дитини до закладу

2

Контроль учнів з відвідування НЗ/місця перебування здійснюється шляхом

Заповнення електронного журналу

обслуговування ІТ-інфраструктури здійснюється (власними силами/договір на обслуговування)

власними силами

Служба у справах дітей

 

комп’ютери, всього

2

з них:

 

стаціонарні до 3-х років

-

стаціонарні більше 3-хроків

-

потребують заміни;

-

ноутбуки:

2

до 3-х років

-

- більше 3-хроків

потребують заміни

2

забезпеченість комп’ютерами на 1 працівника

100%

офісна техніка (БФП, принтери, сканери), всього, з них:

1

у використанні до 3-х років

-

у використанні більше 3-хроків

1

потребують заміни

-

забезпеченість на 1 працівника програмним забезпеченням

100%

операційні системи сімейства Windows

2

з них легалізовані

2

інші операційні системи

-

офісні пакети MS Office, всього

2

з них легалізовані

-

пакети офісного програмного забезпечення інших розробників (LibreOffice, OpenOffice, Google doc тощо)

-

програмне забезпечення антивірусного захисту

-

рівень забезпеченості, у % від використовуваної КТ   

100%

Медицина

 

Кількість закладів, всього

1

  • Інтернет, швидкість

-

- тип підключення

-

  • провайдер

-

  • чи є послуга достатньою (оцінка якості та швидкості)

-

комп’ютери, всього

1

з них:

 

стаціонарні до 3-х років

1

стаціонарні більше 3-хроків

1

потребують заміни;

-

ноутбуки:

-

до 3-х років

-

- більше 3-хроків

-

потребують заміни

-

забезпеченість комп’ютерами на 1 працівника (%) офісна техніка (БФП, принтери, сканери), всього, з них:

50 %

у використанні до 3-х років

-

у використанні більше 3-хроків

-

потребують заміни

-

забезпеченість на 1 працівника програмним забезпеченням (%):

50%

операційні системи сімейства Windows

1

з них легалізовані

1

інші операційні системи

-

офісні пакети MS Office, всього

1

з них легалізовані

1

пакети офісного програмного забезпечення інших розробників (LibreOffice, OpenOffice, Google doc тощо)

-

програмне забезпечення антивірусного захисту

-

медична інформаційна система (МІС) (назва або відсутня)

-

рік введення в експлуатацію

-

кількість активних користувачів

-

додаткова потреба в користувацьких ліцензіях

-

- Телемедицина (так/ні)

-

рік впровадження

-

- платформа

-

кількість наданих консультацій протягом року

-

запроваджені сервіси (е-картка, е-рецепт, е-черга, е-консультація лікаря тощо)

-

потрібно запровадити

-

наявність швидкісного І-нет в укритті, мобільних робочих місць (захищених ноутбуків з відповідними характеристиками) та альтернативних джерел живлення

-

яким чином здійснюється захист даних  обслуговування ІТ-інфраструктури здійснюється (власними силами/договір на обслуговування)

Власними силами

Культура, дозвілля, музейна справа, туризм (кількість закладів за типами)

 

Кількість закладів, всього

9

  • Інтернет, швидкість

100

  • тип підключення

Мережеве

  • провайдер

 «Скайнет», Limanet

  • чи є послуга достатньою (оцінка якості та швидкості)

так

Забезпеченість комп’ютерами, всього

 з них:

11

  • стаціонарні до 3-х років

-

  • стаціонарні більше 3-хроків

4

  • потребують заміни;

4

  • ноутбуки:

7

  • до 3-х років

-

  • більше 3-хроків

7

  • потребують заміни

4

  • забезпеченість комп’ютерами на 1 працівника (%)

100

  • офісна техніка (БФП, принтери, сканери), всього, з них:

6

  • у використанні до 3-х років

1

  • у використанні більше 3-хроків

5

  • потребують заміни

3

забезпеченість на 1 працівника

програмним забезпеченням (%):

80

  • операційні системи сімейства Windows

11

  • з них легалізовані

-

  • інші операційні системи

-

  • офісні пакети MS Office, всього

-

  • з них легалізовані

-

  • пакети офісного програмного забезпечення інших розробників(LibreOffice, OpenOffice, Google doc тощо)

-

  • програмне забезпечення антивірусного захисту

-

  • забезпеченість, у % від використовуваної КТ

-

  • запроваджені е-сервіси (е-картка читача, е-каталог;

3-D маршрути музеями та архітектурними пам’ятками;

туристичний Інтернет-портал тощо

-

 

-

 

-

  • потрібно запровадити

Так

  • кількість об'єктів туризму та культурної спадщини оцифровано та занесено в реєстр Культурної спадщини

 

  • потребують оцифрування

-

  • кількість туристичних ресурсів та пам’яток, маркованих QR-кодом від загальної кількості туристичних ресурсів та пам’яток

-

Транспорт, логістика, дорожнє господарство

 

наявність автоматизованої інформаційної системи

-

які цифрові рішення реалізовані (е-маршрут, е-розклад руху, е-квиток, «розумна зупинка», GPS-навігація тощо)

-

інформація на сайті та мапі про вело- та пішохідні зони/доріжки, їх фізичне розумне позначення в межах громади

система моніторингу безпеки руху

-

онлайн-мапування планових ремонтів доріг синхронно із Міністерством інфраструктури та роботами на дорогах обласного, місцевого значення

-

інформування майбутнього планування та ходу виконання поточних ремонтних робіт

-

перелік сервісів, що потребують впровадження

-

Цифрова грамотність населення/Рівень цифрових знань, вмінь та навичок мешканців громади:

 

Кількість мешканців які пройшли навчання на курсах, розміщених на платформах Дія.Цифрова освіта, Prometheus, eduhub.in.ua тощо

36

  • віком від 40 до 60

36

  • віком 60+

-

  • які цифрові навички користувачі вважають найбільш корисними:

Захист від кіберзагроз, небезпека від кібератак, вміння протистояти фейкам етична свідомість пов’язана зі штучним інтелектом та використанням особистих даних людей, робота та комунікація, самоосвіту за допомогою пошукових систем

  • віком від 40 до 60

Захист від кіберзагроз, небезпека від кібератак, вміння протистояти фейкам етична свідомість пов’язана зі штучним інтелектом та використанням особистих даних людей, робота та комунікація, освітні серіали щодо освоєння нових професій, самоосвіта

  • віком 60+

Вміння протистояти фейкам та захистити себе в мережі, вміння шукати потрібну інформацію, оплата комунальних послуг, поповнення мобільного телефону, переказ грошей з картки на картку 

  • які цифрові навички користувачі хотіли б отримати

Навички створення цифрового контенту, комунікація та взаємодія в цифровому суспільстві, безпека в цифровому середовищі

  • який спосіб навчання користувачі вважають зручним

Онлайн через Дія.Цифрова освіта

Проєкти у сфері інформатизації/цифровізації, запроваджені протягом року, що передує року формування програми, за участю/допомоги/часткового/повного фінансування фондів, організацій тощо

-

Кількість (всього)

-

Отримано коштів (всього) 

-

Назва проєкту

-

Назва фонду/організації

-

Отримані матеріальні активи (комп’ютерна/офісна техніка, програмне забезпечення, інформаційна система, апаратно-програмне рішення тощо) для реалізації проекту

-

Нематеріальна допомога (проведені навчання, розроблені проєкти стратегій/програм/нормативних документів тощо)

Навчання на тему «Цифрова грамотність та інформаційна безпека публічних службовців»

Інша допомога (ремонт/облаштування приміщення, прокладення/модернізація мереж, обладнання для функціонування ІТ-інфраструктури (сонячні панелі, альтернативні джерела електроенергії, альтернативні засоби зв’язку, системи вентиляції/ кондиціонування тощо)    

-

Чи потребує впроваджений проєкт/рішення подальшої підтримки/доопрацювання/ масштабування/розвитку

Так

 

Результати проведеного ІТ-аудиту дозволили об’єктивно визначити проблеми громади у сфері інформатизації та цифровізації, які потребують системного вирішення, а саме:

  • використання неліцензійного програмного забезпечення, зокрема, операційних систем та офісних додатків, антивірусного ПЗ, що створює потенційні кіберзагрози під час роботи з інформацією;
  • відсутність серверного обладнання, що не дає можливості впроваджувати інформаційні системи, зокрема, систему електронного документообігу та геоінформаційну систему;
  • низький рівень обізнаності щодо можливостей та власне використання інструментів е-демократії та е-урядування, що призводить до недостатнього рівня залученості мешканців громади до прийняття рішень;
  • недостатня забезпеченість навчальних закладів STEM/STEAM лабораторіями та кабінетами робототехніки;
  • недостатнє впровадження ІТ- та цифрових інструментів у сфері  медицини, культури та управління комунальним господарством;
  • відсутність впроваджених ІТ-рішень з напрямку «Безпечна громада»;
  • недостатній рівень застосування ІТ-інструментів, відповідних знань щодо можливостей та вмінь використання засобів інформатизації та цифровізації, новітніх інформаційних технологій як апаратом управління громади, так і населенням, що не сприяє достатньому стабільному соціально-економічному та культурному розвитку громади, призводить до потенційних ризиків інформаційної безпеки.

 ІV. Визначення мети Програми, пріоритетних напрямів та завдань інформатизації

      Метою Програми є забезпечення соціально-економічного та культурного розвитку громади, життєвих потреб мешканців громади та діяльності органів місцевого самоврядування шляхом впровадження інформаційних технологій та цифрових рішень, поглиблення та розвиток інформатизації громади в інтеграційному зв’язку з Національною програмою інформатизації, забезпечення ефективності управління через удосконалення взаємодії органів місцевого самоврядування з громадянами, застосування новітніх інформаційних технологій, сучасних методів та засобів збору, обробки, зберігання та захисту інформації.

 

Пріоритетними напрямами Програми визначені:

 

  • організаційне та методичне забезпечення Програми;
  • забезпечення функціонування та подальший розвиток інформаційно-комунікаційного середовища;
  • розвиток цифрових можливостей, впровадження цифрових технологій у сферах публічного управління, освіти, науки, охорони здоров’я, культури тощо;
  • розвиток е-урядування та е-демократії;
  • розвиток безпечного ІТ- та цифрового середовища громади.

 

Заходи, які мають бути реалізовані під час виконання Програми:

Організаційне та методичне забезпечення

  • щорічна інвентаризація інформаційних, програмно-технічних та цифрових ресурсів громади з урахуванням вимог діючих державних нормативно-правових актів;
  • проведення щорічного оцінювання електронної та цифрової готовності громади за визначеними показниками;
  • розробка нормативно-правових та технічних документів, методичних рекомендацій щодо організації виконання завдань Програми, впровадження, адміністрування інформаційних систем, програмно-технічних комплексів, засобів інформатизації, механізмів інтеграції систем, організації захисту інформації в комунікаційних системах.

Забезпечення функціонування та подальший розвиток інформаційно-комунікаційного середовища

  • придбання, техпідтримка, послуги з обслуговування, модернізація комп’ютерного, офісного, серверного, мережевого обладнання та устаткування;
  • модернізація та масштабування комп’ютерної мережі;
  • придбання ліцензійного програмного забезпечення та застосування ПЗ з відкритим кодом, в тому числі операційних систем та офісних додатків;

Розвиток цифрових можливостей, впровадження цифрових технологій у сферах публічного управління, освіти, науки, культури тощо

  • впровадження та подальший розвиток системи електронного документообігу;
  • організація навчання фахівців громади за напрямком «інформаційні та цифрові технології», у тому числі на базі спеціалізованих установ та підприємств, підвищення кваліфікації фахівців (он-лайн/оф-лайн);

-провадження  STEM класів фізики, хімії, кабінетів робототехніки в навчальних закладах;

- впровадження ІТ- та цифрових рішень у сфері культури та туризму;

  • сприяння навчанню жителів громади цифровим навичкам та навичкам застосування ІТ-технологій;

Розвиток

е-урядування та е-демократії

 

- впровадження системи електронного голосування з трансляцією та архівацією процесу поіменного голосування;

  • проведення щорічного інформаційного аудиту публічної інформації, що перебуває у володінні громади, та своєчасне її оприлюднення (відповідно до вимог ПКМУ № 835)
  • публікація наборів відкритих даних, які перебувають у володінні громади;

- оперативне висвітлення інформації, яка знаходиться у розпорядженні громади, її підприємств, установ і організацій на сайті громади;

  • організація навчання фахівців громади з питань е-урядування та участь фахівців у всеукраїнських науково-практичних конференціях, регіональних семінарах, круглих столах, відеоконференціях щодо впровадження новітніх інформаційних та цифрових технологій, е-урядування та е-демократії;

Розвиток безпечного середовища громади

- запровадження комплексних ІТ-рішень для кіберзахисту інформаційних ресурсів громади;

- участь у регіональних семінарах, навчаннях, науково-практичних конференціях, круглих столах щодо впровадження та подальшого застосування ІТ-рішень для кіберзахисту інформаційних ресурсів громади;

- проведення навчань мешканців різних вікових груп громади з питань дотримання інформаційної та кібергігієни.

 

 

V. Очікувані результати виконання Програми

      В результаті виконання Програми надбаннями впровадження ІТ- та цифрових рішень, які сприятимуть ефективному та результативному вирішенню завдань соціально-економічного розвитку Новоборисівської сільської територіальної громади, стануть:

- побудова сучасної системи місцевого самоврядування завдяки впровадженню технологій е-урядування та е-демократії;

- отримання громадянами рівного та якісного доступу до послуг у сферах освіти, житлово-комунального господарства,  інформаційних ресурсів тощо;

- впровадження та масштабування системи електронного документообігу для забезпечення оперативності та достовірність даних, необхідних для обґрунтування та прийняття управлінських рішень;

- створення нових, розвиток та підтримка існуючих інформаційно-комунікаційних систем та ресурсів;

- підвищення оперативності та ефективності прийняття управлінських рішень керівництвом сільської ради, забезпечення доступу посадових осіб виконавчих органів сільської ради до оперативних інформаційних та аналітичних баз даних;

- сприяння становленню інформаційного суспільства та забезпечення сталого розвитку громади;

  • підвищення рівня обізнаності жителів громади з цифрової гігієни, грамотності та кібербезпеки, використання е-послуг та застосування інструментів е-демократії;

- побудова безпечного та комфортного життя в громаді.

 

VI. Моніторинг та проведення оцінки результативності виконання Програми

 

          Координацію та контроль за ходом виконання Програми здійснює заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів.

 

Моніторинг  та оцінка результативності виконання Програми

здійснюється:

  • шляхом спостереження за ходом виконання завдань, проєктів, робіт;
  • за підсумками виконання завдань, проєктів, робіт;
  • за результатами наданих звітів про виконання заходів Програми;

Оцінка результативності здійснюється за напрямами:

  • результативність реалізації завдань і заходів Програми;
  • стан впровадження проектів інформатизації територіальної громади (дотримання термінів та повноти виконання завдань);
  • заплановані та фактичні обсяги і джерела фінансування Програми (відповідність).

 

          Звіт про результати виконання Програми готується і надається виконавчим комітетом Новоборисівської сільської ради не пізніше 30 числа, місяця, наступного за звітним роком та подається на розгляд Новоборисівській сільській ради.

         При необхідності виконавчий комітет сільської ради ініціює внесення змін та доповнень до заходів Програми.

       Виконавчий комітет Новоборисівської сільської  ради періодично, але не менш як один раз на рік, інформує територіальну громаду про виконання Програми на офіційному веб сайті Новоборисівської сільської ради.

 

 

 

VII. Строки та етапи виконання Програми

 

Виконання Програми здійснюватиметься протягом 2025-2027 років у межах наявних та залучених матеріально-технічних та фінансових ресурсів.

Програма реалізовуватиметься в декілька етапів.

 

 

 

Додаток 1

до Програми

 

 

ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ

 

Зміст заходів

Термін виконання

Виконавці

Обсяги фінансування по роках, тис. грн.

Очікувані результати

 

Джерела фінансування

2025 рік

2026 рік

2027 рік

Усього

 
 
 

1. Організаційне та методичне забезпечення

 

1.1. Розробка нормативно-правових та технічних документів, методичних рекомендацій щодо організації виконання завдань Програми, впровадження, адміністрування інформаційних систем, програмно-технічних комплексів, засобів інформатизації, механізмів інтеграції систем, організації захисту інформації в комунікаційних системах

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

 Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

-

Розроблення нормативно-правових  та технічних документів задля забезпеченості виконання завдань Програми

 

1.2. Інвентаризація (щороку) інформаційних, програмно-технічних та цифрових ресурсів громади з урахуванням вимог діючих державних нормативно-правових актів

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

 Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

 -

Здійснення  щорічної інвентаризації інформаційних, програмно-технічних та цифрових ресурсів громади на основі даних з Опитувальника

 

1.3. Проведення щорічного оцінювання електронної та цифрової готовності громади за визначеними показниками

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

 Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

 -

Здійснення щорічного моніторингу оцінювання електронної та цифрової готовності громади

 

1.4. Організація навчання фахівців громади за напрямком «Інформаційні та цифрові технології», у тому числі на базі спеціалізованих установ та підприємств, підвищення кваліфікації фахівців

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

 Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

 -

Провідні фахівці сільської ради та комунальних підприємств громади пройшли навчання за напрямком «Інформаційні та цифрові технології»

 

2. Забезпечення функціонування та подальший розвиток інформаційно-комунікаційного середовища

 

2.1.Придбання, технічна підтримка, послуги з обслуговування, модернізації комп’ютерного, офісного, серверного та мережевого обладнання

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

Місцевий бюджет

 

100,0

200,0

100,0

400,0

Здійснено закупівлю  ПК, ноутбуків, ДБЖ, принтерів, серверного та мережевого обладнання; забезпечено техпідтримку  комп’ютерного, офісного та мережевого обладнання

 

2.2. Модернізація локальної мережі та забезпечення апаратно-програмними засобами захисту мережі сільської ради

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

Місцевий бюджет

10,0

10,0

 

 

 

10,0

30,0

Модернізація, масштабування та підвищення рівня захисту локальної мережі, впровадження засобів апаратно-програмного захисту мережі

 

2.3. Придбання  та подальша модернізація ліцензійного програмного забезпечення, в т.ч. ПЗ з відкритим кодом, ПЗ антивірусного захисту, ПЗ наявних інформаційних систем

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

Місцевий бюджет

 

-

 

 

 

 

 

 

20,0

-

20,0

Придбано  ліцензійне програмне забезпечення, ПЗ антивірусного захисту, впроваджено офісне ПЗ з відкритим кодом, ліцензійні інсталяційні пакети ПЗ, чим забезпечено сталу роботу комп’ютерного, офісного, мережевого обладнання і наявних інформаційних систем,

модернізовано та підвищено рівень захисту локальної мережі та інформаційних систем

 

3. Розвиток цифрових можливостей, впровадження цифрових технологій у сферах публічного управління, освіти, охорони здоров’я, культури тощо

 

3.1.Впровадження та розвиток геоінформаційної системи (ГІС)

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

-

-

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

 -

Впровадження та розвиток геоінформаційної системи (ГІС)

 

3.2. Впровадження, оновлення та подальший розвиток системи електронного документообігу

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

Місцевий бюджет

10,0

 

10,0

10,0

30,0

Здійснено впровадження, оновлення та  масштабування  системи електронного документообігу, в межах якого підключено старостати громади

 

3.3.Організація навчання жителів громади «Цифровим амбасадором громади» по навчанню  людей поважного віку (категорії 60+) цифровим навичкам та навичкам застосування електронних послуг, цифрової грамотності

 2025-2027

«Цифровий амбасадор громади»

-

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

-

Проведення 10 онлайн та 8 офлайн  навчань для жителів громади, в т.ч поважного віку

 

3.4. Створення е-архіву рішень виконавчого комітету

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

-

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

-

Визначений перелік документів до оцифрування, створенио базу даних, оцифровані   архівні рішення виконавчого комітету та сесій ради

 

4. Розвиток е-урядування та е-демократії

 

4.1. Приведення у відповідність офіційного сайту сільської ради

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

-

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

-

Офіційний сайт Новоборисівської сільської ради приведено у відповідність

 

4.2. Участь у всеукраїнських конференціях, регіональних семінарах, круглих столах, відеоконференціях щодо впровадження новітніх інформаційних та цифрових технологій, е-урядування та е-демократії

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

-

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

-

Профільні фахівці громади пройшли навчання з питань е-урядування та е-демократії

 

4.3. Забезпечення публічності та прозорості діяльності виконавчого органу громади, її підприємств, установ

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

-

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

-

Оперативне висвітлення інформації, яка знаходиться у розпорядженні Новоборисівської громади, її підприємств, установ і організацій на офіційному сайті громади, сторінці у ФБ

 

4.4. Проведення щорічного інформаційного аудиту публічної інформації що перебуває у володінні громади. Публікація наборів відкритих даних, які перебувають у володінні громади

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

-

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

-

Проведений щорічний інформаційний аудит публічної інформації що перебуває у володінні громади. Визначений перелік інформації, яка може бути опублікована у формі відкритих даних.

 

4.5. Публікація наборів відкритих даних, які перебувають у володінні громади

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

-

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

-

Опубліковані набори даних, що перебувають у володінні громади, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних відповідно до Постанови КМУ № 835

 

4.6. Технічна підтримка системи відео-трансляцій пленарних засідань сільської ради та виконавчого комітету.

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

Місцевий бюджет

5,0

5,0

5,0

 

 

15,0

Впровадження та забезпечення технічної підтримки системи відео-трансляцій пленарних засідань Новоборисівської  сільської ради

 

4.7.Активізація роботи і подальший супровід функціонування інструментів  E-DEM

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

-

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

-

Підтримка функціонування е-сервісів задля розширення можливостей інструментів е-демократії, популяризація інструментів серед мешканців громади

 

5. Розвиток безпечного середовища громади

 

5.1 Розробка та впровадження інформаційно-комунікаційної системи «Безпечна громада»

 

 

2025 – 2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

Місцевий бюджет

 

-

-

200,0

200,0

Розробка технічного завдання на створення інформаційно-комунікаційної системи «Безпечна громада».

Підключення  в єдину мережу системи відеоспостереження населених пунктів, установ Новоборисівської громади.

 

 

5.2. Участь у всеукраїнських науково-практичних конференціях, регіональних семінарах, круглих столах, відеоконференціях щодо впровадження та подальшого застосування ІТ-рішень для кіберзахисту інформаційних ресурсів  Новоборисівської громади

 2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

-

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

-

Профільні фахівці приймали участь у заходах з питань впровадження та подальшого застосування ІТ-рішень для кіберзахисту інформаційних ресурсів громади

 

5.3. Проведення навчань жителів громади, в т.ч. віком 60+, цифровим навичкам та навичкам застосування ІТ-технологій, дотримання інформаційної та кібергігієни,

2025-2027

«Цифровий амбасадор громади»

 

-

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

Не потребує фінансування

-

Проведення тренінгових навчань, де мешканці громади пройшли навчання з опанування цифрових навичок та навичок застосування ІТ-технологій, кібергігієни та кібербезпеки 

 

5.4. Запровадження комплексних ІТ-рішень для кіберзахисту інформаційних ресурсів громади

2025-2027

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

-

-

10,0

10,0

20,0

Придбані, встановлені та налаштовані апаратно-програмні засоби захисту інформаційних ресурсів громади

 
                         

 

                                                                                                                                                                                                                                           

 

 

                                                        Додаток 2
                                                    до Програми

ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ

з/п

Назва

показника

Одиниця

виміру

Вихідні дані на початок дії Програми

І етап виконання Програми

2025 рік

2026 рік

2027 рік

1

2

3

4

5

6

7

І. Показники затрат

 

1

Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми

тис. грн.

715,0

125,0

255,0

335,0

II. Показники продукту

 

1

Кількість заходів, які планується здійснити

од.

28

-

14

14

III. Показники ефективності

 

1

Середні витрати на здійснення одного заходу

тис. грн.

-

-

-

-

IV. Показники якості

 

1

Рівень охоплення населення відповідної категорії заходами Програми

%

100

100

100

100

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                          Додаток 3
                                                     до Програми

РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ

                                                                                                                                             тис. грн.

Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми

 

Етапи виконання Програми

Всього витрат на виконання Програми

 

                   І

2025 рік

2026 рік

2027 рік

1

2

3

4

5

Обсяг коштів, всього, зокрема:

125,0

255,0

335,0

715,0

Державний бюджет

 

 

 

 

Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

125,0

255,0

335,0

715,0

Інші джерела

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                        Додаток 4
                                                                                                                                                   до Програми

ПЕРЕЛІК ІНДИКАТОРІВ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ

 

Назва показника

Одиниця виміру

Базове значення (2025)

Цільове значення (2027)

1

Кількість підключених структурних підрозділів громади до системи електронного документообігу

од.

0

5

2

Частка структурних підрозділів, що використовують ліцензійне програмне забезпечення

%

40

100

3

Кількість посадових осіб, які пройшли навчання з цифрової грамотності та кібербезпеки

осіб

25

35

4

Частка опублікованих наборів відкритих даних від загальної кількості інформаційних ресурсів громади

%

60

100

5

Кількість мешканців громади, які пройшли навчання цифровим навичкам

осіб

36

150

6

Кількість оснащених цифровими технологіями закладів освіти (STEM-класи, кабінети робототехніки)

од.

0

3

7

Кількість відеотрансляцій засідань ради та виконавчого комітету

од.

12

72

8

Кількість підключених до інформаційної системи «Безпечна громада» об’єктів

од.

0

10

9

Частка мешканців громади, які використовують електронні сервіси громади

%

15

50

10

Кількість робочих місць, оснащених засобами кіберзахисту

од.

2

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                     Додаток 2

                                                                                                                                до рішення виконавчого

                                                                                                                          комітету Новоборисівської

                                                                                                         сільської ради №    від .04.2025

                                                                                                                

 

СХВАЛЕНО

рішенням виконавчого комітету

Новоборисівської сільської  ради

від 27.02.2025 р. № 50

 

                                 ЗАТВЕРДЖЕНО

     рішенням сесії Новоборисівської

     сільської ради  VIII  скликання

     від _______ р. № _______

 

_______ 2025 року                                                                             № ____ – VIIІ

 

Про внесення змін до  Програми розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» на 2025 рік

 

Відповідно до Закону України від 21.05.1997р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. № 2456-VI, Порядку розроблення, виконання, моніторингу місцевих цільових програм та звітності про їх виконання, затвердженого рішенням Новоборисівської сільської ради від 13.09.2023 року № 899-VIII, з метою збереження та зміцнення здоров’я мешканців громади, підвищення якості та ефективності надання медичної допомоги, Новоборисівська сільська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Внести зміни до Програми розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» на 2025 рік, а саме:
  • Розділ І. «Паспорт Програми розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» на 2025 рік» викласти в новій редакції;
  • Додаток 1 до Програми «Завдання і заходи реалізації Програми» викласти в новій редакції;
  • Додаток 2 до Програми «Показники результативності Програми» викласти в новій редакції;
  • Додаток 3 до Програми «Ресурсне забезпечення Програми» викласти в новій редакції;
  • В розділі VІ «Обсяги та джерела фінансування Програми» цифри «4 300 000,00 грн.» замінити цифрами «4 500 000,00 грн.».
  1. Комунальному некомерційному підприємству «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» забезпечити виконання заходів, визначених Програмою розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» на 2025 рік.
  2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та комісію з гуманітарних питань. 

 

Сільський голова                                                                              Інна ТОПОВА

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І. ПАСПОРТ

Програми розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» на 2025 рік

 

1.

Ініціатор розроблення Програми

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми

Закон України від 24.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», Закон України від 19.10.2017 р. № 2168-VІІІ «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення»

3.

Розробник Програми

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

4.

Відповідальний виконавець Програми

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

5.

Виконавці Програми

Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

6.

Термін реалізації Програми

2025 рік

7.

Мета Програми

Забезпечення зниження рівня захворюваності, інвалідності та смертності населення шляхом формування і налагодження ефективного функціонування системи надання населенню доступної і високоякісної первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини, збереження мережі підприємств охорони здоров’я громади, створення належних побутових умов для медичних працівників

8.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього: зокрема:

-  кошти бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади;

-  інші джерела

4 500,0 тис. грн.

 

 

4 500,0 тис. грн.

9.

Очікувані результати виконання

Забезпечення жителів громади, у тому числі внутрішньо переміщених осіб медичною допомогою

10.

Ключові показники ефективності

Рівень охоплення населення доступною медичною допомогою – 100%.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1
до Програми

ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ

з/п

Зміст заходів

Термін

виконання

Виконавці

Джерела фінансування

Обсяги фінансування по роках, тис. грн.

Очікуваний
 результат

2025 рік

Всього

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Фінансова підтримка медичних працівників та працівників інших категорій (оплата заробітної плати, доплати, премії, страхування)

2025 рік

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

2 815,0

 

2 815,0

Покращення ефективності, своєчасності і якості медичної допомоги

2

Зміцнення матеріально-технічної бази закладів КНП «ЦПМСД Новоборисівської сільської ради» (комп’ютерне обладнання, оргтехніка, інше медичне та технічне обладнання)

2025 рік

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

300,0

 

300,0

Створення умов для своєчасного надання медичної допомоги та покращення діяльності лікувальних закладів, впровадження нових сучасних технологій та електронного документообігу у закладі

3

Проведення капітального ремонту системи опалення на альтернативні джерела опалення

2025 рік

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

450,0

 

450,0

Створення та підтримання комфортних умов для перебування пацієнтів і громадян у лікувальних закладах

4

Придбання медикаментів, виробів медичного призначення, витратних матеріалів, вакцин

2025 рік

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

150,0

150,0

Підвищення рівня доступності населення до якісної медичної допомоги і своєчасного надання повноцінної невідкладної медичної допомоги

5

Придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю, оплата послуг (крім комунальних), здійснення інших поточних видатків

2025 рік

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

410,0

 

410,0

Створення умов для своєчасного надання медичної допомоги та покращення діяльності лікувальних закладів

6

Оплата комунальних послуг та енергоносіїв

2025 рік

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

375,0

 

375,0

Створення умов для своєчасного надання медичної допомоги та покращення діяльності лікувальних закладів

 

Додаток 2
до Програми

ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ

з/п

Назва показника

Одиниця

виміру

Вихідні дані на початок дії Програми

І етап виконання Програми

2025 рік

 

1

2

3

4

5

І. Показники затрат

1

Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми

тис. грн.

4 500,0

4 500,0

II. Показники продукту

1

Кількість заходів, які планується здійснити

од.

6

6

III. Показники ефективності

1

Середні витрати на здійснення одного заходу

тис. грн.

750,0

750,0

IV. Показники якості

1

Рівень охоплення населення доступною медичною допомогою

%

100

100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3
до Програми

 

РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ

                                                                                                                             тис. грн.

Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми

Етапи виконання Програми

Всього витрат на виконання Програми

І

2025 рік

1

2

3

Обсяг коштів, всього, зокрема:

4 500,0

4 500,0

Державний бюджет

 

 

Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

4 500,0

 

 

4 500,0

Інші джерела

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                             Додаток 3

                                                                                                                                до рішення виконавчого

                                                                                                                          комітету Новоборисівської

                                                                                                         сільської ради №    від 11.04.2025

                                                                                                                

 

СХВАЛЕНО

рішенням виконавчого комітету 

Новоборисівської сільської  ради

від 11.04.2025 р. №

 

                                 ЗАТВЕРДЖЕНО

     рішенням сесії Новоборисівської

     сільської ради  VIII  скликання

     від _______ р. № _______

 

_______ 2025 року                                                                             № ____ – VIIІ

                 

Про Програму поховання окремих категорій громадян на території Новоборисівської територіальної громади на 2025-2027 роки»

Керуючись статтею 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про поховання та похоронну справу», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 252«Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану» виконавчий комітет вирішив:

  1. Затвердити Програму «Поховання окремих категорій громадян на території Новоборисівської територіальної громади на 2025-2027 роки», що додається.
  2. Затвердити Порядок організації поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, внутрішньо переміщених осіб та знайдених невпізнаних трупів, що додається.
  3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на начальника відділу надання соціальних послуг Новоборисівської сільської ради.

 

 

Сільський голова                                                                      Інна ТОПОВА

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради від 11 квітня 2025 №_____

 

ПРОГРАМА

Поховання окремих категорій громадян на території  Новоборисівької територіальної громади на 2025-2027 роки

 

ПАСПОРТ Програми

 

1.

Ініціатор розроблення програми

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми

Закон України «Про поховання та

похоронну справу”

3.

Розробник програми

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

 

4.

Відповідальний виконавець

програми

Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради  Роздільнянського району Одеської області  

 

5.

Виконавці  програми

Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради  Роздільнянського району Одеської області, комунальне підприємство КП «Мрія-В-Кут» 

 

6.

Терміни реалізації програми

2025-2027 роки

7.

Мета Програми

 забезпечення вимог статті 16 Закону України «Про поховання та похоронну справу»

8.

Загальний (прогнозний) обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, усього,

У тому числі:

2025рік-21000грн.

2026рік-22000 грн.

2027рік-23000грн.

Основні джерела фінансування програми

Реалізація програми здійснюватиметься за рахунок коштів бюджету

Новоборисівської територіальної громади.

Крім того, прогнозується залучення коштів за рахунок інших джерел фінансування, незаборонених чинним законодавством.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  9.

Очікувані результати виконання

Дотримання санітарних норм, завдяки виключенню можливості не поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, невпізнаних трупів.

 

 10.

Ключові показники ефективності

Надасться змога на належному рівні забезпечити поховання одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, невпізнаних трупів.

 

 

ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма

 

    Програма «Поховання окремих категорій громадян на території Новоборисівської територіальної громади на 2025-2027 роки» (далі- Програма) визначає порядок використання коштів, виділених з місцевого бюджету на перепоховання та поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, знайдених невпізнаних трупів відповідно до Закону України «Про поховання та похоронну справу».

Відповідно до ст.16 Закону України «Про поховання та похоронну справу» поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, знайдених невпізнаних трупів здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

 Необхідністю прийняття рішення «Про затвердження Програми «Поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, знайдених невпізнаних трупів на 2025-2027 роки» є забезпечення належного поховання одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, невпізнаних трупів.

 

ІІІ. Визначення мети Програми

         Головною метою Програми є забезпечення вимог статті 16 Закону України «Про поховання та похоронну справу», а саме перепоховання та поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян,  від поховання яких відмовилися рідні, знайдених невпізнаних трупів. Виконання програмних заходів за рахунок коштів місцевого бюджету дозволить  дотримуватися санітарних норм та організації належного поховання одиноких громадян, та тих, від поховання яких відмовилися рідні, знайдених невпізнаних трупів.

 

ІV. Обгрунтування завдань і засобів розв’язання проблеми, завдань і заходів, показників результативності

Програма спрямована на:

  • забезпечення    належного    ставлення                    до                      тіла               (останків,                    праху)

          померлого;

  • забезпечення    права    громадян    на                    захоронення     їхнього тіла відповідно до їх волевиявлення, якщо таке є;
  • створення та експлуатацію об’єктів, призначених для  

          поховання, утримання і збереження місць поховань;

  • організацію і проведення поховань померлих або загиблих.

 

Завдання і заходи реалізації Програми наведені у додатку 1.

Показники результативності Програми наведені у додатку 2.

 

V. Очікувані результати виконання Програми

Очікуваним результатом  від реалізації Програми є:

  •   дотримання санітарних норм, завдяки виключенню можливості    

       непоховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця    

       проживання, громадян, від поховання яких відмовилися 

       рідні,внутрішньо переміщених осіб, знайдених невпізнаних трупів;

 

  -     створення рівних умов для поховання померлих, незалежно від їх   

        раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі,   

        етнічного та   соціального походження, місця проживання, мовних   

        або інших ознак;

 

  -     гідне ставлення до тіла померлого;

 

       -     унеможливлення випадків не поховання померлих одиноких громадян;

 

       -   забезпечення безперебійної організації поховання померлих  

            одиноких громадян.

 

VІ. Обсяги та джерела фінансування Програми

 

Орієнтовний обсяг фінансування Програми становить: на 2025 рік- 21000 грн., у т.ч. видатки місцевого бюджету – 21000 грн., на 2026 рік- 22000 грн., у т.ч. видатки місцевого бюджету – 22000 грн., на 2027 рік- 23000 грн., у т.ч. видатки місцевого бюджету – 23000 грн., відповідно до розрахунків послуг .

Фінансування заходів Програми уточнюється в процесі формування місцевого бюджету на відповідний рік.

VІІ. Строки та етапи виконання Програми

Програма розрахована на 2025-2027 роки. Виконання заходів Програми відбуватиметься за рахунок місцевого бюджету.

 

VІІІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми

 

Контроль за виконанням Програми здійснює головний розпорядник бюджетних коштів – Новоборисівська сільська рада .

 

 

 

Сільський голова                                                                                                                                                                 Інна ТОПОВА

 

                                                                                                                                                                                                                                                               Додаток1

До Програми

ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ

 

з/п

Зміст заходів

Термін

виконання

Виконавці

Джерела фінансування

 

 

2025 рік

2026 рік

2027 рік

Всього

 

 

1

Предмети ритуальної належності (домовина,хрест, тощо)

2025-2027 рік

КП «Мрія» Новоборисівської сільської ради

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

15000

15500

16000

46500

Поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, внутрішньо переміщені особи та знайдених невпізнаних трупів, проводиться в належному вигляді.

 

2

Послуги катафалка:

-     Перевезення та Транспортування  тіла покійника, труни з тілом

2025-2027 рік

КП «Мрія» Новоборисівської сільської ради

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

3000

3000

3500

9500

 

3

Послуги підготовки місця на кладовищі:

-         Яма та поміщення труни з тілом

2025-2027 рік

КП «Мрія» Новоборисівської сільської ради

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

3000

3500

3500

10000

 

 

Керуючий справами

(секретар)виконавчого

комітету сільської ради                                                                                                                                                                Тетяна ШЕПЕЛЮК

 

                                                                                                                                                                     Додаток2

До Програми

 

ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ

з/п

Назва показника

Одиниця

виміру

Вихідні дані на початок дії Програми

3 етапи виконання Програми

 

 

2025

рік

 

2026

рік

 

2027  рік

         

І. Показники затрат

1

Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми

тис. грн.

66000

21000

22000

23000

II. Показники продукту

1

Кількість заходів, які планується здійснити

од.

3

3

3

3

III. Показники ефективності

1

Середні витрати на здійснення одного заходу

тис. грн.

21900

7000

7300

7600

IV. Показники якості

1

Рівень виконання послугою

100

100

100

100

                   

 

 

 

 

Додаток 3
 до Програми

 

РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ

                                                                                                                            

 

 

Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми

Етапи виконання Програми

Всього витрат на виконання Програми

І

ІІ

ІІІ

 

2025 рік

2026 рік

2027 рік

 

1

2

3

4

5

Обсяг коштів, всього, зокрема

21000

22000

23000

66000

Державний бюджет

 

 

 

 

Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

21000

22000

23000

66000

Інші джерела

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішенням сесії Новоборисівської  сільської ради від                         ___________ 2025 № 

Порядок організації

поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, внутрішньо переміщених осіб та знайдених не впізнаних трупів.

  1. Цей    Порядок    розроблений    з    метою              врегулювання      процедури поховання:
  • Померлих одиноких громадян;
  • Осіб без певного місця проживання;
  • громадян, від поховання яких відмовилися рідні;
  • внутрішньо переміщених осіб;
  • знайдених не впізнаних  трупів,

забезпечення їх права на захоронення їхнього тіла та запобігання випадкам непоховання тіл померлих осіб.

  1. У цьому Порядку терміни вживаються у  значенні , наведеному у Законі України « Про поховання та похоронну справу» ,  Законі України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» , Законі України « Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей»:

-поховання померлого – комплекс заходів і обрядових дій, які здійснюються з моменту смерті людини до поміщення труни з тілом або урни з прахом в могилу відповідно до звичаю та традицій, що не суперечать законодавству;

  • предмети ритуальної належності – вироби, що є атрибутами поховання та облаштування могили;
  • ритуальні послуги – послуги, пов’язані з організацією поховання та облаштуванням місця поховання.
  1. Дія цього Порядку розповсюджується на випадки смерті одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, внутрішньо переміщених осіб у разі її настання на території населених пунктів Новоборисівської  територіальної громади, а також виявлення невпізнаних трупів на зазначеній території.
  2. У разі смерті осіб, вказаних у пункті 1 цього Порядку, їх тіла доставляються до судово-медичного експерта для встановлення причин смерті (при необхідності) або зберігання.
  3. Огляд тіл померлих осіб, вказаних у пункті 1 цього Порядку (дії працівників закладів охорони здоров’я, уповноважених працівників органів та підрозділів Національної поліції, органів прокуратури )визначені Порядком взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ
 

України,  Міністерства охорони здоров’я України, Генеральної прокуратури України від 29.09.2017 № 807/1193/279.

    1. Одинокі громадяни , особи без певного місця проживання, громадяни від поховання яких відмовилися рідні, внутрішньо переміщені особи, смерть яких настала в лікувальному закладі, підлягають судово-медичній експертизі за постановою правоохоронних органів. Організація доставки цих тіл до відділу судово – медичної експертизи покладається на надавача послуг.
    2. Обов’язковому направленню для проведення судово-медичної експертизи підлягають тіла померлих людей:
  • З ознаками насильницької смерті або підозри на таку смерть;
  • Смерть яких настала раптово або при нез’ясованих обставинах;
  • Смерть яких настала поза місцем їхнього проживання;
  • Особа яких не встановлено.
    1. Транспортування тіла померлої людини з ознаками насильницької смерті чи підозри на таку до судово-медичного експерта здійснюється в установленому законодавством порядку обов’язково в супроводі працівника поліції.
    2. Реєстрація смерті осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
    3. Поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, внутрішньо переміщені особи та знайдених невпізнаних трупів здійснюється за рахунок коштів бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади, інших джерел, які не заборонені законодавством.
    4. Організація поховання одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, осіб, від поховання яких відмовилися рідні, внутрішньо переміщені особи та знайдених невпізнаних трупів, у разі відсутності родичів або осіб чи установ, які можуть взяти на себе організацію поховання, покладається на комунальне підприємство «Мрія-В-Кут»  згідно з замовленням медичного закладу чи виконавчого комітету сільської ради.
    5. Поховання зазначених в п.1 Порядку осіб здійснюється згідно з повідомленням органів внутрішніх справ та на підставі укладеного між надавачем ритуальних послуг та Новоборисівською сільською радою договору- замовлення на організацію та проведення поховання на підставі свідоцтва про смерть за наявності:
      • письмового дозволу прокурора у разі наявності підстав вважати, що смерть особи має насильницький характер , після проведення судово –медичної експертизи трупа , проведеної за постановою слідчого чи прокурора;
      • висновку правоохоронних органів у разі смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті чи підозри на таку.
    6. Організація поховання осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється відповідно до Необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, затвердженого наказом Державного комітету України з питань, житлово-комунального господарства від 19 листопада 2003 року № 193 згідно з цінами, що діють на момент оформлення договору-замовлення про їх надання.
 
    1. Для проведення таких дій виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради укладає договір з надавачем послуг, який здійснює організацію поховання померлих і надання ритуальних послуг на відповідній території.
    2. Предметом такого договору буде надання похоронних та суміжних послуг (поховання самотніх).
    3. У разі поховання померлих осіб, вказаних в п. 1 цього Порядку, ритуальні служби надають послуги згідно Необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, затвердженого наказом Державного комітету з питань житлово- комунального господарства від 19.11.2003 № 193 .
    4. Поховання померлих осіб, вказаних у пункті 1 цього Порядку, здійснюється відповідно до ст.16 Закону України «Про поховання та похоронну справу» - за рахунок коштів бюджету Новоборисівської територіальної громади та інших джерел,  які не заборонені законодавством.
    5. Для поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, внутрішньо переміщених осіб та невпізнаних трупів надається земельна ділянка під поховання.
    6. Поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні внутрішньо переміщених осіб та невпізнаних трупів здійснюється з дотриманням вимог санітарно-епідеміологічного законодавства.
    7. Поховання померлих осіб, які померли внаслідок зараження особливо небезпечною інфекцією, здійснюється згідно із санітарним законодавством України.
    8. Забороняється перевозити у відкритих трунах і завозити додому трупи померлих від особливо небезпечних інфекцій (чума, холера, натуральна віспа, сибірка, коронавірус і т.д ), а також коли є заборона лікаря паталого анатома або інших медичних закладів.
    9. Утримання могил померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, внутрішньо переміщених осіб та невпізнаних трупів забезпечується працівниками з благоустрою за рахунок коштів бюджету Новоборисівської територіальної громади та інших джерел, які не заборонені законодавством та здійснюється у відповідності до Порядку утримання кладовищ та інших місць поховання.

 

 

Сільський голова                                                                    Інна ТОПОВА

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                              Додаток 4

                                                                                                                                до рішення виконавчого

                                                                                                                          комітету Новоборисівської

                                                                                                         сільської ради № 161    від 11.04.2025

                                                                                                                 

 

СХВАЛЕНО

рішенням виконавчого комітету

Новоборисівської сільської  ради

від 11.04.2025 р. № 161

 

                                 ЗАТВЕРДЖЕНО

     рішенням сесії Новоборисівської

     сільської ради  VIII  скликання

     від _______ р. № _______

 

_______ 2025 року                                                                             № ____ – VIIІ

 

Про внесення змін до Програми  розвитку фізичної культури та спорту Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської   області

на 2022-2025 роки

 

     Відповідно до пункту 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про фізичну культуру i спорт», з метою забезпечення умов для зміцнення здоров’я мешканців громади, популяризації здорового способу життя та сприяння ефективній реалізації політики у сфері фізичної культури i спорту на території Новоборисівської сільської  ради, Новоборисівська сільська  рада

ВИРІШИЛА:

1. Внести зміни до Програми розвитку фізичної культури та спорту Новоборисівської сільської ради на 2022-2025 роки», а саме:

- п.п. 3.2  п. 3 Додатку 2 Проведення спортивно-масових заходів  доповнити словами такого змісту: «преміювання за зайняті призові місця».

- п 8.4 «Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми на 2025 року (тис. грн.) в Додатку 1 Паспорт Програми, замінити цифри «264,00» на «285,00»

- в Додатку 2 Напрямки діяльності та заходи Програми  п. 3.2 Орієнтовний обсяг  фінансування, тис. грн. на 2025 року змінити цифри «70» на «91» тис. грн.

-  в Додатку  3 «Прогнозні обсяги та джерела фінансування Програми «Етапи виконання Програми» на 2025 рік замінити цифрами «264» на «285» тис. грн.

 

2. Додатки 1,2,3 до Програми розвитку фізичної культури та спорту Новоборисівської сільської ради на 2022-2025 роки викласти в новій редакції.

 

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань прав людини, депутатської діяльності та гуманітарних питань.

Сільський голова                                                                          Інна ТОПОВА

 

 

Додаток 1

  до програми розвитку фізичної культури та спорту

Новоборисівської територіальної громади на 2022-2025 роки

 

                  Паспорт

Програми розвитку фізичної культури та спорту Новоборисівської сільської ради на 2022-2025 роки

1.

Ініціатор розроблення Програми

Новоборисівська сільська рада

2.

Розробник Програми

Відділ освіти,культури,спорту та туризму Новоборисівської сільської ради

3.

Співрозробники Програми ( у разі наявності)

-

4.

Відповідальний виконавець Програми

Відділ освіти,культури,спорту та туризму Новоборисівської сільської ради

5.

Учасники Програми

Відділ освіти,культури ,спорту та туризму Новоборисівської сільської ради, сільська рада,старости,ЗЗСО

6.

Термін реалізації Програми

2022 – 2025 роки

7.

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми

Сільський бюджет

8

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього (тис. грн.) у тому числі

1477,00

8.1.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, на 2022 рік (тис. грн.).

342,00

8.2

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, на 2023 рік (тис. грн.).

490,00

8.3

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, на 2024 рік (тис. грн.).

264,00

8.4

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, на 2025 рік (тис. грн.).

285,00

 

 

 

 

Додаток 2

до програми розвитку фізичної культури та спорту

Новоборисівської територіальної громади на 2022-2025 роки

 

Напрями діяльності  та заходи

Програми  розвитку  фізичної культури та спорту  Новоборисівської

сільської ради на  2022 – 2025  роки

з/п

Назва напрямку діяльності

Перелік заходів програми

Термін виконання

Виконавці

Джерела фінансування

Орієнтовний обсяг фінансування, тис. грн.

 

Всього

2022

2023

2024

2025

1

Створення умов для фізичного виховання і спорту в навчальних закладах,за місцем роботи,проживання та  відпочинку населення

1.1.Покращення в навчальних закладах рухової активності школярів у навчальний та позаурочний час

2022-2025 роки

Відділ освіти,культури,спорту та туризму Новоборисівської сільської ради,заклади освіти

Не потребує фінансування

 

 

 

 

 

 

 

1.2.Залучення працюючих осіб підприємств, установ, організацій та мешканців населених пунктів до занять фізичною культурою і спортом

2022-2025 роки

Відділ освіти,культури,спорту та туризму,керівники підприємств,старости

Не потребує фінансування

 

 

 

 

 

2

Створення належних умов розвитку дитячо-юнацького спорту

2.1.Зміцнення матеріально-технічної бази ЗЗСО, ремонт спортивних залів, облаштування необхідним обладнанням

2022-2025 роки

Відділ освіти,культури спорту та туризму,сільська рада

Місцевий бюджет

 

 

 

 

 

3.

Проведення спортивно-масових заходів

3.1.Забезпечити участь спортсменів різних вікових груп у спортивних заходах громади – змагання з волейболу,шахів,шашок,легкої атлетики  та інше. В тому числі,   витрати  на перевезення спортсменів  до місць змагань,  на придбання паливно мастильних матеріалів, питна вода, нагородження грамотами, кубками, подарунками

2022-2025 роки

Відділ освіти,культури,спорту та туризму,заклади освіти,сільська рада,старости

Місцевий бюджет

115

20

50

20

25

 

 

3.2.Участь команд юніорів та  дорослих Новоборисівської ТГ в чемпіонаті Роздільнянського району  та Кубку Роздільнянського району з футболу та міні футболу , в тому числі,  витрати  на сплату добових, на придбання спортивного одягу, взуття, інвентарю, на перевезення  спортсменів, на придбання паливно мастильних матеріалів, на придбання питної води та преміювання за зайняті призові місця

2022-2025 роки

Відділ освіти, культури,спорту та туризму,сільська рада

Місцевий бюджет

685

168

250

 

176

91

 

 

3.3.Участь команди Новоборисівської ТГ  в зональних змаганнях з волейболу, в тому  числі – витрати на сплату добових, на перевезення спортсменів, на придбання паливно мастильних матеріалів, питна вода

2022-2025 роки

Відділ освіти,культури,спорту та туризму

Місцевий бюджет

20

3

3

10

4

 

 

3.4.Участь команди Новоборисівської ТГ у фінальних змаганнях «Спортивні ігри Одещини»,  в тому числі, витрати на перевезення спортсменів, на придбання паливно мастильних матеріалів, проживання, харчування

2022-2025 роки

Відділ освіти,культури,спорту та туризму

Місцевий бюджет

85

21

21

18

25

 

 

3.5. Бокс  - тренувальні спаринги, змагання, в тому числі,  витрати на сплату добових, на проживання,питна вода.

2022-2025 роки

Відділ освіти,культури,спорту та туризму

Місцевий бюджет

302

70

36

116

80

 

 

3.6.Участь  у спортивних змаганнях  обласної спартакіади  учнів закладів загальної середньої освіти, в тому числі, витрати на придбання спортивного інвентарю, одягу, перевезення, на придбання паливно мастильних матеріалі,  добові, питна вода

2022-2025 роки

Відділ освіти,культури,спорту та туризму

Місцевий бюджет

200

60

60

 

20

60

 

 

3.7. Придбання та вставлення боксерського рингу

2023

Відділ освіти,культури,спорту та туризму

Місцевий бюджет

70

0

70

 

0

0

 

Всього:

 

 

 

 

1477

342

490

360

285

 

 

Додаток 3

  до програми розвитку фізичної культури та спорту

Новоборисівської територіальної громади на 2022-2025 роки

 

Прогнозні обсяги та джерела фінансування

Програми розвитку фізичної культури та спорту Новоборисівської сільської ради на 2022 - 2025 роки

 

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми

Етапи виконання Програми

Усього витрат на виконання Програми (тис. грн)

 

2022 рік

2023 рік

2024 рік

2025   рік

 

Усього:

342

490

360

285

 1477

- місцевий бюджет

342

490

360

285

1477

- обласний та районний бюджет

       

В межах надходження

- кошти з небюджетних джерел 

       

В межах надходження

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь