Новоборисівська сільська рада
Одеська область, Роздільнянський район

Рішення виконавчого комітету № 50 "Про схвалення  місцевих Програм Новоборисівської сільської ради"

Дата: 03.03.2025 14:57
Кількість переглядів: 8

 

 

Новоборисівська сільська рада

Роздільнянський район Одеська область

Виконавчий комітет

  Р І Ш Е Н Н Я

Про схвалення  місцевих Програм Новоборисівської сільської ради

       Відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 52, частини 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши проєкти Програми Новоборисівської  ради,  виконавчий комітет Новобрисівської сільської ради 

ВИРІШИВ:

1. Схвалити та подати на розгляд сесії Новоборисівської сільської ради проєкти рішень сільської ради:

1.1. «Про затвердження Програми розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» на 2025 рік» (додаток 1).

    1. «Про затвердження Цільової програми фінансової підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою забезпечення протидії протиправній діяльності на державному кордоні на 2025 рік» (додаток 2).

1.3. «Про затвердження Програми «Безпечна Новоборисівська сільська територіальна громада на 2025-2026 роки» (додаток 3).

 

  1. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.

 

Сільський голова                                                                                Інна ТОПОВА

27.02.2025 року

№ 50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                     

                                                                                                                                                                     Додаток 1

                                                                                                                                до рішення виконавчого

                                                                                                                          комітету Новоборисівської

                                                                                                         сільської ради №  50   від 27.02.2025

                                                                                                                

 

СХВАЛЕНО

рішенням виконавчого комітету

Новоборисівської сільської  ради

від 27.02.2025 р. № 50

 

                                 ЗАТВЕРДЖЕНО

     рішенням сесії Новоборисівської

     сільської ради  VIII  скликання

     від _______ р. № _______

 

_______ 2025 року                                                                             № ____ – VIIІ

 

 

Про затвердження Програми розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» на 2025 рік

 

Відповідно до Закону України від 21.05.1997р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. № 2456-VI, Порядку розроблення, виконання, моніторингу місцевих цільових програм та звітності про їх виконання, затвердженого рішенням Новоборисівської сільської ради від 13.09.2023 року № 899-VIII, з метою збереження та зміцнення здоров’я мешканців громади, підвищення якості та ефективності надання медичної допомоги, Новоборисівська сільська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Затвердити Програму розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» на 2025 рік (далі - Програма), що додається.
  2. Комунальному некомерційному підприємству «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» забезпечити виконання заходів, визначених Програмою розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» на 2025 рік.
  3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та комісію з гуманітарних питань. 

 

Сільський голова                                                                              Інна ТОПОВА

         

 

 

 

Додаток до рішення  

Новоборисівської сільської ради

від 28 лютого 2025 року №1285–VIIІ

 

 

 

 

 

 

 

Програма розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» на 2025 рік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

с. Новоборисівка

2025 рік

 

 

 

І. ПАСПОРТ

Програми розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» на 2025 рік

 

1.

Ініціатор розроблення Програми

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми

Закон України від 24.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», Закон України від 19.10.2017 р. № 2168-VІІІ «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення»

3.

Розробник Програми

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

4.

Відповідальний виконавець Програми

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

5.

Виконавці Програми

Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

6.

Термін реалізації Програми

2025 рік

7.

Мета Програми

Забезпечення зниження рівня захворюваності, інвалідності та смертності населення шляхом формування і налагодження ефективного функціонування системи надання населенню доступної і високоякісної первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини, збереження мережі підприємств охорони здоров’я громади, створення належних побутових умов для медичних працівників

8.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього: зокрема:

-  кошти бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади;

-  інші джерела

4 300,0 тис. грн.

 

 

4 300,0 тис. грн.

9.

Очікувані результати виконання

Забезпечення жителів громади, у тому числі внутрішньо переміщених осіб медичною допомогою

10.

Ключові показники ефективності

Рівень охоплення населення доступною медичною допомогою – 100%.

 

ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма

Кожна людина має природне невід’ємне і непорушне право на охорону здоров’я. Суспільство і держава відповідальні перед сучасним і майбутнім поколіннями за рівень здоров’я і збереження генофонду народу України, забезпечують пріоритетність охорони здоров’я в діяльності держави, поліпшення умов праці, навчання, побуту і відпочинку населення, розв’язання екологічних проблем, вдосконалення медичної допомоги і запровадження здорового способу життя.

Програма розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Но­во­бо­ри­сів­ської сільської ради» на 2024 рік розроблена на підставі Конституції України, Законів України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я».

У Програмі викладені правові, організаційні, лікувально-профілактичні, економічні та соціальні засади охорони здоров’я, метою яких є забезпечення високої працездатності і довголітнього активного життя громадян, упередження і зниження захворюваності, інвалідності та смертності.

Пріоритетним напрямком діяльності Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Но­во­бо­ри­сів­ської сільської ради» є розвиток первинної медико-санітарної допомоги, наближення її до кожної сім’ї, покращення ефективності медичного обслуговування  населення.

Медичну допомогу населенню надають 2 амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Но­во­бо­ри­сів­ської сільської ради» було створено наприкінці 2024 року, що є дуже важливим кроком розвитку галузі охорони здоров’я громади. Задля успішного функціонування закладу необхідно вирішити ряд завдань спрямованих на забезпечення прав громадян на якісну та доступну медико-санітарну допомогу, створення умов для формування здорового способу життя. Необхідно налагодити доступність населення до кваліфікованої лікарської допомоги, забезпечити заходи з профілактики та ранньої діагностики захворювань, надати невідкладну медичну допомогу на до госпітальному етапі, широко використовувати стаціонаро-замінні технології, якісний диспансерний нагляд за прикріпленим населенням, покращити матеріально-технічне, організаційне та медикаментозне забезпечення структурних підрозділів.

В районі обслуговування залишається складною демографічна ситуація. Коефіцієнт народжуваності щороку зменшується. Поступово зменшується показник природного приросту населення. Показник смертності перевищує народжуваність, залишається високою смертність осіб працездатного віку. З кожним роком відмічається ріст інвалідизації населення.  На фоні несприятливих демографічних змін відбувається погіршення стану здоров'я населення з істотним підвищенням в усіх вікових групах рівнів захворюваності і поширеності хвороб, зокрема хронічних неінфекційних захворювань, включаючи хвороби системи кровообігу, злоякісні новоутворення, цукровий діабет. На хронічну патологію страждають до 70% дорослого населення. Водночас, відмічається тенденція до погіршення стану здоров'я молоді, збільшення частоти соціально небезпечних хвороб, у тому числі туберкульозу та ВІЛ/СНІДу.

Покращення якості медичної допомоги можливо лише при впровадженні нових інноваційних методів лікування, закупівлі сучасного медичного обладнання та матеріальній мотивації праці медичних працівників. Досягнення даної мети можливо лише за умови раціонального використання наявних фінансових та кадрових ресурсів, консолідації бюджетів різних рівнів для оплати послуг, які будуть надаватися комунальним некомерційним підприємством.

Для забезпечення  повноцінного  функціонування комунального некомерційного підприємства, необхідні кошти для капітального ремонту системи опалення АЗПСМ с. Гурівське, придбання медикаментів для закладів охорони здоров’я, оснащення закладів ПМСД обладнанням медичного призначення, проведення повірки медичного обладнання, придбання та ремонту офісної техніки, оплати за телекомунікаційні послуги, ремонту та обслуговування автотранспорту, оплати комунальних послуг, облаштування підсобного приміщення та гаражу для медичного автомобіля, виконання протипожежних заходів, тощо.

Прийняття програми розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Но­во­бо­ри­сів­ської сільської ради» на 2024 рік створює правові засади для запровадження фінансування вказаних вище видатків за рахунок коштів місцевого бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади.

 

ІІІ. Визначення мети Програми

Метою Програми є забезпечення зниження рівня захворюваності, інвалідності та смертності населення шляхом формування і налагодження ефективного функціонування системи надання населенню доступної і високоякісної первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини, збереження мережі підприємств охорони здоров’я громади, створення належних побутових умов для медичних працівників.

 

ІV. Обгрунтування завдань і засобів розв’язання проблеми, завдань і заходів, показників результативності

Основними завданнями програми є: пріоритетний розвиток первинної медико-санітарної допомоги, удосконалення надання невідкладної медичної допомоги населенню, укріплення та оновлення матеріально-технічної бази амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, поліпшення забезпечення кваліфікованими медичними кадрами, перехід до фінансування закупівлі сучасного медичного обладнання та матеріальній мотивації праці медичних працівників, забезпечення належного фінансування потреб первинної ланки.

 

Оптимальним варіантом розв’язання проблем даної Програми є:

  - збереження і покращення здоров’я населення;

  - гарантована доступність і якість кваліфікованої медичної допомоги;

- зміцнення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я, а саме продовження капітальних та поточних ремонтів в амбулаторіях загальної практики-сімейної медицини;

- оснащення структурних підрозділів закладу медичним обладнанням та інструментарієм відповідно до табеля оснащення (придбання аналізатора, комп’ютерного обладнання та інше);

- покращення ситуації із кадрового забезпечення;

- удосконалення системи профілактичних заходів, диспансерного нагляду за хворими, проведення якісних профілактичних оглядів населення;

- перехід до фінансування медицини за страховим принципом;

- впровадження в амбулаторіях загальної практики-сімейної медицини електронної системи пацієнта;

- покращення фінансового забезпечення;

- запровадження нової моделі фінансування;

- покращення забезпечення пільгових категорій населення лікарськими засобами;

- покращення інформаційно-технологічного забезпечення структурних підрозділів закладу.

 

Завдання і заходи реалізації Програми наведені у додатку 1.

Показники результативності Програми наведені у додатку 2.

 

V. Очікувані результати виконання Програми

Реалізація Програми дасть змогу:

-  підвищити ефективність надання первинної медико-санітарної допомоги та сприяти подоланню несприятливих демографічних тенденцій, що позначиться на зниженні показника захворюваності на інвалідизуючі захворювання;

- покращити забезпечення амбулаторій загальної практики-сімейної медицини медичним обладнанням, інструментами, досягнувши 100% до табеля оснащення;

- поліпшити якість амбулаторного лікування пільгових категорій населення, забезпечивши їх лікарськими засобами безкоштовно або із знижкою 50% в залежності від потреби хворого;

- сформувати систему доступних та високоякісних медичних послуг на засадах сімейної медицини, що забезпечить зменшення потреби населення у дорогих видах медичної допомоги, в т.ч. стаціонарної;

- покращити ранню діагностику захворювань серцево-судинної системи, онкології в загальному на 20%, що знизить показники смертності і інвалідності від даної патології на 3-5%;

- покращити надання населенню якісної амбулаторної медичної допомоги первинного рівня та зменшити кількість звернень до вузьких спеціалістів без направлень сімейного лікаря;

- забезпечити організацію та координацію лікарем сімейної медицини надання пацієнтам спеціалізованої амбулаторної медичної допомоги, направлення населення на консультацію до вузьких спеціалістів вторинного та третинного рівнів, направлення на стаціонарне лікування;

- забезпечити своєчасну вакцинацію проти грипу та інших інфекцій керованих специфічними засобами імунопрофілактики, в т. ч. захворювання правцем, забезпечити значне зменшення вище вказаної захворюваності, а також попередити розвиток епідемії.

 

VІ. Обсяги та джерела фінансування Програми

Обсяг коштів для реалізації Програми передбачається в розмірі 4 300 000,00 грн. Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади.

Ресурсне забезпечення Програми наведене у додатку 3.

 

VІІ. Строки та етапи виконання Програми

Виконання Програми здійснюватиметься протягом 2025 року у межах наявних та залучених матеріально-технічних та фінансових ресурсів.

Програма реалізовуватиметься в один етап.

 

VІІІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Координацію та контроль за ходом виконання Програми здійснює заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів.

Звіт про результати виконання Програми готується і надається КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради» не пізніше 30 числа, місяця, наступного за звітним роком та подається на розгляд Новоборисівській сільській раді.

Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради періодично, але не менш як один раз на рік, інформує територіальну громаду про виконання Програми на офіційному веб сайті Новоборисівської сільської ради.

 

 

 

Додаток 1
до Програми

ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ

з/п

Зміст заходів

Термін

виконання

Виконавці

Джерела фінансування

Обсяги фінансування по роках, тис. грн.

Очікуваний
 результат

2025 рік

Всього

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Фінансова підтримка медичних працівників та працівників інших категорій (оплата заробітної плати, доплати, премії, страхування)

2025 рік

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

2 815,0

 

2 815,0

Покращення ефективності, своєчасності і якості медичної допомоги

2

Зміцнення матеріально-технічної бази закладів КНП «ЦПМСД Новоборисівської сільської ради» (комп’ютерне обладнання, оргтехніка, інше медичне та технічне обладнання)

2025 рік

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

300,0

300,0

Створення умов для своєчасного надання медичної допомоги та покращення діяльності лікувальних закладів, впровадження нових сучасних технологій та електронного документообігу у закладі

3

Проведення капітального ремонту системи опалення на альтернативні джерела опалення

2025 рік

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

450,0

450,0

Створення та підтримання комфортних умов для перебування пацієнтів і громадян у лікувальних закладах

4

Придбання медикаментів, виробів медичного призначення, витратних матеріалів, вакцин

2025 рік

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

50,0

50,0

Підвищення рівня доступності населення до якісної медичної допомоги і своєчасного надання повноцінної невідкладної медичної допомоги

5

Придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю, оплата послуг (крім комунальних), здійснення інших поточних видатків

2025 рік

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

310,0

310,0

Створення умов для своєчасного надання медичної допомоги та покращення діяльності лікувальних закладів

6

Оплата комунальних послуг та енергоносіїв

2025 рік

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоборисівської сільської ради»

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

375,0

375,0

Створення умов для своєчасного надання медичної допомоги та покращення діяльності лікувальних закладів

 

Додаток 2
до Програми

ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ

з/п

Назва показника

Одиниця

виміру

Вихідні дані на початок дії Програми

І етап виконання Програми

2025 рік

 

1

2

3

4

5

І. Показники затрат

1

Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми

тис. грн.

4 300,0

4 300,0

II. Показники продукту

1

Кількість заходів, які планується здійснити

од.

6

6

III. Показники ефективності

1

Середні витрати на здійснення одного заходу

тис. грн.

716,7

716,7

IV. Показники якості

1

Рівень охоплення населення доступною медичною допомогою

%

100

100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3
до Програми

 

РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ

                                                                                                                             тис. грн.

Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми

Етапи виконання Програми

Всього витрат на виконання Програми

І

2025 рік

1

2

3

Обсяг коштів, всього, зокрема:

4 300,0

4 300,0

Державний бюджет

 

 

Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

4 300,0

 

 

4 300,0

Інші джерела

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                             Додаток 2

                                                                                                                                до рішення виконавчого

                                                                                                                          комітету Новоборисівської

                                                                                                         сільської ради №  50  від 27.02.2025

                                                                                                                 

 

СХВАЛЕНО

рішенням виконавчого комітету

Новоборисівської сільської  ради

від 27.02.2025 р. № 50

 

                                 ЗАТВЕРДЖЕНО

     рішенням сесії Новоборисівської

     сільської ради  VIII  скликання

     від _______ р. № _______

 

_______ 2025 року                                                                             № ____ – VIIІ

 

Про затвердження Цільової  програми фінансової підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою забезпечення  протидії протиправній діяльності на державному кордоні на 2025 рік

Керуючись п. 22 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  відповідно до Законів України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про оборону України», з метою ефективної протидії незаконному переміщенню та підготовці до переміщення через державний кордон нелегальних мігрантів, зброї, боєприпасів, наркотичних засобів та прекурсорів, контрабандних товарів та вантажів, товарів підакцизної групи товарів та продукції широкого вжитку та недопущення проникнення на територію України в т.ч. Роздільнянського району Одеської області радикально налаштованих організованих груп і осіб з засобами терору, Новоборисівська сільська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Затвердити Цільову програму фінансової підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою забезпечення  протидії протиправній діяльності на державному кордоні на 2025 рік, що додається.

 

  1.  Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань фінансів, бюджету, планування соціально – економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та комісію з гуманітарних питань.

 

Сільський голова                                                                              Інна ТОПОВА

 

Додаток до рішення  

Новоборисівської сільської ради

від ______ 2025 року №____–VIIІ

 

 

 

 

 

 

 

Цільова програма фінансової підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою забезпечення  протидії протиправній діяльності на державному кордоні на 2025 рік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

с. Новоборисівка

2025 рік

 

 

 

 

 

 

І. ПАСПОРТ

ЦІЛЬОВОЇ ПРОГРАМИ

фінансової підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою забезпечення  протидії протиправній діяльності на державному кордоні на 2025 рік

 

1.

Ініціатор розроблення Програми

2 прикордонний загін

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми

 -

3.

Розробник Програми

2 прикордонний загін,

відділ озброєння та інженерно-технічного забезпечення

4.

Відповідальний виконавець Програми

2 прикордонний загін,

відділ озброєння та інженерно-технічного забезпечення

5.

Виконавці Програми

2 прикордонний загін,

відділ озброєння та інженерно-технічного забезпечення

 

Новоборисівсьа сільська рада Роздільнянського району Одеської області,

Фінансовий відділ Новоборисівської сільської ради

6.

Термін реалізації Програми

2025 рік

7.

Мета Програми

Покращення забезпечення в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України матеріально-технічними засобами для удосконалення охорони та облаштування державного кордону України, для успішного виконання поставлених перед ним завдань

8.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього: зокрема:

-  кошти бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади;

-  інші джерела

200,0 тис. грн.

 

 

200,0 тис. грн.

9.

Очікувані результати виконання

Забезпечення недопущення та виявлення правопорушень на державному кордоні

10.

Ключові показники ефективності

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма

На тлі довготривалої збройної агресії рф проти України, посилення економічних, соціальних та воєнних загроз, зростання нестабільності у світі постають нові виклики національній безпеці не лише у сировинній, енергетичній, фінансовій, інформаційній, екологічній, продовольчій сферах, а і у поширенні зброї масового ураження, тероризмі, транснаціональній організованій злочинності, нелегальній міграції, ескалації міждержавних і громадянських конфліктів, які стають дедалі інтенсивнішими і охоплюють практично всі регіони нашої держави і більшість країн світу.

Зокрема, відмічається тенденція до зростання потоків нелегальної міграції, кількості спроб переміщення підакцизної групи товарів, боєприпасів та наркотичних речовин.

Досвід попередніх років показує, що для усунення проблем, пов’язаних з протидією протиправній діяльності на державному кордоні, необхідно забезпечити реалізацію державної політики у сфері профілактики, своєчасного виявлення та припинення протиправних дій  шляхом об’єднання зусиль правоохоронних органів, органів державної влади та місцевого самоврядування,  громадськості.

Забезпечення надійної охорони державного кордону не можливе без підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової, встановлення систем оптично-електронного спостереження (СОЕС), тощо. Одним з пріоритетних завдань на 2025 рік проведення робіт з укріплення та розбудови державного кордону та виконання заходів з нарощення системи інженерних загороджень, будівництво рокадної дороги вздовж лінії державного кордону, забезпечення підрозділів охорони державного кордону України спеціальними засобами для протидії БПЛА, дронів камікадзе та іншим ворожим об’єктам в повітряному просторі України, створення, запасів для виходу на першу лінію, забезпечення необхідним інструментом та інвентарем, приладів аеророзвідки, проведення робіт з обслуговування та ремонту наявного автотранспорту, тощо. Забезпечення виконання вищезазначених заходів потребує значних коштів, як з державного так і з місцевих бюджетів.

 

ІІІ. Визначення мети Програми

Основною метою Програми є покращення забезпечення в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України матеріально-технічними засобами для удосконалення охорони та облаштування державного кордону України, для успішного виконання поставлених перед ним завдань.

 

ІV. Обгрунтування завдань і засобів розв’язання проблеми, завдань і заходів, показників результативності

Завданнями та пріоритетними напрямами Програми є:

інженерне та фортифікаційне облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової, систем оптично-електронного спостереження (СОЕС), тощо;

протидія БПЛА, дронів камікадзе та іншим ворожим об’єктам в повітряному просторі України;

обслуговування і ремонт наявного автотранспорту;

забезпечення  правопорядку на державному кордоні та в прикордонні;

координації діяльності військових формувань та відповідних правоохоронних органів, пов’язаної із захистом державного кордону України, а також діяльності державних органів, що здійснюють різні види контролю на  державному кордоні України та на транзитних шляхах, які ведуть до державного кордону та від нього;

своєчасне та оперативне реагування на обстановку;

недопущення проникнення на територію України в т.ч. Роздільнянського району Одеської області радикально налаштованих організованих груп і осіб з засобами терору;

протидія незаконному переміщенню через державний кордон зброї, боєприпасів, вибухових речовин, наркотичних засобів, підакцизної групи товарів та продукції широкого вжитку;

активізація роботи з питань протидії нелегальній міграції;

облаштування будівель та споруд 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою створення умов для несення служби та організації побуту особового складу, зберігання, ремонт та обслуговування техніки;

створення позитивного іміджу, як персоналу Державної прикордонної служби України так і району та держави в цілому;

підвищення довіри до прикордонника та іншого правоохоронця, як представника органу влади, який служить суспільству.

 

Оптимальний варіант забезпечення протидії протиправній діяльності на державному кордоні та в прикордонні можливий за рахунок вжиття скоординованих заходів для виявлення та припинення протиправної діяльності, пов’язаної з незаконним переміщенням через державний кордон та підготовці до переміщення зброї, боєприпасів, вибухових речовин, наркотичної речовини,  контрабандних товарів та вантажів, дискредитації каналів торгівлі людьми та нелегальної міграції.

Ефективна реалізація комплексу заходів з протидії протиправній діяльності на державному кордоні та в прикордонні можлива шляхом виконання протягом 2025 року таких завдань:

інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової;

забезпечення підрозділів охорони державного кордону України спеціальними засобами для протидії, знешкодження та ураження в повітряному просторі України ворожих  БПЛА, дронів камікадзе, тощо;

встановлення систем оптично-електронного спостереження (СОЕС);

проведення ремонту та обслуговування наявного парку автомобільної техніки;

проведення заходів, спрямованих  на виявлення організованих злочинних угрупувань, які створили міжнародні та міжрегіональні канали постачання через державний кордон наркотичних засобів, особливо синтетичних та у разі їх виявлення – вжиття заходів по припиненню їх діяльності;

продовження проведення заходів, спрямованих на запобігання діяльності організованих злочинних угрупувань та окремих осіб, які спеціалізуються на торгівлі людьми та нелегальній міграції. В разі отримання інформації про ознаки підготовки до даного виду протиправної діяльності або їх скоєння – вжиття відповідних заходів правового реагування відповідно до компетенції;

проведення профілактичної роботи з керівництвом та співробітниками автотранспортних підприємств, таксистами, жителями району, які можуть здійснювати підвіз незаконних мігрантів  до державного кордону, незаконного переміщення підакцизної групи товарів, а також товарів народного вжитку та сільськогосподарської продукції, їх накопичення;

припинення протиправної діяльності, пов’язаної з незаконним переміщенням спирту та тютюнових виробів, виявлення та притягнення до відповідальності осіб, що причетні до незаконного переміщення підакцизної групи товарів, а також товарів народного вжитку та сільськогосподарської продукції.

 

Завдання і заходи реалізації Програми наведені у додатку 1.

Показники результативності Програми наведені у додатку 2.

 

V. Очікувані результати виконання Програми

У Програмі передбачається здійснити ряд заходів щодо матеріально-технічного забезпечення 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

 

Виконання заходів дасть змогу:

виконати заходи з забезпечення державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України, захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань, громадського порядку;

провести роботи з інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової;

забезпечити підрозділи охорони державного кордону України спеціальними засобами для протидії, знешкодження та ураження в повітряному просторі України ворожих  БПЛА, дронів камікадзе, тощо;

встановити системи оптично-електронного спостереження (СОЕС);

створення інженерних запасів необхідних матеріалів для виходу на першу лінію;

знизити рівень безконтрольного потрапляння на підконтрольну територію району порушників прикордонного законодавства;

покращити рівень матеріально-технічного забезпечення;

проведення ремонту та обслуговування наявного парку автомобільної техніки;

забезпечити належні умови несення служби прикордонними нарядами, дотримання вимог маскування та надійної охорони державного кордону;

облаштування будівель та споруд 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою створення умов для несення служби та організації побуту особового складу, зберігання та обслуговування техніки;

підняти авторитет військовослужбовця, створити позитивний імідж, як персоналу Державної прикордонної служби України, Одеської області, так і держави в цілому;

змотивувати молоде покоління до служби у лавах Державної прикордонної служби України, захищати кордони рідного краю.

 

Реалізація заходів Програми дасть можливість забезпечити виконання завдань та досягти наступних результатів:

створити сучасну систему охорони державного кордону та суверенних прав України, підвищити спроможність компетентних органів протидіяти потенційним загрозам;

забезпечити ефективну протидію незаконному переміщенню та підготовці до переміщення через державний кордон нелегальних мігрантів, зброї, боєприпасів, наркотичних засобів та прекурсорів, контрабандних товарів та вантажів, товарів підакцизної групи товарів та продукції широкого вжитку;

запобігати та припиняти протиправну діяльність, пов’язану з незаконним переміщенням спирту та тютюнових виробів, товарів підакцизної групи товарів та продукції широкого вжитку,  виявляти організаторів та посібників, що причетні до незаконного переміщення підакцизної групи товарів, а також товарів народного вжитку та сільськогосподарської продукції з подальшою дискредитацією їх діяльності;

створити належні умови для несення служби та організації побуту особового складу, зберігання та обслуговування техніки.

 

VІ. Обсяги та джерела фінансування Програми

Обсяг коштів для реалізації Програми передбачається в розмірі 200 000,00 грн. Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади.

Ресурсне забезпечення Програми наведене у додатку 3.

 

VІІ. Строки та етапи виконання Програми

Виконання Програми здійснюватиметься протягом 2025 року у межах наявних та залучених матеріально-технічних та фінансових ресурсів.

Програма реалізовуватиметься в один етап.

 

VІІІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Координацію та контроль за ходом виконання Програми здійснює заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів.

Безпосереднє виконання програми покладається на відділ озброєння та інженерно-технічного забезпечення в/ч 2196 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради періодично, але не менш як один раз на рік, інформує територіальну громаду про виконання Програми на офіційному веб сайті Новоборисівської сільської ради.

 

 

 

Додаток 1
до Програми

ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ

з/п

Зміст заходів

Термін

виконання

Виконавці

Джерела фінансування

Обсяги фінансування по роках, тис. грн.

Очікуваний
 результат

2025 рік

Всього

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Попередження та протидія
кримінальним правопорушенням,
забезпечення законності та правопорядку,
проведення заходів, спрямованих  на виявлення організованих злочинних угрупувань, які створили міжнародні та міжрегіональні канали протиправної діяльності, проведення профілактичної роботи з керівництвом та співробітниками автотранспортних підприємств, таксистами, жителями  району, які можуть здійснювати підвіз незаконних мігрантів  до державного кордону, незаконного переміщення підакцизної групи товарів, а також товарів народного вжитку та сільськогосподарської продукції, виявлення можливих баз їх накопичення

2025 рік

2  прикордонний загін

фінансування не потребує

-

-

Попередження та протидія
кримінальним правопорушенням,
забезпечення законності та правопорядку

2

Проведення заходів з інженерного, в тому числі фортифікаційного облаштування, утримання наявної і нарощення інженерної складової, забезпечити підрозділи охорони державного кордону України спеціальними засобами для знешкодження та ураження в повітряному просторі України ворожих  БПЛА, дронів камікадзе, тощо, встановити системи оптично-електронного спостереження (СОЕС), обслуговування і ремонту автотранспорту з метою підвищення обороноздатності держави, тому числі заходів, спрямованих  на виявлення організованих злочинних угрупувань, які створили міжнародні та міжрегіональні канали протиправної діяльності, проведення профілактичної роботи, забезпечити створення умов для їх реалізації, а саме здійснити:

Придбання:

-матеріалів для проведення робіт з інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, виконання заходів з нарощення системи інженерних загороджень;

 будівельних матеріалів для створення запасів для виходу на першу лінію;

      - спеціальних засобів, обладнання та матеріалів для знешкодження ворожих БПЛА, дронів камікадзе та інших ворожих об’єктів в повітряному просторі України;

     - запчастин для проведення ремонту та послуг з обслуговування наявного парку автомобільної техніки;.

2025 рік

2  прикордонний загін

 

Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області

 

Фінансовий відділ Новоборисівської сільської ради

бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

200,0

200,0

Підвищення готовності  до своєчасного та якісного реагування на обстановку на державному кордоні

 

 

 

                 

 

 

 

 

 

 

 

Розшифровка

напрямів використання бюджетних коштів за Програмою підтримки для інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, утримання наявної і нарощення інженерної складової 2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з метою забезпечення  протидії протиправній діяльності на державому кордоні на 2025 рік

з/п

Найменування заходів

Перелік необхідних матеріалів

Орієнтовна вартість матеріалів та робіт

Виконавець

1.

Проведення робіт з належного інженерного та фортифікаційного облаштування державного кордону, та виконання інженерних робіт з облаштування ДК загороджувальним протипіхотним дротяним парканом  типу ЄГОЗА, тощо.

Придбання матеріалів для встановлення загороджувального протипіхотного дротяного паркану, інші необхідні будівельні матеріали та обладнання

150 000,00 грн.

Силами інженерної групи 2 прикордонного загону

2.

Проведення робіт, послуг з ремонту та обслуговування наявного парку автомобільної техніки;.

 

Придбання запчастин для ремонту. Оплата послуг з обслуговування та ремонту автомобільної техніки.

30 000,00 грн.

Силами групи ПТОР ОРТМ

(пункт технічного обслуговування та ремонту об’єднанної ремонтно-технічної майстерні)          2 прикордонного загону, послуги сторонніх організацій.

3

Знешкодження ворожих БПЛА, дронів камікадзе та інших ворожих об’єктів в повітряному просторі України.

Закупівля спеціальних засобів, обладнання та матеріалів

20 000,00 грн

Силами 2 прикордонного загону

 

Всього:

 

200 000,00 грн.

 

 

 

Додаток 2
до Програми

ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ

з/п

Назва

показника

Одиниця

виміру

Вихідні дані на початок дії Програми

І етап виконання Програми

2025 рік

 

1

2

3

4

5

І. Показники затрат

1

Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми

тис. грн.

200,0

200,0

II. Показники продукту

1

Кількість заходів, які планується здійснити

од.

2

2

III. Показники ефективності

1

Середні витрати на проведення одного заходу

тис. грн.

100,0

100,0

IV. Показники якості

-

-

-

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3
до Програми

РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ

                                                                                                                   тис. грн.

Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми

Етапи виконання Програми

Всього витрат на виконання Програми

І

2025 рік

1

2

3

Обсяг коштів, всього, зокрема:

200,0

200,0

Державний бюджет

 

 

Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади

200,0

 

 

200,0

Інші джерела

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                        Додаток 3

                                                                                                                                до рішення виконавчого

                                                                                                                          комітету Новоборисівської

                                                                                                         сільської ради №  50   від 27.02.2025

                                                                                                                 

 

СХВАЛЕНО

рішенням виконавчого комітету

Новоборисівської сільської  ради

від 27.02.2025 р. № 50

 

                                 ЗАТВЕРДЖЕНО

     рішенням сесії Новоборисівської

     сільської ради  VIII  скликання

     від _______ р. № _______

 

_______ 2025 року                                                                             № ____ – VIIІ

 

Про затвердження Програми «Безпечна Новоборисівська сільська територіальна громада на 2025 - 2026 роки»

Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України від 16.11.2022 № 2738-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»», Закону України «Про основи національної безпеки України», «Про боротьбу з тероризмом», «Про національну поліцію», Указу Президента України «Про заходи щодо забезпечення особистої безпеки громадян та протидії злочинності», з метою здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, запобігання та припинення адміністративних правопорушень і злочинів, захисту життя та здоров’я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в умовах воєнного стану,  Новоборисівська сільська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Затвердити Програму «Безпечна Новоборисівська сільська територіальна громада на 2025 - 2026 роки», що додається.

 

  1. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії сільської ради з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту.

 

Сільський голова                                                                             Інна ТОПОВА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

комплексна Програма

«Безпечна  Новоборисівська сільська ТГ

на  2025-2026 роки»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№ пп
Найменування
сторінка
1.
Вступ
3
2.
Паспорт (характеристика комплексної програми на 2025-2026 роки «Безпечна  Новоборисівська ТГ»)
4
3.
Визначення проблеми, на розв’язання  якої спрямована програма.
5
4.
Визначення мети програми
6
5.

Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання програми

6
6.

Напрями діяльності та заходи програми

7
7.
Очікувані результати та ефективність програми
7
8.

Координація та контроль за ходом виконання програми

8
9.

Додаток 1. Паспорт  районної комплексної програми на 2025-2026 роки  «Безпечна Новоборисівська ТГ»

9
10.

Додаток 2. Ресурсне забезпечення програми

10
11.

Додаток 3. Напрями діяльності та заходи районної комплексної програми на 2025-2026 роки «Безпечна Новоборисівська ТГ»

11-13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВСТУП

 

         Злочинність стала  істотним чинником посилення соціальної напруженості й дестабілізації суспільства, заважає оздоровленню економіки, упорядкуванню споживчого ринку, спричиняє деформацію нових форм економічних підприємницьких відносин.

Велика кількість невирішених проблем у сфері профілактики правопорушень негативно позначається на криміногенній ситуації в районі, зумовлює необхідність формування принципово нових підходів до розв’язання цієї проблеми, прийняття системних різнопланових профілактичних заходів соціального характеру, спрямованих на усунення причин вчинення правопорушень та зменшення кількості скоєних злочинів.

Інструментом реалізації на районному рівні державної політики профілактики правопорушень і злочинів, забезпеченні правопорядку є комплексна програма «Безпечна Новоборисівська ТГ» (далі – Програма).

Програма являє собою узгоджений за ресурсами, виконавцями і термінами реалізації комплекс заходів (проектів), спрямованих на створення нормативно-правових, фінансових, ресурсних, інформаційних та практичних заходів з профілактики правопорушень та злочинів, забезпечення правопорядку в районі.

Програма «Безпечна Новоборисівська ТГ» на 2025-2026 роки (далі-Програма) розроблена відповідно до Закону України від 16.11.2022 № 2738-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»», Закону України «Про основи національної безпеки України», «Про боротьбу з тероризмом», «Про національну поліцію», «Про місцеве самоврядування в Україні», Указу Президента України «Про заходи щодо забезпечення особистої безпеки громадян та протидії злочинності», з метою здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, запобігання та припинення адміністративних правопорушень і злочинів, захисту життя та здоров’я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в умовах воєнного стану.

До основних джерел фінансування Програми відносяться: кошти Новоборисівської ТГ.

 

 

 

 

 

 

 

 

ПАСПОРТ

(характеристика програми)

комплексної Програми

«Безпечна Новоборисівська ТГ»

на  2025-2026 роки

 

1.

Ініціатор розроблення програми

ВП №1 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області

2.

Розробник програми

ВП №1 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області

3.

Співрозробники

Програми (у разінаявності)

-

4.

Відповідальний виконавець програми

ВП №1 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області,

Новоборисівська ТГ

5.

Учасники програми

ВП №1 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області,

Новоборисівська ТГ

6.

Термін реалізації програми

 2025-2026 роки

6.1.

Етапи виконання програми (для довгострокових)

-

7.

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконання програми

Бюджет Новоборисівської ТГ

8.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми (тис. грн.), всього

220,00

 

у тому числі:

-

8.1.

Коштів районного бюджету (тис. грн.)

-

8.2.

Коштів бюджетів МТГ району      (тис. грн.)

220,00

8.3.

Коштів інших джерел (тис. грн.)

-

 

 

  1. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма

 

У зв’язку з надзвичайною ситуацією в особливому режимі в умовах воєнного стану, внаслідок нападу збройних сил Російської Федерації на Україну, з ускладненням обстановки та зростанням соціальної напруги в Україні, з метою здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, запобігання та припинення адміністративних правопорушень і злочинів, захисту життя та здоров’я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, охорони важливих об’єктів і комунікацій, об’єктів критичної інфраструктури, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, території і населення Новоборисівської територіальної громади, а також підтримання безпеки і правопорядку, виникла нагальна потреба в забезпеченні співпраці між Новоборисівською територіальною громадою та відділенням поліції №1 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області.

Кризові процеси, що відбуваються в соціально-економічній сфері, призвели до ускладнення криміногенної ситуації та зумовили виникнення нових форм і способів вчинення протиправних діянь.

Сьогодні спостерігається тенденція до збільшення масштабів криміналізації основних сфер життєдіяльності населення.

Так, згідно зі статистичними даними за останні три роки спостерігається зростання злочинності, як в Одеській області, так і в Роздільнянському  районі. Недосконалість системи реінтеграції бездомних громадян, соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, невирішеність питання щодо примусового лікування осіб, хворих на алкоголізм, спричиняє збільшення кількості злочинів, вчинених повторно, особами, які вчиняли злочини, у громадських місцях, у тому числі в стані алкогольного сп’яніння.

Поширення дитячої бездоглядності та безпритульності, що відбувається, зокрема, через зменшення кількості позашкільних навчальних і виховних закладів, призводить до збільшення кількості правопорушень та злочинів, вчинених неповнолітніми,та призводить до випадків втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність.

Незайнятість населення, зокрема молоді, також негативно впливає на рівень злочинності. Отже, актуальним є питання щодо недопущення залучення таких осіб до протиправної діяльності.

Залишається актуальним питання забезпечення безпеки дорожнього руху. За останні роки на території району зареєстровано злочинів, пов’язаних з порушенням правил безпеки експлуатації транспортних засобів, в т.ч. дорожньо-транспортних пригод з постраждалими. Наявність великої кількості невирішених проблем у сфері профілактики правопорушень негативно позначається на криміногенній ситуації в районі, зумовлює необхідність формування принципово нових підходів до розв’язання цієї проблеми, прийняття системних різнопланових профілактичних заходівсоціального характеру, спрямованих на усунення причин вчинення правопорушень та зменшення кількості скоєних злочинів.

 

II. Мета Програми

 

Метою Програми є забезпечення ефективності здійснення заходів щодо профілактики правопорушень, протидії злочинності та усунення причин і умов, що спричиняють вчинення протиправних дій, поліпшення криміногенної ситуації в районі, оздоровлення соціально-економічної та морально-психологічної ситуації в районі, пов’язаних з питаннями безпеки у умовах воєнного стану.

 

  1. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми,

обсягів та джерел фінансування, строки та етапи виконання Програми

 

Основними шляхами та засобами реалізації Програми є:

удосконалення профілактики правопорушень і протидії зростанню злочинності;

сприяння підвищенню ефективності діяльності правоохоронних органів щодо захисту прав і свобод людини;

здійснення в суспільстві просвітницької роботи з виховання неприйняття злочину як явища;

забезпечення екстреного реагування на звернення громадян, які потерпіли від злочинів, факти бездоглядності дітей, у тому числі здійснення профілактичної роботи з неблагополучними сім’ями для недопущення втягнення дітей у протиправну діяльність;

забезпечення соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі;

забезпечення надання соціальних послуг бездомним громадянам та особам, звільненим з місць позбавлення волі;

здійснення заходів соціального патронажу та надання допомоги у відновленні паспортних документів;

проведення спільних оперативно-профілактичних заходів, спрямованих на профілактику окремих категорій злочинів кримінальної та економічної спрямованості;

запобігання порушенням громадського порядку та ослаблення дії криміногенних факторів;

удосконалення форм і методів профілактики правопорушень на автошляхах та підвищення рівня дорожньої дисципліни;

удосконалення матеріального, технічного та наукового забезпечення заходів з профілактики правопорушень.

Орієнтовний обсяг коштів, необхідних для фінансування Програми на 2025-2026 роки становить для Новоборисівської ТГ- 220,0 тис. грн.

Фінансування заходів Програми здійснюється з бюджету            Новоборисівської ТГ, інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

Обсяг фінансування уточнюються під час складання проекту бюджету Новоборисівської ТГ на відповідний періодв межах наявного фінансового ресурсу.

Прогнозні обсяги та джерела фінансування наведені у Додатку 1.

Термін дії Програми – 2025 - 2026 роки.

 

 

IV. Напрями діяльності та заходи програми

 

Напрямами діяльності Програми є забезпечення ефективності здійснення заходів щодо профілактики правопорушень, оперативності реагування на повідомлення про злочини та їх розкриття по „гарячих слідах”, протидії злочинності та усунення причин і умов, що спричинили вчинення протиправних дій, поліпшення криміногенної ситуації в районі, оздоровлення соціально-економічної та морально-психологічної ситуації в районі. Також удосконалення форм і методів профілактики правопорушень та підвищення ефективності оперативно-розшукових заходів та застосування нових форм і методів профілактики правопорушень в громадських місцях, на автошляхах, підвищення рівня дорожньої дисципліни.

Напрями діяльності та заходи виконання Програми наведені у додатку 3.

 

 

V. Очікувані результати та ефективність програми

 

Реалізація заходів Програми сприятиме:

підвищенню ефективності діяльності правоохоронних органів щодо захисту прав і свобод людини, оздоровленню соціально-економічної та морально-психологічної ситуації в регіоні;

поліпшенню правопорядку шляхом збільшення щільності патрулювання  нарядів поліції, в т. ч. шляхом використання відповідного спеціального автотранспорту для оперативного реагування на повідомлення про порушення громадського порядку та скоєння злочинів;

удосконаленню форм і методів профілактики правопорушень та підвищенню ефективності оперативно-розшукових заходів шляхом облаштування системами відео спостереження основних автошляхів та місць, уражених злочинами;

покращенню умов утримання затриманих та взятих під варту осіб відповідно до вимог європейських норм та стандартів;

зменшенню рівня злочинності.

Зменшенню :

  • злочинів, скоєних в громадських місцях,
  • правопорушень, скоєних в громадських місцях.

Збільшенню:

- встановлених осіб, що скоїли злочини, в тому числі, які пересуваються автотранспортними засобами;

- встановлення автотранспортних засобів, що знаходяться в розшуку.

 

 

VІ. Координація та контроль за ходом виконання програми

 

Організація виконання Програми покладається на ВП №1 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області, Новоборисівську ТГ.

Контроль за виконанням Програми покладено на постійну комісію Новоборисівську ТГ з питань правової політики, забезпечення законності та правопорядку, боротьби з організованою злочинністю та корупцією.

Виконавці Програми інформують про виконання заходів Новоборисівську ТГ до кінця січня звітного періоду.

Новоборисівська ТГ визначає першочерговiсть виконання заходiв з урахуванням прiоритетних напрямiв Програми, наявностi фiнансових та iнших ресурсiв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

ПАСПОРТ

(характеристика програми)

комплексної Програми

«Безпечна Новоборисівська ТГ»

на  2025-2026 роки

 

1.

Ініціатор розроблення програми

ВП №1 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області

2.

Розробник програми

ВП №1 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області

3.

Співрозробники

Програми (у разінаявності)

-

4.

Відповідальний виконавець програми

ВП №1 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області,

Новобрисівська ТГ

5.

Учасникипрограми

ВП №1 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області,

 Новоборисівська ТГ

6.

Термін реалізації програми

 2025-2026 роки

6.1.

Етапи виконання програми (для довгострокових)

-

7.

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконання програми

Бюджет Новоборисівської ТГ

8.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми (тис. грн.), всього

220,00

 

у тому числі:

-

8.1.

Коштів районного бюджету (тис. грн.)

-

8.2.

коштів бюджетів ТГ       (тис. грн.)

220,00

8.3.

Коштів інших джерел (тис. грн.)

-

 

 

 

Додаток 2

 

Ресурсне забезпечення

комплексної програми

«Безпечна Новоборисівська ТГ»

на 2025-2026 роки

 

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми

Роки виконання програми

Усього витрат на виконання програми

(тис. грн.)

2025 рік

(тис. грн.)

2026 рік

(тис. грн.)

-

-

Усього 

120,0

100,0

-

220,0

державний бюджет

-

-

-

-

місцевий бюджет, у тому числі:

120,0

100,0

-

220,0

- обласний бюджет 

-

-

-

-

- районні, міські (міст обласного підпорядкування) бюджети 

-

-

-

-

- бюджети  ТГ районного підпорядкування 

120,0

100,0

-

220,0

кошти не бюджетних джерел 

-

-

-

-

 

 

 

 

        Додаток 3

Напрямки

діяльності та заходи регіональної  програми «Безпечна Новоборисівська ТГ»

на 2025-2026 роки

Назва напряму діяльності

Перелік заходів програми

Строк виконання заходу

Виконавці

Джерела фінансування

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. грн.

Очікуваний

результат

 

 

 

 

2025р.

 

2026р.

 

1

I. Організація забезпечення профілактики правопорушень

 1. Розроблення та введення в дію механізму екстреного реагування на факти бездоглядності дітей. Забезпечення ефективного здійснення профілактичної роботи з неблагополучними сім’ями.

 2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

 

 

 

-

-

-

Зменшення випадків залишення домівок дітьми, втягнення дітей у протиправну діяльність, швидкий розшук дітей

 

2

II. Удосконалення роботи з соціальної адаптації бездомних  осіб та осіб, звільнених з місць позбавлення волі

 

1. Сприяння бездомним громадянам, особам, які звільнилися з місць позбавлення волі, у видачі та оформленні документів, необхідних для вирішення соціальних питань. Активізація роботи спостережних комісій з надання такій категорії осіб допомоги в  адаптації

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

 

 

 

 

-

-

-

Поліпшення криміногенної ситуації в районі, зменшення злочинів, скоєних повторно особами раніше судимими

 

2. Проведення профілактичних та інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на  формування здорового способу життя, запобігання проявам ксенофобії, расової та  етнічної дискримінації, жорстокості та насильства серед дітей та молоді

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

 

 

 

-

 

 

 

-

 

 

 

-

Оздоровлення криміногенної ситуації в районі, зменшення злочинів і правопорушень, скоєних  неповнолітніми

 

3

III. Удосконалення форм і методів профілактики правопорушень та підвищення ефективності оперативно-розшукових  заходів

1. Проведення  серед  населення роз’яснювальної роботи щодо участі  громадян в охороні громадського порядку, вжиття заходів щодо утворення при кожній, міській, сільській, селищній ТГ громадських формувань, відбору громадських помічників дільничних офіцерів поліції.

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

 

 

 

-

 

 

 

-

 

 

 

-

Зниження  злочинності в громадських місцях

 

4

IV. Застосування нових форм і методів профілактики правопорушень на автошляхах, підвищення рівня дорожньої дисципліни

1. Проведення щорічних  зональних та районних змагань юних інспекторів руху, конкурсів малюнків, благодійних акцій для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечення участі команди-переможця у обласних  змаганнях юних інспекторів руху

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

 

 

 

-

 

 

 

-

 

 

 

 

-

 

Підвищення рівня дорожньої дисципліни серед неповнолітніх 

 

 

 

2. Підготовка тематичних сюжетів з безпеки дорожнього руху для інформування населення.

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

 

-

 

-

 

-

Підвищення рівня дорожньої дисципліни серед населення

 

5.

V. Інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення профілактичної діяльності, форм і методів

профілактики правопорушень, підвищення ефективності оперативно-розшукових заходів у сфері протидії злочинності та корупції, безперебійного функціонування районного відділу поліції,

  1. Поліпшення правопорядку шляхом покращення профілактичних заходів в громадських місцях, на автошляхах, зібрання доказів на місці події, завдяки своєчасному інформуванню та прибуттю на місце події працівників правоохоронних органів, а також безперебійного функціонування районного відділу поліції, у тому числі  :

 

-   паливно-мастильних матеріалів (для службового транспорту та генераторів),

 

 

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

бюджет  Новоборисівської  ТГ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100,0

 

 

 

 

Підвищення ефективності розкриття злочинів, зниження кількості таких злочинів

 

 

 

2. Поліпшення матеріально-технічного забезпечення в частині, що стосується протипожежних заходів: у  тому числі:

- придбання засобів первинного пожежогасіння, проведення їх технічного обслуговування, проведення заміру опору ізоляції електромережі, придбання пожежних щитів та інші заходи

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поліпшення матеріально-технічного забезпечення, в частині протипожежної безпеки

 

6.

VI. Поліпшення рівня професійної підготовки працівників ВП №1 Роздільнянського ВП, підготовка та проведення на належному рівні мобілізаційних заходів та основних заходів цивільної оборони.

 

  1. Придбання інвентарю для проведення професійної підготовки особового складу

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

 

 

 

 

 

Створення належних умов праці поліцейських та  спецконтингенту, а також збереження державного майна підрозділу поліції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

VII. Створити необхідне матеріально-технічне забезпечення для підтримки постійної готовності особового складу ВП до належного виконання правоохоронних функцій, здійснення заходів по протидії злочинності та охорони публічного порядку та недопущення ускладнення криміногенної обстановки в районі.

1. Придбання автогуми та запасних частин для службового автотранспорту ВП №1 Роздільнянського РВП

         

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

бюджет  Новоборисівської ТГ

 

 

 

0

Підвищення рівня протидії кримінальним правопорушенням, своєчасний та швидкий виїзд на повідомлення громадян

 

2. Придбання комп’ютерної техніки, моноблоків, принтерів(сканерів, факсів), карт пам’яті, СД та ДВД дисків, офісного паперу, офісних меблів.

        

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

бюджет Новоборисівської ТГ

 

0,0

 

0,0

Підвищення матеріально-технічного забезпечення відділення поліції

 

3.Придбання портативних термонринтерів, нагрудних відео реєстраторів, освітлювальних пристроїв, ліхтарів, павербанків.

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

бюджет Новоборисівської ТГ

0,0

0,0

Підвищення матеріально-технічного забезпечення відділення поліції

 

4. Придбання, встановлення та оформлення дозвільних документів на автомобіль ПОГ світло акустичної панелі

 

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

бюджет Новоборисівської ТГ

70,0

 

Підвищення матеріально-технічного забезпечення відділення поліції

 

8.

VIIІ. Організація забезпечення державної інформаційної політики висвітлення діяльності РВП

1. Висвітлення в Роздільнянській районній газеті «Вперед» діяльності РВП

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

 

 

 

Підвищення рівня інформованості населення щодо роботи РВП

 
  1. Виготовлення та розміщення  агітаційної продукції на білборди

2025-2026 роки

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

бюджет  Новоборисівської ТГ

 

 

Підвищення рівня інформованості населення та іміджу поліції

 

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми (тис. грн.), всього

 

 

ВП №1

Роздільнянського  РВП ГУНП  в Одеській області

бюджет  Новоборисівської ТГ

 

120,0

 

100,0

 

 

 

220,0

 

 
                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь