Новоборисівська сільська рада
Одеська область, Роздільнянський район

Про актуалізацію  Стратегії розвитку Новоборисіської територіальної громади на 2022-2027 роки та розроблення Плану заходів з її реалізації на 2025-2027 роки

Дата: 03.02.2025 12:19
Кількість переглядів: 81

 

 

Новоборисівська сільська рада

Роздільнянського району Одеської області

50 сесія VIIІ скликання

 

                                                       Р І Ш Е Н Н Я

 

 30.01.2025 року                                                                                    № 1256 -VIIІ

 

 

Про актуалізацію  Стратегії розвитку

Новоборисіської територіальної

громади на 2022-2027 роки та розроблення Плану заходів з її реалізації на 2025-2027 роки

 

     Відповідно до статей 111, 16  Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо засад державної регіональної політики та політики відновлення регіонів і територій», з урахуванням Методичних рекомендацій щодо порядку розроблення, затвердження, реалізації, проведення моніторингу та оцінювання реалізації стратегій розвитку територіальних громад (затверджені наказом Мінрегіону від 21.12.2022 № 265), зважаючи на появу нових викликів соціального та економічного розвитку для Новоборисівської сільської територіальної громади, керуючись п. 22 ч. 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 2 статті 16 Закону України «Про засади державної регіональної політики», постановою Кабінету Міністрів України від  5 серпня 2020 р. № 695 «Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 року», рішенням Одеської обласної ради від 03 березня 2020 року №1228-VII «Про затвердження Стратегії економічного та соціального розвитку Одеської області на період 2021-2027 роки», з метою забезпечення ефективного соціально-економічного та культурного розвитку Новоборисівської територіальної громади, Новоборисівська  рада

ВИРІШИЛА:

1. Актуалізувати Стратегію розвитку Новоборисівської  територіальної громади на 2021-2027 роки (далі – Стратегія) та розробити План заходів з її реалізації на 2025-2027 роки (далі – План заходів) (додається).

2. Виконавчому комітету Новоборисівської сільської ради спільно з постійними комісіями сільської ради вжити заходів з реалізації Стратегії. Реалізацію Стратегії здійснювати через щорічні програми соціально-економічного і культурного розвитку та цільові (бюджетні) програми Новоборисівської територіальної громади.

3. Щорічно при розгляді проєкту Програми соціально-економічного і культурного розвитку Новоборисівської територіальної громади аналізувати хід реалізації Стратегії та вносити в неї, при необхідності, потрібні зміни.

 4. Координацію роботи з реалізації Стратегії покласти на сільського голову.

5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на всі постійні комісії сільської ради.

 

Сільський голова                                                                               Інна ТОПОВА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стратегія розвитку

Новоборисівської територіальної громади

на 2022-2027 роки

(актуалізована)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2025 рік

Зміст

Вітальне слово сільського голови.. 5

ВСТУП.. 6

Участь громади. 6

І.... АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА.. 8

1. Актуальний стан та основні тенденції соціально-економічного розвитку громади. 8

1.1. Географічне розташування, ландшафт та природні ресурси. 8

1.2. Людський капітал Новоборисівської громади. 10

1.3. Наявна інфраструктура Новоборисівської громади. 13

1.4. Економіка і фінанси. 16

1.5. Охорона навколишнього середовища. 18

1.6. Результати аналізу соціально-економічного розвитку Новоборисівської громади. 18

2. Аналіз сильних і слабких сторін територіальної громади, можливостей і загроз. 20

2.1. SWOT-аналіз Новоборисівської громади. 20

2.2. Характеристика порівняльних переваг, викликів та ризиків перспективного розвитку громади. 21

ІІ. СЦЕНАРІЇ РОЗВИТКУ НОВОБОРИСІВСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ.. 25

ІІІ. СТРАТЕГІЧНЕ БАЧЕННЯ РОЗВИТКУ НОВОБОРИСІВСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ.. 28

ІV. СТРАТЕГІЧНІ, ОПЕРАТИВНІ ЦІЛІ ТА ЗАВДАННЯ РОЗВИТКУ НОВОБОРИСІВСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ.. 29

Стратегічна ціль 1. Ефективна місцева економіка з орієнтацією на прибуткові нішеві культури.. 31

Оперативна ціль 1.1. Інвестиційно приваблива громада. 31

Оперативна ціль 1.2. Розвиток місцевого підприємництва. 32

Стратегічна ціль 2. Громада – з турботою для своїх мешканців.. 32

Оперативна ціль 2.1. Розвиток освіти. 32

Оперативна ціль 2.2. Охорона здоров’я та здоровий спосіб життя. 33

Оперативна ціль 2.3. Розвиток культури і спорту, соціальні послуги. 33

Стратегічна ціль 3. Висока якість життя і комфорт мешканців.. 33

Оперативна ціль 3.1. Створення умов для якісного відпочинку та дозвілля. 34

Оперативна ціль 3.2. Захист навколишнього середовища та безпека мешканців. 34

Оперативна ціль 3.3. Комунальне господарство. 34

V. АНАЛІЗ ВІДПОВІДНОСТІ ПОЛОЖЕНЬ СТРАТЕГІЇ РЕГІОНАЛЬНІЙ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ.. 35

VI. ЕТАПИ ТА МЕХАНІЗМИ РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ. 36

Інституційне та організаційне забезпечення реалізації Стратегії 38

Фінансове забезпечення реалізації Стратегії. 39

Припущення та ризики. 41

VII. МОНІТОРИНГ ТА ОЦІНКА РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ. 42

Перелік таблиць

Таблиця 1.                                                        Принципи місцевого розвитку. 7

Таблиця 2.                                 SWOT-матриця Новоборисівської громади. 21

Таблиця 3.      Стратегічні, оперативні цілі та завдання Стратегії розвитку. 30

Таблиця 4.                  Індикатори впливу та результату Стратегічної цілі 1. 42

Таблиця 5.                  Індикатори впливу та результату Стратегічної цілі 2. 42

Таблиця 6.                  Індикатори впливу та результату Стратегічної цілі 3. 43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вітальне слово сільського голови

 

Дорогі земляки!

 

      Новоборисівська територіальна громада утворена у вересні 2019 року. Її поява - результат сполучення зусиль багатьох мешканців кількох рад, які прагнуть власноруч будувати майбутнє свого рідного краю. До  складу  територіальної громади увійшли 4 сільські ради та  21  населений пункт. Адміністративний центр громади розташований у селі Новоборисівка.

      Будь-яка громада являє собою складний соціально-економічний механізм. Це одночасно і середовище функціонування, і спосіб життя, і можливості культурного, духовного, фізичного розвитку як окремої особистості, так і спільноти в цілому. Надати повний опис різнопланового та багатовекторного майбутнього розвитку дуже складно, але саме інтерес до майбутнього є головним стимулом до стратегічного планування. Позитивні зміни в громаді не настануть лише внаслідок будь-якого, хай і самого потужного та щирого бажання. Потрібні щоденні цілеспрямовані зусилля та кропітка системна робота у визначеному напрямі.

Сьогодні наша громада, як і вся країна, стикається з новими викликами, які потребують згуртованості, рішучих дій та спільної відповідальності. В умовах воєнного стану та складної економічної ситуації ми маємо зосередитися на забезпеченні безпеки, підтримці наших захисників, які боронять Україну та створенні умов для економічної стійкості і відновлення.

Пріоритетами нашої спільної роботи стають зміцнення обороноздатності громади, розвиток критичної інфраструктури, підтримка місцевого бізнесу та соціальний захист найбільш вразливих верств населення. Ми маємо створювати нові можливості для відбудови, впроваджувати інновації, які допоможуть нашій громаді вистояти і розвиватися в умовах сучасних викликів.

     Співпраця органів місцевого самоврядування та інститутів громадянського суспільства з питань регіонального розвитку є дуже важливою і потрібною, тому процес стратегування проходив за експертної підтримки фахівців з розробки стратегій місцевого розвитку  Програми «U-LEAD з Європою». Підготовка цього важливого документа відбувалась за участю представників всіх адміністративних одиниць, які увійшли до складу Новоборисівської територіальної громади, депутатів, представників місцевих підприємств, приватних підприємців, громадських активістів, фахівців. Стратегія розвитку громади є живим документом, завдяки якому громада зможе раціонально організувати свою діяльність та стратегічно розподіляти обмежені ресурси, об’єктивно оцінити ресурсний потенціал території та сформувати її інвестиційну привабливість. До цього документу можуть (і повинні) вноситися зміни, щоб максимально скористатися усіма можливостями мінімізації ризиків задля забезпечення подальшого місцевого розвитку.

      Я впевнена, що реалізація  Стратегічного плану розвитку надасть змогу досягнути нашої єдиної спільної мети, - створити Новоборисівську територіальну громаду взірцево комфортною та безпечною для життя дівчат і хлопців, жінок і чоловіків. Бажаю всім успіху у командній роботі щодо зміцнення потенціалу нашої громади і забезпечення її подальшого соціально-економічного розвитку! Запрошую до співпраці всіх небайдужих!

 

З повагою,                                                       Новоборисівський сільський голова Інна ТОПОВА

 

 

 

 

ВСТУП

У результаті адміністративно-територіальної реформи в Україні створені нові територіальні громади (далі ТГ), які мають стати спроможним базовим елементом ефективної системи влади.

Новоборисівська територіальна громада є результатом адміністративно-територіальної реформи в Україні, що мала на меті створення спроможних базових одиниць місцевого самоврядування для ефективного розвитку територій. У перші роки після створення громада стикнулася зі значними внутрішніми та зовнішніми викликами, які потребують комплексного підходу та стратегічного планування.

Ключові виклики громади включають:

  • Дисбаланс у розвитку територій: нерівномірне соціально-економічне зростання різних населених пунктів громади.
  • Недостатній досвід у наданні базових послуг: до об'єднання сільські ради мали обмежені ресурси та повноваження.
  • Необхідність ефективного управління ресурсами: особливо земельними та фінансовими, які є основою для розвитку громади.
  • Посилена конкуренція за ресурси: глобалізація, демографічні виклики та брак кваліфікованої робочої сили.
  • Воєнні виклики: наслідки військової агресії, необхідність забезпечення безпеки, відновлення інфраструктури та підтримки мешканців.

Враховуючи нові реалії, викликані війною в Україні, додатковими пріоритетами стали:

  • Забезпечення стабільності й безпеки населення громади.
  • Відновлення критичної інфраструктури, зруйнованої чи пошкодженої унаслідок бойових дій.
  • Підтримка внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та створення умов для їх інтеграції у життя громади.
  • Посилення соціальної згуртованості та зміцнення довіри до місцевої влади через прозоре управління ресурсами та залучення громадян до процесів прийняття рішень.

Стратегічний підхід до розвитку:
Актуалізована Стратегія розвитку Новоборисівської громади на 2022–2027 роки визначає пріоритети середньо- та довгострокового розвитку, враховуючи виклики сьогодення. Першочергово акцент зроблено на:

  • Формування умов для сталого розвитку та економічного відновлення громади.
  • Розвиток людського потенціалу через інвестиції в освіту, охорону здоров'я та підтримку малого й середнього бізнесу.
  • Створення інноваційної інфраструктури, зокрема цифровізацію послуг та покращення транспортної доступності.
  • Реалізацію програм соціальної підтримки, особливо для вразливих категорій населення та учасників бойових дій.

Участь громади

      Процес створення Стратегії є інклюзивним і прозорим, із залученням широкого кола зацікавлених сторін: представників сільської ради, підприємств, громадських організацій та мешканців усіх населених пунктів громади. Саме такий підхід дозволяє врахувати специфічні потреби та потенціал території, забезпечуючи ефективне управління ресурсами та стійкий розвиток громади.

 

    

      Стратегія є основним документом, який визначає напрям розвитку та ґрунтується на інших документах стратегічного характеру, у тому числі, з просторового планування, враховує планувальні документи, які вже прийняті і впроваджуються сільською радою. На виконання Стратегії розробляються середньострокові плани економічного і соціального розвитку громади, синхронізовані з ними фінансові документи, галузеві програми.

 

Методологія та опис процесу роботи

Підготовка Стратегії здійснювалася у відповідності до методології, запропонованої Міністерством розвитку громад та територій України. Методологія розглядає сталість  (сталий розвиток) і соціальну інтеграцію як основні принципи місцевого розвитку – таблиця 1.

 

Таблиця 1. Принципи місцевого розвитку

 

Відповідальне управління навколишнім середовищем та раціональним використанням природних ресурсів

Здорова і справедлива громада

  • покращення обізнаності щодо обмежених природних ресурсів та небезпеки для середовища проживання
  • поліпшення середовища проживання, важливі природні ресурси зберігаються для майбутніх поколінь
  • забезпечення різних потреб усіх громадян через сприяння особистому благополуччю та соціальній інтеграції
  • забезпечення рівних шансів для всіх

Стала економіка

Практика належного управління

  • створення сильної, динамічної і сталої економіки, яка забезпечує процвітання
  • створення  рівних економічних можливостей для всіх. Екологічні втрати мінімізовані, компенсують ті,  хто їх спричиняє.  Ефективне використання ресурсів стимулюється
  • постійне вдосконалення ефективного управління із залученням творчості та енергії громадян

 

     Увесь процес розробки Стратегії розвитку громади проходив із залученням широкого кола громадян, що дозволило ідентифікувати та знайти прийнятні шляхи усунення проблем громади, забезпечити налагодження діалогу між громадськістю та владою. При цьому, однією з основних складових процесу планування є обов’язкова участь у ньому активних та зацікавлених представників громади. Розроблена таким чином  стратегія відображає інтереси усіх громадян, а тому сприймається громадою як «своя». Створений таким чином документ незалежно від особистісних якостей керівників або політичної ситуації спрямовується на покращення стандартів життя, зміцнення місцевої демократії, виховання суспільно-активних громадян – патріотів своєї громади.

Проведена робота дала можливість підготувати соціально-економічний аналіз Новоборисівської громади та аналітичну частину проєкту Стратегії.

 

І.  АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА

1. Актуальний стан та основні тенденції соціально-економічного розвитку громади

     1.1. Географічне розташування, ландшафт та природні ресурси

Новоборисівська сільська територіальна громада утворена відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та згідно рішення Новоборисівської сільської ради від 19.09.2019 року шляхом об’єднання Новоборисівської сільської ради та Мигаївської, Першотравневої, Полішпаківської сільських рад Адміністративний центр громади – село Новоборисівка, розташоване на відстані 48 кілометрів від районного центру – м. Роздільна, та 120 кілометрів від обласного центру – м. Одеса (рис. 1).

Адреса: Одеська область, Роздільнянський район, село Новоборисівка, вул. Паркова, 3.

Згідно з новим адміністративно-територіальним устроєм України, територія громади входить до складу Роздільнянського  району Одеської області і межує на півночі з Затишанською громадою, на сході з Цебриківською громадою, на півдні -  з Роздільнянською міською  та Степанівською сільською громадами, на заході - із землями Великомихайлівської територіальної громади.

Через територію громади проходить залізничне сполучення Одеської залізниці, дільниця Роздільна-Сортувальна – Подільськ із станціями «Мигаєве», «Веселий Кут», «Іванівка» та платформою «Димитрове». В адміністративному центрі громади знаходиться станція Веселий Кут – проміжна залізнична станція Одеської дирекції Одеської залізниці, на якій здійснюються прийом та видача вантажів вагонними відправками. Приміські пасажирські потяги напрямку Одеса-Вапнярка та Одеса-Балта зупиняються на всіх станціях і платформах в межах громади.

  1. Географічне розташування Новоборисівської громади

Фото без опису
Відстані до автомагістралі М 05 (Е 95) Київ-Одеса – 32 км, до автошляху Р-33 – 11 км. Основним автомобільним сполученням всередині громади є автомобільні шляхи Т-16-15, Т-16-16. Повітряними шляхами сполучення можливе через Одеський міжнародний аеропорт, що розташований за 108 км від адміністративного центру громади. Відстань до найближчих морських портів: Одеський  - 105 км, Чорноморський - 123 км,  Південний – 145 км.

Громада розташована в північно-західній частині Причорноморської западини. Корисних копалин на території громади немає, за винятком піску, який відноситься до корисних копалин місцевого значення. Легально видобуток піску не проводиться у зв’язку з відсутністю  спеціальних дозволів на його видобування.

Природно-ресурсний потенціал, кліматичні умови

Рис. 1  Географічне розташування Новоборисівської громади

 

Площа Новоборисівської громади складає 22 517 га. Більшу частину території займають сільськогосподарські землі. При цьому, переважна частина цих земель – високо родючі чорноземи – звичайні середньогумусні та звичайні середньогумусні глибокі (рис. 2).

Фото без опису

 

  1. Ґрунти  Новоборисівської громади

Лісові ресурси Новоборисівської громади представлені полезахисними лісосмугами вздовж автомобільних доріг і залізничних колій та іншими зеленими насадженнями загальною площею понад 1200 га. Водні ресурси громади обмежені, через посушливий клімат в останні десятиріччя, ставки обміліли. Загальна площа водних об’єктів (ставки) по громаді складає 47,3 га. Структура земельного фонду наведена на рис. 3.

Клімат на території Новоборисівської територіальної громади  помірно-континентальний, степовий. Вважається сприятливим для розвитку аграрного сектору та вирощування зернових, зернобобових, технічних культур, плодових дерев, винограду. Літо малохмарне, зима – м’яка, стійкий сніговий покрив утворюється не кожну зиму. Зима помірно-холодна, малосніжна, переважає нестійка погода з чисельними відлигами, після яких відбуваються різкі похолодання. Весна зазвичай наступає в першій декаді березня. Характерною особливістю весни є інтенсивне

Фото без опису

  1. Структура земельного фонду Новоборисівської громади

наростання тепла, завдяки цьому весняні процеси розвиваються швидко і весна зазвичай буває короткою. Літо переважно спекотне та сухе, часто спостерігається дефіцит вологи.

Просторове планування. Поточна ситуація з документами просторового планування потребує передбачити розробку комплексного плану просторового розвитку території громади. У контексті містобудівних документів, наявні генеральні плани населених пунктів: с. Мигаї, селище Мигаєве, с. Першотравневе, с. Мартове, с. Заможне, с. Новоборисівка, с. Полішпакове, с. Козакове, с. Наливайкове.

Доцільно провести інвентаризацію усіх земельних ділянок в межах території громади та комерційної нерухомості. Корисним інструментом слугуватиме цифрова карта громади.

 

1.2. Людський капітал Новоборисівської громади

           До складу Новоборисівської ТГ входить 21 населений пункт: с. Новоборисівка, с. Мигаї, с. Гурівське, с. Полішпакове, с. Поплавка, с. Добрий Лук, с. Райки, с. Тятри, с. Іванівка, с. Мацкули, с. Преображенка, с. Мигаєве, с. Залізничне, с. Три Криниці, с. Заможне, с. Мартове, с. Данилівка, с. Наливайкове, с. Козакове, с. Путилівка, с. Дурбайли.

Переважно, населені пункти громади починають свою історію з першої половини 19 століття. Поряд зі звичними для Одещини внесками в розвиток сіл німців-колоністів, цікавим є історичний етап села Мигаї. За закликом  більшовицької влади до українських емігрантів, 28 квітня  1922 року на хутір Мигаї з Канади прибула перша група українців в складі 42 чоловіків, 4 жінок, 6 дітей. За їх участю почала діяти «Перша Канадська агрокультурна взірцева комуна», яка мала кооперативні засади, потужно розвивалась і до 1941 року мала суттєві успіхи у веденні агробізнесу, забезпеченні селян освітою, медициною тощо. У 2024 році Верховною Радою України село Першоторавневе було перейменовано на село Гурівське на честь Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО). Ця назва символізує тяглість історичних традицій у творенні національних спецслужб. Сьогодні, в умовах повномасштабної російської агресії проти України, співробітники ГУР МО виконують комплекс складних завдань – від здобуття розвідувальної інформації про воєнні плани та стратегію держави-агресора, так і на російській території.

Населення громади становить 5074 мешканців, з яких 2173 осіб проживає в адміністративному центрі, с. Новоборисівка. Принаймні 10 сіл мають менше 100 мешканців.

За останні роки чисельність населення незначно зменшувалась. При цьому, природний приріст має тенденцію до нуля, сальдо міграції – поступового збільшення. Загальна демографічна ситуація має незначну негативну тенденцію.

 

 

Розподіл населення за віком є типовим для громади, розташованої на суттєвій відстані від обласного центру (рис. 5). Частка осіб працездатного віку становить 55%.

Фото без опису

  1. Розподіл населення за віком

Мережа закладів освіти Новоборисівської територіальної громади складається з 4 загальноосвітніх шкіл, де навчаються 712 учнів та працюють 79 вчителів. Освітні послуги в Новоборисівській ТГ надаються  на середньому рівні. Новоборисівський опорний ліцей з початковою школою та гімназією  Новоборисівської сільської ради  забезпечений в повному обсязі вчителями. Матеріальне забезпечення також на достатньому рівні –  5 кабінетів природничо-математичного циклу облаштовані сучасними меблями, технікою, є інтерактивні дошки. Достатня швидкість інтернету. Але одночасно існує проблема в капітальному ремонті спортивної зали та актової зали, створення сучасного освітнього простору.

Мигаївська гімназія з дошкільним відділенням та початковою школою  дуже погано забезпечена профільними спеціалістами. Є потреба у вчителях іноземної мови, фізики, математики,  інформатики, фізкультури, хімії. Ті вчителі, які працюють, майже передпенсійного віку, а молодих кадрів  немає.

Гурівський ліцей та Полішпаківська гімназія  також потребують профільних спеціалістів – вчителів математики, фізики, інформатики, іноземної мови.

Стан ЗНО: середній бал – 6,5 по 12-бальній системі.

Наразі, в Новоборисівській громаді працює два  дитячих садочка - заклад дошкільної освіти ясла-садок "Теремок" села Новоборисівка, в якому станом на 2024 рік виховувалось 32 дітей та дошкільне відділення Мигаївської гімназії, в якому виховувалось 19 вихованців. Існує суттєва нестача місць у дошкільних закладах - в селі Новоборисівка 50, в селах Полішпаковому та Першотравневому  існує потреба в дитячому садочку.

Професійної освіти у громаді немає, водночас, мешканці мають можливість отримати увесь комплекс професійної та вищої освіти у  м. Одеса.

Фото без опису
Загальні тенденції зміни зайнятості мають незначний негативний тренд, спричинений кризовими явищами 2022 року. При цьому, структура зайнятості дещо незбалансована з огляду на частку працівників бюджетної сфери (рис. 6).

  1. Зайнятість за видами діяльності

Середня заробітна плата станом на 2024 рік перевищувала 7 000 грн. і була більшою за середній показник Одеської області. Водночас, у розрізі галузей вищі позиції займають, знову ж таки, працівники бюджетних організацій – охорона здоров’я та соціальні послуги, державне управління, освіта. Очевидно, частина оплати праці у приватному секторі є тіньовою.

Соціальні послуги в громаді надаються відділом сім'ї, молоді та соціального захисту населення Новоборисівської сільської ради. Працюють соціальні робітники та фахівці соціальної роботи. Послуги надаються в достатньому обсязі. Громада потребує створення реабілітаційного центру для  одиноко проживаючих осіб та осіб, які потрапили у складні життєві обставини. В травні 2021 року створено Центр надання соціальних послуг.

           Громада активно працює над створенням інклюзивного середовища, орієнтуючись на потреби кожного мешканця. Одним з важливих напрямків є створення безбар'єрного простору, який дозволить людям з інвалідністю, літнім людям, а також особам з тимчасовими обмеженнями можливостей, комфортно пересуватися та отримувати послуги без будь-яких перешкод.

Цей простір охоплює:

  • Модернізацію публічних будівель: створення доступу для людей з інвалідністю до громадських установ та офісів, таких як сільська рада, бібліотеки та інші об'єкти соціального призначення.
  • Адаптацію інфраструктури: встановлення пандусів, ліфтів, спеціальних майданчиків для маломобільних груп населення, а також позначення спеціальних місць для паркування інвалідних колясок.
  • Покращення соціальних послуг: забезпечення доступності реабілітаційних послуг та програм для осіб з інвалідністю і літніх людей, зокрема через Центр надання соціальних послуг.

 

 

Послуги з охорони здоров'я на території Новоборисівської громади надаються у 3 фельдшерсько-акушерських пунктах та 1 амбулаторії. Амбулаторія села Новоборисівка потребує поточного ремонту. Всі заклади охорони здоров'я громади не забезпечені сімейними та фаховими лікарями. Та й молодшого медичного персоналу не вистачає.

Станом на 2024 рік, кількість захворювань на одну тисячу населення – 309 осіб.

У 2025 році планується створення  КНП  Центру первинної медико-санітарної допомоги.

Для задоволення культурних потреб мешканців на території громади працюють 4 клубні установи. Планується розпочати роботу ще в будинку культури села Мигаєве. Заклади забезпечені всім необхідним обладнанням.

В громаді працюють хореографічні та музичний гуртки, з 1990 року існує вокальний ансамбль «Горлиця», який з 2004 року носить почесне звання «народний колектив». Ансамбль є неодноразовим призером багатьох фестивалів та конкурсів районного та обласного рівня.

В громаді працюють спортивні гуртки з волейболу та боксу. Але, на жаль, спортивна зала Новоборисівської загальноосвітньої школи потребує капітального ремонту. Молодь грає у  футбол. Декілька років функціонує футбольна команда, яка бере участь в районних змаганнях. Склад команди забезпечений формами та спортивним інвентарем.

У 2021 році в Новоборисівській територіальній громаді створено Центр надання адміністративних послуг. Фахівці центру надають мешканцям адміністративні послуги з реєстрації місця проживання, здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно, реєстрацію бізнесу, послуги дозвільного та соціального характеру, вирішення земельних питань. Державною міграційною службою України  в громаді впроваджується  програма «Реєстр територіальних громад». Працює Програмний комплекс «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада».

Водночас, цифрова грамотність мешканців громади нижча від базового рівня. Адже мешканці сіл не мають тих можливостей, що українці в обласних центрах. Покриття мережею інтернет є в центральній садибі та в старостинських округах. Швидкість інтернету достатня для впровадження цифрової трансформації.  В майбутньому планується створити процеси та сервіси для мешканців громади ефективними за допомогою цифрових змін.  Також планується відкриття Публічної бібліотеки з наданням послуг з комп’ютерної грамотності громадян, створення загальної зони відпочинку з безкоштовною зоною Wi-Fi.

 

1.3. Наявна інфраструктура Новоборисівської громади

Пасажирські та вантажні перевезення по території громади забезпечує транспортна система, інфраструктура якої складається із мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення та вуличної мережі. Мережа автомобільних доріг Новоборисівської  становить  166,5 км автомобільних доріг. Стан доріг між населеними пунктами громади дуже поганий (рис. 7).

До районного центру м. Роздільна мешканці можуть дістатися залізничним транспортом.

Зовнішні автобусні пасажироперевезення забезпечує приватний транспорт за маршрутами автобусного сполучення Мигаї – Велика Михайлівка; Новоборисівка – Велика Михайлівка.

Інтернет-зв’язок у центрі Новоборисівської територіальної громади - селі Новоборисівка та в старостинських округах - селах Мигаї, Першотравневе, Полішпакове має задовільну якість, у віддалених селах – відсутній.

Послуги кур’єрського та поштового зв'язку надають відділення ПАТ «Укрпошта», працюють декілька днів на тиждень. Залучено до роботи Виїзну пошту. Також в селі Новоборисівка та в селищі Мигаєве є пункти ТОВ «Нова пошта». В цілому, послуги поштового/кур’єрського зв’язку надаються на достатньому рівні, але можна було б відкрити пункти та відділення Нової пошти також і в старостинських центрах.

 

Фото без опису

Умовні позначення:

                Асфальтні дороги                                                  Цифрами позначено якість доріг

              Дороги з твердим покриттям (щебінь)                                                    по шкалі 1-5

              Грунтові дороги

 

 

 

  1. Стан доріг Новоборисівської громади

 

 

 

 

Електропостачання споживачів с. Новоборисівка здійснюється від трансформаторної підстанції ПС 35/10 кВ енергосистеми Одеської області. Споживачі в межах села отримують електроенергію по мережах 35кВ, 10 кВ та 0,4кВ, які виконані повітряними лініями від трансформаторних підстанцій ТП10/0,4 кВ. Також в межах села знаходиться підсилююча електропідстанція у південно-східній частині потужністю 35 кВА. Існуючі електромережі 35 кВ та 10 кВ виконані на залізобетонних опорах та знаходяться в задовільному стані. Споживачі в межах населених  пунктів громади отримують електроенергію по мережах 10 кВ та 0,4кВ, які виконані повітряними лініями від трансформаторних підстанцій ТП-10/0,4кВ.

Існуючі електромережі 0,4 кВ виконані на залізобетонних опорах та частково знаходяться в незадовільному стані.

Централізована система теплопостачання у населених пунктах Новоборисівської територіальної громади відсутня. Єдиним окремим джерелом теплової енергії на території населених пунктів є малопотужні котельні, які обслуговують місцеві школи. Теплопостачання житлової забудови здійснюється поквартирно від автономних побутових теплогенераторів, що працюють, переважно, на твердому паливі. Опалення громадських споруд здійснюється від місцевих теплогенераторних, що працюють на твердому паливі. Подеколи, в якості джерела теплової енергії використовується обладнання, що працює на електриці.

Територія  Новоборисівської громади  не газифікована, окрім сіл  Першотравневе, Заможне та Полішпакове. Дані населені пункти газифіковані мережами середнього тиску. Населення використовує зріджений газ для комунальних потреб. Індивідуальні газові балони заповнюються на найближчих АЗС.

Водопостачання. Населені пункти Новоборисівської територіальної громади майже повністю забезпечені централізованим водопостачанням. Існують централізовані системи водопостачання, в яких експлуатується 24 артезіанських свердловини та розгалужена система водогонів. З 24-ти свердловин - три – резервні. Існуючі сільськогосподарські підприємства мають власні джерела води на своїй території. Загальна потужність свердловин становить 245 м3/добу. Всі споживачі громади забезпечені централізованим водопостачанням.

Питна вода, що постачається водогонами, відповідає всім санітарним нормам. Але в пробах питної води  дещо перевищені показники за жорсткістю, кількістю сульфатів та хлоридів. Встановлено систему очищення води для потреб харчоблоку Новоборисівської загальноосвітньої школи, а також планується встановлення вендінгового  автомату для очистки та розливу води для потреб населення.

На території населених пунктів громади відсутня система централізованого каналізування. Населення користується дворовими вбиральнями з водонепроникними вигребами. В південній частині  села Новоборисівка розташовані каналізаційні очисні споруди потужністю 20 м3/добу, які обслуговують існуючий багатоквартирний будинок та ЗОШ. Очисні споруди на теперішній час знаходяться у аварійному стані, потребують реконструкції та модернізації.

Благоустрій населених пунктів громади знаходиться в не дуже доброму стані, окрім села Мигаї. Відсутні тротуари, клумби для квітів, погане дорожнє покриття. Але поступово відбуваються позитивні зрушення з благоустрою - приводяться до належного стану місцеві кладовища, встановлені спортивні та дитячі майданчики в населених пунктах  громади. Відремонтовано пам’ятник загиблим воїнам в селі Новоборисівка.  В планах закласти парк, придбати та встановити вказівники вулиць в усіх населених пунктах громади тощо.

Профільне Комунальне підприємство "Мрія-В-Кут" Новоборисівської сільської ради потребує придбання сміттєвоза та іншої техніки.

Безпека. Для подальшого розвитку Новоборисівської громади необхідно створення безпечних умов проживання мешканців, зменшення статистики правопорушень, захист державного майна, попередження актів вандалізму в місцях загального користування.

Населені пункти громади обладнані вуличним освітленням  на 95 %.

На території села Новоборисівка  встановлені  відеокамери спостереження з наданням доступу до інформації працівникам поліції в разі необхідності.

У 2021 році Новоборисівська сільська територіальна громада увійшла до п'ятірки громад в Одеській області, що долучилися до важливого проекту Національної поліції «Поліцейський офіцер громади». Було підписано Меморандум про співпрацю та партнерство, згідно з яким у  громаді вже цього року з’явиться власний̆ "шериф", який працюватиме виключно з жителями громади, дослухатиметься до їхніх проблем і потреб.

В Новоборисівській територіальній громаді не створений підрозділ з питань цивільного захисту, функції якого спрямовані на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій. Працює головний спеціаліст з питань цивільного захисту населення.  Є пожежний автомобіль у власності громади.

       У нинішніх умовах воєнного стану безпека громади стає головним пріоритетом. Забезпечення стабільності та захисту мешканців вимагає комплексного підходу та залучення ресурсів як громади, так і партнерів.

Основні напрями роботи включають:

  1. Зміцнення обороноздатності громади:

-  Встановлення системи відеоспостереження у ключових місцях громади.

-   Підтримка навчань із цивільного захисту для мешканців.

  1. Розвиток критичної інфраструктури:

- Створення резервів продовольства, питної води та пального.

- Забезпечення безперебійної роботи медичних установ, шкіл і комунальних служб навіть у кризових ситуаціях.

- Організація пунктів обігріву та тимчасового прихистку для постраждалих.

  1. Підтримка інформаційної безпеки:

- Організація регулярного інформування мешканців про дії у надзвичайних ситуаціях.

- Впровадження системи оперативного оповіщення про загрози.

- Захист інформаційного простору громади від дезінформації та пропаганди.

 

1.4. Економіка і фінанси

Основний напрямок виробничої спеціалізації Новоборисівської територіальної громади  – зерново-тваринницький напрям з розвиненим виробництвом соняшника, кукурудзи, пшениці, ячменю, сої. Найбільші роботодавці належать до аграрного сектору економіки, частина робочих місць створена Одеською залізницею. Сучасні проблеми є типовими для невеликих громад України – недостатня інвестиційна та туристична привабливість, пасивність населення. Громада має певний потенціал залучення інвестицій, зокрема, земельні ділянки промислового призначення у селах Новоборисівка та Мигаєве.

Станом на кінець 2024 року у громаді зареєстровано 41 підприємство-юридична особа та 40 фізичних осіб-підприємців.

Розвиток підприємництва є одним з найважливіших чинників становлення економіки громади, потребує створення умов для успішного розвитку малого бізнесу. Певними передумовами є діяльність приватних домогосподарств.

Очевидно, що планування економічного розвитку Новоборисівської громади має враховувати та використовувати певні сприятливі умови та місцеві традиції підприємництва у поєднанні з географічним положенням, наявністю залізничного сполучення.

Доходи місцевого бюджету (прогноз на 2024 р., власні доходи) становлять понад 61 млн. грн, структура дохідної частини місцевого бюджету наведена на рис. 8. Найбільші платники податків, як і роботодавці – аграрні підприємства та Одеська залізниця. Водночас, майже 2/3 власних надходжень є «земельними», що має означати планування заходів зі збільшення інших податків.

 

 

Фото без опису

  1. Структура дохідної частини місцевого бюджету Новоборисівської ТГ

 

Видатки місцевого бюджету на 2024 рік заплановані у розмірі 54 млн. грн, структура наведена на рис. 9. Звертає на себе увагу суттєва частка витрат на освіту (майже 60%). При цьому, 13% адміністративних витрат є доволі конкурентним показником.

На території громади не функціонують відділення банків. Підприємства та приватний сектор вимушені отримувати фінансові послуги в сусідніх громадах, що є не дуже зручним.

 

Фото без опису

 

  1. Структура видатків місцевого бюджету Новоборисівської ТГ

 

Торгівля представлена 10 приватними магазинами продуктового постачання та 3 - непродуктового. Закладів громадського харчування та побутового обслуговування немає, що є потенціалом для розвитку малого бізнесу.

           

1.5. Охорона навколишнього середовища

Збереження навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку громади. Новоборисівська громада має гарну природу, незабруднену великими промисловими підприємствами.

Утворювачами відходів на території населених пунктів Новоборисівської територіальної громади є: населення, бюджетні установи, підприємства, установи, організації різних форм власності. Відходи утворюються в місцях загального користування (вулиці, дороги, сквери, кладовища).

Санітарна очистка на території громади здійснюється у всіх населених пунктах. Виконавцем послуг зі збору та вивезення відходів визначено комунальне підприємство «В-Кут-Мрія» Новоборисівської  сільської ради. Для змішаного сміттєзбирання використовуються контейнери.

Тверді побутові відходи вивозяться на полігони видалення відходів. Стан полігонів не зовсім відповідає встановленим вимогам: звалища не обваловані, немає живої огорожі. Сортування відходів не проводиться, відсутні переносні сітчасті огорожі для затримання легких (летючих) фракцій відходів. Також гострою є потреба впровадження роздільного збору побутових відходів, що дасть можливість зменшити обсяг відходів на захоронення, повторне використання сировини. Її вирішення потребує значних коштів.

Зменшення впливу ТПВ на довкілля, покращення санітарного стану території громади та покращення умов проживання мешканців може бути досягнуто за рахунок запровадження системи поводження з твердими побутовими відходами. Необхідно  підвищувати рівень участі мешканців у сфері поводження з ТПВ, відповідальності та екологічної культури населення.

1.6. Результати аналізу соціально-економічного розвитку Новоборисівської громади

З метою визначення проблем, які найбільше хвилюють мешканців та підприємців Новоборисівської громади у січні-лютому 2021 року було проведено анкетне опитування. Його респондентами стали 226 мешканців громади, 124 старшокласників та 17 представників місцевого бізнесу.

У відповідях на запитання «Що заважає розвитку громади» дорослі мешканці та старшокласники майже подібно визначили такі проблеми Новоборисівської ТГ як безробіття, недостатня громадська ініціативність та погана якість доріг (рис. 10).

  1. Фото без опису
    Основні проблеми розвитку Новоборисівської громади

 

Більш чітко виокремлюються проблеми громади, якщо провести аналіз завдань, які мешканці та підприємці вважають першочерговими. Першу сходинку тут, на думку підприємців, займає зменшення рівня безробіття, потім ремонт вулиць та ремонт доріг між населеними пунктами громади (рис. 11). Подібним є рейтинг завдань, визначений дорослими мешканцями та старшокласниками.

Фото без опису

  1. Основні завдання для розвитку Новоборисівської громади (бізнес)

 

Таким чином, результати соціально-економічного аналізу Новоборисівської громади чітко демонструють наявність декількох проблем, типових для сучасних українських громад, подібних за розташуванням та розміром:

- брак робочих місць, низька інвестиційна привабливість місцевої економіки;

- незадовільний стан доріг, комунальних будівель, інфраструктури;

- «соціальна» завантаженість місцевого бюджету, у якому суттєву частину витрат займає фінансування освіти, медицини, культури, соціальних послуг тощо.

Водночас, на фоні високого рівня безробіття в громаді  відчувається дефіцит кадрів професійного спрямування. Це відбувається тому, що перспективна молодь та кваліфіковані фахівці від'їжджають у міста із сільської місцевості. Нестача кадрів заповнюється спеціалістами з Великої Михайлівки, де відбувається масштабне скорочення у зв’язку з децентралізацією.

 

 

2. Аналіз сильних і слабких сторін територіальної громади, можливостей і загроз

Характеристика порівняльних переваг, викликів та ризиків перспективного розвитку Новоборисівської територіальної громади здійснюється на основі оцінки стартових умов місцевого розвитку шляхом SWOT-аналізу.

2.1. SWOT-аналіз Новоборисівської громади

SWOT-аналіз, один із найпоширеніших видів аналізу, який дозволяє об’єктивно оцінити сучасний стан громади, її сильні сторони, які найбільше сприятимуть розвиткові, визначити ресурси для подолання слабких сторін, або перетворення їх на сильні, виявити можливості та попередньо оцінити існуючі загрози та шляхи їх уникнення.

 

 

 

Таблиця 2. SWOT-матриця Новоборисівської громади

(за результатами засідання Робочої групи 25 березня 2021 року)

Сильні сторони (S)

Слабкі сторони (W)

  1. Зручне розташування неподалік від автомагістралі М 05 (Е 95) Київ-Одеса (32 км), автошляху Р-33 (11 км).
  2. Наявність залізничного вантажного та пасажирського сполучення (станції «Мигаєве», «Веселий Кут», «Іванівка»).
  3. Потужний ресурс для аграрного виробництва – понад 18 тис. га сільськогосподарських земель, високо родючі чорноземи.
  4. Історична практика сільськогосподарської кооперації (Канадська агрокультурна взірцева комуна).
  5. Гарний стан забезпечення водою та електроенергією.
  6. Наявні вільні земельні ділянки у привабливих місцях (промислового призначення, у селі Новоборисівка та селищі Мигаєве).
  7. Задовільна екологічна ситуація, відсутність великих забруднювачів.
  1. Незавершена містобудівна документація, потреба у розробці комплексного плану просторового розвитку території громади.
  2. Наявність малих сіл (10 сіл з населенням менше 100 мешканців).
  3. Суттєва нестача місць у дошкільних закладах.
  4. Брак кадрів первинної медицини.
  5. Потреба у ремонтах та дооснащенні комунальних закладів (освіта, культура, медицина).
  6. Низька комп'ютерна грамотність мешканців.
  7. Незадовільний стан усіх доріг, зокрема, між населеними пунктами громади.
  8. Відсутнє покриття мобільного зв'язку в частині населених пунктів.
  9. Очисні споруди в аварійному стані.
  10. Недостатній стан благоустрою населених пунктів (тротуари, клумби, парки).
  11. Пасивність мешканців.
  12. Брак робочих місць на підприємствах громади.
  13. Соціальна завантаженість місцевого бюджету.
  14. Нерозвинена сфера послуг (відсутність закладів громадського харчування та побутового обслуговування).
  15. Система поводження з ТПВ неналежного рівня (немає роздільного збирання, переробки).

Можливості (O) зовнішні

Загрози (T ) зовнішні

  1. Подальша державна підтримка розвитку тваринництва.
  2. Триваючий попит на агропродукцію в світі.
  3. Зростання попиту на екологічно чисту продукцію.
  4. Продовження підтримки ТГ з боку держави.
  5. Стрімкий розвиток сектору АПК.
  6. Повна передача громаді повноважень за межами населених пунктів.
  7. Розвиток альтернативної енергетики.
  1. Нестабільне податкове та інвестиційне законодавство.
  2. Посилення тенденції відтоку населення з сільських територій.
  3. Продовження повномасштабного вторгнення на всій території України.
  4. Недостатня підтримка громад, згортання реформ.
  5. Посилення конкуренції за людські та фінансові ресурси з боку інших громад
  6. Збільшення навантаження на місцеві бюджети.
  7. Подальші несприятливі зміни клімату.

 

2.2. Характеристика порівняльних переваг, викликів та ризиків перспективного розвитку громади

Логічні взаємозв’язки між внутрішніми (сильні та слабкі сторони) та зовнішніми (можливості та загрози) факторами, які мають стратегічне значення для розвитку Новоборисівської територіальної громади виявляються на основі SWOT-аналізу. Саме ці взаємозв’язки дозволяють сформулювати порівняльні переваги, виклики і ризики, а також визначити сценарії розвитку, що є основою формулювання стратегічних та оперативних цілей розвитку Новоборисівської територіальної громади на середньо- та довгострокову перспективу.

 

Сильні сторони

 

1. Зручне розташування неподалік від автомагістралі М 05 (Е 95) Київ-Одеса (32 км), автошляху Р-33 (11 км).

 

2. Наявність залізничного вантажного та пасажирського сполучення (станції «Мигаєве», «Веселий Кут», «Іванівка».

 

3. Потужний ресурс для аграрного виробництва – понад 18 тис. га сільськогосподарських земель, високо родючі чорноземи.

 

4. Історична практика сільськогосподарської кооперації (Канадська агрокультурна взірцева комуна).

 

5.   Гарний стан забезпечення водою та електроенергією.

 

6. Наявні вільні земельні ділянки у привабливих місцях (промислового призначення, у селах Новоборисівка та Мигаєве).

 

7. Задовільна екологічна ситуація, відсутність великих забруднювачів.

Фото без опису

Можливості

 

  1. Подальша державна підтримка розвитку тваринництва.

 

 

2.  Триваючий попит на агропродукцію в світі.

 

 

3.  Зростання попиту на екологічно чисту продукцію.

 

 

4.  Продовження підтримки ОТГ з боку держави.

 

5.  Стрімкий розвиток сектору АПК.

 

 

 

6.  Повна передача громаді повноважень за межами населених пунктів.

 

 

7.  Розвиток альтернативної енергетики.

 

  1. Аналіз у секторі  «Порівняльні переваги»

 

 

Порівняльні переваги

(визначені в результаті аналізу сильних сторін і можливостей, рис. 12)

  • Очевидною беззаперечною сильною стороною Новоборисівської громади є «Потужний ресурс для аграрного виробництва – понад 18 тис. га сільськогосподарських земель, високо родючі чорноземи». Низка сприятливих зовнішніх факторів надаватимуть їй більшого значення - подальша державна підтримка розвитку тваринництва, триваючий попит на агропродукцію в світі, зростання попиту на екологічно чисту продукцію та стрімкий розвиток сектору АПК. Таким чином, з високою долею ймовірності можемо говорити, що саме ця перевага визначатиме розвиток економіки Новоборисівської громади у ближчій та середній перспективі.  
  • Історична практика місцевого підприємництва щодо сільськогосподарської кооперації (Канадська агрокультурна взірцева комуна) за певних умов та за позитивного зовнішнього впливу є гарним підґрунтям для створення та розвитку сільськогосподарських кооперативів. Подібно до попередньої переваги, «допомагатимуть» тут подальша державна підтримка розвитку тваринництва, триваючий попит на агропродукцію в світі, зростання попиту на екологічно чисту продукцію та стрімкий розвиток сектору АПК.
  • Іншою важливою перевагою Новоборисівської громади є наявні вільні земельні ділянки у привабливих місцях. Враховуючи розташування громади та наявність залізничного сполучення, а також ймовірну подальшу підтримку громад з боку держави, поширення повноважень з управління землями на усю територію та позитивний вплив розвитку альтернативної енергетики, Новоборисівська громада володіє суттєвим інвестиційним потенціалом.

Слабкі сторони

 

1. Незавершена містобудівна документація, потреба у розробці комплексного плану просторового розвитку території громади.

 

2.   Наявність малих сіл (10 сіл з населенням менше 100 мешканців).

 

3.   Суттєва нестача місць у дошкільних закладах.

 

4.   Брак кадрів первинної медицини.

 

5.   Потреба у ремонтах та дооснащенні комунальних закладів (освіта, культура тощо).

 

6.   Низька комп'ютерна грамотність мешканців.

 

7.   Незадовільний стан усіх доріг, зокрема, між населеними пунктами громади.

 

8.   Відсутнє покриття мобільного зв'язку в частині населених пунктів.

 

9.   Очисні споруди в аварійному стані.

 

10. Недостатній стан благоустрою населених пунктів (тротуари, клумби, парки).

 

11. Пасивність мешканців.

 

12. Брак робочих місць на підприємствах громади.

 

13. Соціальна завантаженість місцевого бюджету.

 

14. Нерозвинена сфера послуг (відсутність закладів).

 

15. Система поводження з ТПВ неналежного рівня (немає роздільного збирання, переробки).

Фото без опису

Можливості

 

1. Подальша державна підтримка розвитку тваринництва.

 

 

2.  Триваючий попит на агропродукцію в світі.

 

 

3.  Зростання попиту на екологічно чисту продукцію.

 

 

4.  Продовження підтримки ОТГ з боку держави.

 

 

5.  Стрімкий розвиток сектору АПК.

 

 

 

6.  Повна передача громаді повноважень за межами населених пунктів.

 

 

7.  Розвиток альтернативної енергетики.

 

  1. Аналіз у секторі  «Виклики»

 

 

Виклики

(визначені в результаті аналізу слабких сторін і можливостей, рис.13)

  • Результати соціально-економічного аналізу Новоборисівської громади свідчать, що однією з ключових проблем, а отже й слабких сторін громади, є брак робочих місць на підприємствах громади. Зусилля громади у подоланні цієї проблеми підкріплюватимуть підтримка державою аграрних підприємств та позитивні зрушення економічного життя як всередині країни так і на зовнішніх ринках. Це стрімкий розвиток сектору АПК України, триваючий попит на агропродукцію в світі та зростання попиту на екологічно чисту продукцію.
  • Ймовірно, що держава продовжить підтримувати місцеве самоврядування. Це сприятиме вирішенню проблем, що є базовими для подальшого зростання – незадовільний стан усіх доріг, зокрема, між населеними пунктами громади, потреба у ремонтах та дооснащенні комунальних закладів, низька комп'ютерна грамотність мешканців та відновлення очисних споруд.
  • Довгоочікуване завершення процесу повної передача громаді повноважень за межами населених пунктів сприятиме оперативному виготовленню актуальних документів просторового планування та матиме позитивний вплив на створення сучасної системи поводження з твердими побутовими відходами.

Посилюють

 

 

Слабкі сторони

 

1. Незавершена містобудівна документація, потреба у розробці комплексного плану просторового розвитку території громади.

 

2.   Наявність малих сіл (10 сіл з населенням менше 100 мешканців).

 

3.   Суттєва нестача місць у дошкільних закладах.

 

4.   Брак кадрів первинної медицини.

 

5.   Потреба у ремонтах та дооснащенні комунальних закладів (освіта, культура тощо).

 

6.   Низька комп'ютерна грамотність мешканців.

 

7.   Незадовільний стан усіх доріг, зокрема, між населеними пунктами громади.

 

8.   Відсутнє покриття мобільного зв'язку в частині населених пунктів.

 

9.   Очисні споруди в аварійному стані.

 

10. Недостатній стан благоустрою населених пунктів (тротуари, клумби, парки).

 

11. Пасивність мешканців.

 

12. Брак робочих місць на підприємствах громади.

 

13. Соціальна завантаженість місцевого бюджету.

 

14. Нерозвинена сфера послуг (відсутність закладів).

 

15. Система поводження з ТПВ неналежного рівня (немає роздільного збирання, переробки).

Загрози

 

1. Нестабільне податкове та інвестиційне законодавство.

 

 

2. Посилення тенденції відтоку населення з сільських територій.

 

 

3. Продовження військового конфлікту на Сході України.

 

 

4. Недостатня підтримка громад, згортання реформ.

 

 

5. Посилення конкуренції за людські та фінансові ресурси з боку інших громад.

 

 

6. Збільшення навантаження на місцеві бюджети.

 

 

7. Подальші несприятливі зміни клімату.

 

  1. Аналіз у секторі  «Ризики»

 

Ризики

(визначені в результаті аналізу слабких сторін і загроз, рис. 14)

  • Новоборисівська громада досить гостро відчуває проблему з кадрами. Зокрема, це стосується створення системи первинної медичної допомоги. Деякі зовнішні фактори матимуть тут додатковий негативний вплив і його необхідно врахувати при плануванні зусиль з вирішення цього питання. Перш за все, це  посилення конкуренції за людські та фінансові ресурси з боку інших громад, а також посилення тенденції відтоку населення з сільських територій та з певною ймовірністю недостатня підтримка громад, згортання реформ.
  • Іншою чутливою до зовнішнього впливу слабкою стороною громади є пасивність мешканців. Вона має суттєвий вплив на більшість сфер життєдіяльності громади і може отримати додаткове загострення через продовження повномасштабного вторгнення. Це є викликом, який суттєво впливає на всі аспекти життя громади та ймовірне посилення тенденції відтоку населення з сільських територій.
  • Брак робочих місць на підприємствах громади є нагальною проблемою громади, яка триватиме довше через нестабільне податкове та інвестиційне законодавство. Крім того, аграрна специфіка місцевої економіки обумовлює залежність від можливих подальших несприятливих змін клімату, що, у свою чергу, не сприятиме створенню нових робочих місць та погіршуватиме інвестиційний клімат Новоборисівської громади.
  • Типовою слабкою стороною є соціальна завантаженість місцевого бюджету, що заважає повноцінному розвитку громади. Деякі експерти вважають, що на центральному рівні можливі певні несприятливі для місцевого самоврядування процеси. Вони можуть означати недостатню підтримка громад, згортання реформ, а також збільшення навантаження на місцеві бюджети, зокрема й у соціальному плані.

 

ІІ. СЦЕНАРІЇ РОЗВИТКУ НОВОБОРИСІВСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Визначаємо найбільш вірогідні варіанти розвитку громади на період 2025-2027 роки з описом послідовності подій від теперішнього до майбутнього стану розвитку Новоборисівської громади, що ґрунтується на припущеннях, які стосуються формування комбінацій сильних та слабких сторін, можливостей та загроз. В основу кожного сценарію покладаються базові сценарні припущення, за яких можуть виникати ті чи інші фактори впливу.

Варто зазначити, що ці сценарії дають можливість обрати гнучкий підхід, який враховує як теперішні обмеження, так і можливості майбутнього відновлення та розвитку.

Таким чином, наведені нижче елементи сценарного моделювання відображають, передусім вплив на громаду зовнішніх факторів. Правильне трактування впливу, потенційних можливостей та загроз, які несе за собою їхня реалізація, дозволяє сформувати проактивну позицію громади, за якої вона виступатиме не як об’єкт, але як суб’єкт управління процесами, що відбуваються. За умов існування цих вищезазначених альтернатив існує можливість сформулювати два сценарії розвитку об’єднаної громади: базовий (інерційний) сценарій та модернізаційний сценарій розвитку громади:

Базовий (інерційний) сценарій розвитку Новоборисівської громади

Формується на підставі комплексу припущень, що тривалий у часі (горизонті планування) баланс зовнішніх і внутрішніх факторів впливу на стан громади як соціально-економічної системи залишається незмінним, тобто послідовність станів системи змінюється за інерцією: громада рухається по інерції, суспільно-економічний стан країни не сприяє розвитку.

Громада діє в умовах обмежених ресурсів, реагуючи на виклики повільно, без суттєвих змін у підходах до управління і розвитку.

Базові припущення інерційного сценарію - національний рівень:

  1. Воєнний стан триває, бойові дії періодично впливають на інфраструктуру.
  2. Зовнішня підтримка обмежується короткостроковою гуманітарною та фінансовою допомогою.
  3.  Громада концентрується на вирішенні нагальних проблем без довгострокового планування.
  4. Рівень корупції в країні зменшується незначно.
  5. Військові дії  на території  України заморожується.
  6. Зростають видатки національного Бюджету на утримання армії та ВПК.
  7. ВВП країни через попередні кризові явища зростає повільно.
  8. Гривня підтримується міжнародними кредитами та інтервенціями НБУ на валютному ринку, інфляція знаходиться на рівні біля 10%.
  9. Інвестиційна привабливість України залишається низькою, рівень залучення інвестицій зростає мляво.
  10. Податковий тиск на підприємців залишається високий, в тіні продовжує залишатися близько 40% малого і середнього бізнесу.
  11. Невеликі підприємства працюють у скороченому форматі, орієнтуючись переважно на місцевий попит.

Базові припущення інерційного сценарію – місцевий рівень:

  1. Ідентичність громади на стадії формування, пізнаваність в регіоні та Україні поки що незначна.
  2. Переважаюча агропромислова структура економіки громади залишається без суттєвих змін. Сектори переробки та послуг не розвиваються.
  3. Інвестиційний та підприємницький клімат у громаді залишаються на тому ж рівні.
  4. Рівень купівельної спроможності населення зростає повільно.
  5. Рівень реальної бюджетної забезпеченості громади дещо покращується.
  6. Кошти на модернізацію об’єктів інфраструктури – на тому ж рівні.
  7. Пасивність мешканців не зменшується.

Результат інерційного сценарію:

  • Демографічна ситуація залишається без змін, погіршуючись в сільських населених пунктах громади, при цьому вікова структура населення змінюється в бік скорочення працездатного населення та його «старіння», що, відповідно, призводить до зростання навантаження на працездатне населення.
  • Рівень безпеки покращується повільно, обмежуючись лише мінімальними інвестиціями в оборону та цивільний захист.
  • Агропромисловий потенціал Новоборисівської громади без відчутних інвестицій не зростає, триває орієнтація на традиційні культури. Можливі скорочення прибутковості за рахунок посилення конкуренції на внутрішньому ринку.
  • Кількість робочих місць в реальному секторі залишається без змін, більшість населення живе за рахунок торгівлі, послуг, бюджетних, пенсійних та соціальних виплат.
  • Трудова міграція зростає. Сільські території продовжують занепадати через відсутність місць праці та реальних джерел доходів сільського населення.
  • Несприятливий підприємницький клімат та низька інвестиційна привабливість громади не сприяють зниженню рівня тінізації економіки. Реальний сектор економіки повільно скорочується.
  • Внаслідок зростання доходів бюджету дещо покращується комунальна інфраструктура та благоустрій громади, однак розпорошення коштів по населених пунктах громади не дозволяє створити кумулятивного ефекту: модернізація інфраструктури розтягується на довгі роки.

 

Модернізаційний сценарій розвитку Новоборисівської громади

Модернізаційний сценарій розвитку будується на припущеннях, за яких формуються найсприятливіші зовнішні (глобальні та національні) та внутрішні (ті, які громада здатна створити самостійно) фактори впливу: громада активно використовує можливості в умовах швидкого суспільно-економічного розвитку країни.

 

Базові припущення модернізаційного сценарію – національний та регіональний рівень:

  1. Внаслідок тиску Заходу на РФ військове протистояння на території України припиняється.
  2. Військовий стан спонукає міжнародну спільноту до значної фінансової, технічної та військової підтримки.
  3. Видатки на оборону країни та підтримки Збройних Сил стабілізуються.
  4. Рішуче впроваджуються системні реформи: судова, податкова, адміністративно-територіальна та ін.
  5. Вплив кризи зникає, ВВП країни починає зростати більш ніж на 4% починаючи від 2021 р.
  6. Гривня стабільна.
  7. Інвестиційна привабливість країни покращується. Інвестиції концентруються на відновленні критичної інфраструктури та створенні умов для економічної стійкості.
  8. Податкова реформа поступово виводить бізнес із «тіні».
  9. Соціальна політика держави мінімізує ризики росту неплатежів внаслідок зростання тарифів на комунальні послуги.
  10. Регіональна влада Одеської області фахово професійно актуалізує та активно впроваджує Стратегію розвитку на 2021-2027 роки.

Базові припущення модернізаційного сценарію – місцевий рівень:

  1. Місцевій владі вдається сформувати основні планувальні документи ТГ: стратегія, комплексний план просторового розвитку громади, генеральні плани населених пунктів.
  2. Громада визначає «якірні точки» зростання та формує власну економічну ідентичність. Навколо визначених пріоритетних секторів економіки об’єднуються підприємці.
  3. Громада стає активним учасником програм відновлення регіональної економіки, створюючи нові робочі місця та інвестиційні можливості.
  4. Підприємницький та інвестиційний клімат громади покращується, зростає інтерес інвесторів до впровадження бізнес проектів на території громади, перш за все, у пріоритетних секторах.
  5. Громада планує декілька етапів розвитку: оперативний (адаптація до поточних умов) та стратегічний (після завершення військових дій).
  6. Завдяки цілеспрямованій роботі суттєво зростає комфорт та якість життя мешканців.
  7. Громада активно конкурує за кошти державної допомоги, бере участь у проєктах міжнародної технічної допомоги, отримується передовий досвід, зростає спроможність місцевої влади ефективно реалізовувати свої повноваження.
  8. Громада є активним учасником впровадження Стратегії розвитку Одеської області та, відповідно, реципієнтом Державного Фонду регіонального розвитку
  9. Держава продовжує підтримувати базовий рівень ОМС, громада продовжує отримувати та ефективно використовувати цільові державні субвенції.

Результат модернізаційного сценарію:

  • Новоборисівська громада поступово формує свій імідж як інвестиційно приваблива територія з пріоритетами у агропромисловому секторі з орієнтацією на прибуткові нішеві культури.
  • Внаслідок ефективної політики місцевої та регіональної влади громада залучає стратегічних інвесторів у пріоритетні галузі економіки та сільського господарства.
  • Громада має актуальні документи просторового планування, формує портфель привабливих інвестиційних пропозицій, активно просуваючи їх на інвестиційні ринки.
  • Місцеві підприємці підтримують зусилля влади, зменшується «тінізація» існуючого бізнесу, дохідна частина бюджету зростає.
  • У сфері послуг та навколо провідних підприємств активізується малий бізнес, заповнюючи нішу побутових послуг, постачальників, логістики та ін.
  • Зростає рівень доходів населення, що пожвавлює внутрішній ринок.
  • Активне залучення державних субвенції та коштів ДФРР разом з чітким планом модернізації інженерної та соціальної інфраструктури в середньостроковій перспективі дозволять значно підвищити рівень комфорту та якості життя мешканців та мешканок, покращити стан доріг в громаді.

 

 

 

ІІІ. СТРАТЕГІЧНЕ БАЧЕННЯ РОЗВИТКУ НОВОБОРИСІВСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Беручи до уваги висновки з аналітичної частини, результати опитування мешканців, а також враховуючи оцінку факторів, що впливають на стратегічний розвиток, було сформульоване стратегічне бачення Новоборисівської територіальної громади (за результатами засідання Робочої групи 25 березня 2021 року). За своєю суттю – це стислий узагальнений опис ідеалізованого образу майбутнього громади після реалізації Стратегії, у якому відображені найбільш загальні та тривалі уявлення про майбутнє розвитку Новоборисівської територіальної громади та життя її населення.

Стратегічне бачення враховує специфічні ознаки громади та визначає бажаний для мешканців та мешканок образ в перспективі 2027 року, окреслює узгоджений, різносторонній та оптимістичний погляд на те, як територіальна громада має виглядати в майбутньому.

Стратегічне бачення є основою завдань, виконання яких визначено Стратегією розвитку Новоборисівської громади:

 

Новоборисівська територіальна громада у 2027 році –

це економічно і культурно розвинена територія у північно-західній частині Одеської області. Громада активного малого та середнього бізнесу, де є можливість реалізуватись підприємливим мешканцям, можливість впровадження інновацій, успішно працюють сільськогосподарські кооперативи.

Ми пишаємось відкритою та прозорою владою, що співпрацює з бізнесом. Робота громади базується на засадах партнерства та взаємодії.

Територія високої якості життя, громада, яка забезпечує своїх мешканців належними умовами для відпочинку, спорту, дозвілля.

Громада має сучасну інфраструктуру. Наші водогони постачають якісну питну воду, працює ефективна система поводження з твердими побутовими відходами.

У нас живуть ініціативні, працелюбні, освічені мешканці, які забезпечені сучасними медичними послугами та високою якістю освіти. Рівень захворюваності – 160 осіб на тисячу мешканців, що вдвічі менше від показника 2020 року.

Новоборисівська громада створила високий рівень безпеки мешканців. Це місце, де затишно, безпечно та комфортно жити, працювати і відпочивати.

Громада, яка дбає про майбутні покоління.

Для досягнення стратегічного бачення були визначені пріоритетні напрямки розвитку Новоборисівської громади, які є найважливішими з огляду на створення ними в довготерміновій перспективі найбільш реальних можливостей для зростання:

1. Ефективна місцева економіка з орієнтацією на прибуткові нішеві культури.

2. Громада – з турботою для своїх мешканців.

3. Висока якість життя і комфорт мешканців.

 

 

ІV. СТРАТЕГІЧНІ, ОПЕРАТИВНІ ЦІЛІ ТА ЗАВДАННЯ РОЗВИТКУ НОВОБОРИСІВСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Базуючись на результатах та висновках аналітичного етапу, члени Робочої групи обрали як базову динамічну (конкурентну) стратегію, яка передбачає максимальне використання конкурентних переваг громади шляхом мінімізації впливу на розвиток слабких сторін за допомогою можливостей, які виникають на сучасному етапі в Україні та у світі. При цьому сильні сторони громади мають ключове значення.

Обрані пріоритетні напрямки розвитку Новоборисівської громади є фактично стратегічними цілями, які здатні консолідувати зусилля влади, бізнесу і громадського суспільства задля сталого розвитку громади. Стратегічні цілі випливають із стратегічного бачення і утворюють рамки, в яких прийматимуться рішення щодо оперативних цілей та заходів. Кожна стратегічна ціль – це бажаний результат «цілеспрямованої» діяльності у вирішенні ключової проблеми з оптимальним використанням ресурсів.

1. Ефективна місцева економіка з орієнтацією на прибуткові нішеві культури, як відповідь на наявний у громаді і значною мірою невикористаний потенціал ефективного сільськогосподарського виробництва. Громада володіє суттєвими ресурсами, перш за все, земельними та має можливість, з урахуванням процесів трансформації національної економіки України, створити умови для залучення інвестицій та реалізації перспективних проєктів. Поряд з цим, Новоборисівська громада підтримуватиме діючі підприємства та сприятиме розвитку малого бізнесу.

2. Громада – з турботою для своїх мешканців, оскільки громада має допомагати своїм мешканцям бути конкурентоспроможними на ринку праці, забезпечити високий рівень освіти, охорони здоров’я, культурних послуг, можливостей заняття спортом тощо. Дбаючи про кожного мешканця та мешканку, Новоборисівська громада надаватиме якісні соціальні та адміністративні послуги.

3. Висока якість життя і комфорт мешканців, як демонстрація того, що Новоборисівська громада налаштована створити для своїх мешканців якісне і комфортне життя. Конкуренція за людський ресурс зростає і громада свідома того, що відставання у якості життя призводить до поглиблення негативних соціальних та демографічних наслідків і тому необхідно суттєво змінити ситуацію.

Перспективні результати трьох стратегічних цілей, у поєднанні, покликані вирішити ключові проблеми Новоборисівської громади. Зокрема, ефективна місцева економіка (Стратегічна ціль 1) створюватиме нові робочі місця та сприятиме зростанню місцевого бюджету. Якісніший людський капітал громади (Стратегічна ціль 2) сприятиме кращому добробуту мешканців та мешканок. Досягнення Стратегічної цілі 3 матиме безпосередній вплив на стан місцевої інфраструктури, що, у свою чергу, поліпшить інвестиційний клімат громади та вивільнить кошти місцевого бюджету за рахунок зменшення операційних витрат на утримання комунального майна.

Досягнення стратегічних цілей є базою для формування основи управління громадою. Для досягнення цих результатів були напрацьовані відповідні оперативні цілі, які визначають межі концентрації прогнозної фінансової і організаційної діяльності Новоборисівської громади на найближчі роки.

Стратегія має ієрархічну природу і складається із системи цілей, нижчі з яких (оперативні) підпорядковані вищим (стратегічним) і перебувають у системних взаємозв‘язках між собою.

1.1. Залучення інвестицій в економіку громади

1.2. Розвиток місцевого підприємництва

2. Громада – з турботою для своїх мешканців

2.1. Розвиток освіти       

2.2. Охорона здоров’я та здоровий спосіб життя

2.3. Розвиток культури і спорту, соціальні послуги

3. Висока якість життя і комфорт мешканців

3.1. Створення умов для зручного та комфортного громадського простору

3.2. Захист навколишнього середовища та безпека мешканців

3.3. Комунальне господарство

Оперативні цілі деталізовані в завданнях. Завдання дають відповіді на питання, яким шляхом, яким чином громада намагатиметься досягнути цілей свого розвитку.

Таблиця 3. Стратегічні, оперативні цілі та завдання Стратегії розвитку

Стратегічні цілі

Оперативні цілі

Завдання Стратегії

1. Ефективна місцева економіка з орієнтацією на прибуткові нішеві культури

1.1. Залучення інвестицій в економіку громади

1.1.1. Забезпечення просторового розвитку

1.1.2. Підготовка інвестиційної нерухомості

1.1.3. Створення умов для реалізації перспективних інвестиційних проектів

1.2. Розвиток місцевого підприємництва

1.2.1. Підтримка діючих підприємств малого бізнесу

1.2.2. Розвиток малого бізнесу

2. Громада – з турботою для своїх мешканців

2.1. Розвиток освіти

2.1.1. Підвищення якості шкільної освіти

2.1.2. Підвищення якості  дошкільної освіти та збільшення рівня охоплення дошкільною освітою дітей громади

2.2. Охорона здоров’я та здоровий спосіб життя

2.2.1. Створення умов для надання якісної первинної медико-санітарної допомоги та надання якісних медичних  послуг

2.2.2. Будівництво сучасних медичних закладів

2.3. Розвиток культури і спорту, соціальні та адміністративні послуги

2.3.1. Якісні послуги у сфері культури

2.3.2. Розвиток спорту і молодіжної політики

2.3.3. Надання якісних соціальних послуг

2.3.4. Надання якісних адміністративних послуг

3. Висока якість життя і комфорт мешканців

3.1. Створення умов для зручного та комфортного громадського простору

3.1.1. Створення сучасної інфраструктури відпочинку та дозвілля

3.1.2. Активні мешканці, сучасна цифрова громада

3.2. Захист навколишнього середовища та високий рівень безпеки мешканців

3.2.1. Громада чистого довкілля

3.2.2. Створення безпекового центру для мешканців

3.3. Комунальне господарство

3.3.1. Удосконалення водопостачання та водовідведення, очищення питної води

3.3.2. Створення дорожньої інфраструктури та удосконалення транспортного сполучення між населеними пунктами громади

3.3.3. Благоустрій та управління майном комунальної власності

 

Стратегічна ціль 1. Ефективна місцева економіка з орієнтацією на прибуткові нішеві культури

Розвиток громади базується на місцевому економічному розвитку. У його плануванні Новоборисівська громада спирається на свої сильні сторони і визначає для себе головним пріоритетом ефективне сільське господарство з орієнтацію на прибуткові нішеві культури. Адже це є прямою відповіддю на якість та кількість орних земель у громаді та позитивний досвід з вирощування нішевих культур в Україні. Досягнення цієї цілі має сприяти вирішенню двох ключових проблем громади - забезпечити мешканців робочими місцями та наповнювати місцевий бюджет для покращення якості життя мешканців.

Критично важливо, щоб діяльність з розбудови економічних можливостей громади була реалістичною та базувалась насамперед на місцевих ресурсах. Очевидно, що Новоборисівська  громада спроможна створити сприятливі умови для залучення інвестицій, реалізувавши комплекс заходів та проєктів. Перш за все, це якісне просторове планування, актуальні та орієнтовані на розвиток містобудівні документи, визначення та оформлення найбільш перспективної інвестиційної нерухомості, надання інвестиційному процесу відповідного інформаційного супроводу.

Окремим напрямком діяльності влади є розвиток місцевого підприємництва з фокусуванням на малому бізнесі та підтримці діючих підприємств. У цьому контексті планується комплекс заходів та проєктів, що у підсумку має суттєво змінити ситуацію. Перш за все, це стосується покращення умов ведення бізнесу, що у результаті сприятиме збільшенню кількості робочих місць та допоможе наповнювати місцевий бюджет для покращення якості життя мешканців.

Діяльність у межах Стратегічної цілі 1 повністю узгоджується зі Стратегічним пріоритетом 4 «Ефективний економічний простір» Стратегії розвитку Одеської області на період 2021-2027 роки. Зокрема, що стосується операційних цілей 4.1. «Підтримка регіонального виробника», 4.2. «Приваблива інвестиційна платформа» та 4.3. «Високопродуктивне аграрне виробництво».

Досягнення Стратегічної цілі 1 «Ефективна місцева економіка з орієнтацією на прибуткові нішеві культури» пропонується через таку структуру оперативних цілей та завдань:

Оперативна ціль 1.1. Інвестиційно приваблива громада

 

Завдання 1.1.1. Забезпечення просторового розвитку

Залучення інвестицій в економіку громади неможливе без якісних та актуальних документів просторового та містобудівного планування. Перш за все, планується завершити містобудівну документацію та інвентаризацію земельних ділянок сільськогосподарського призначення та щодо встановлення меж території громади.

У якості головного документу просторового розвитку планується розробка Комплексного плану просторового розвитку території громади.

Це створить підґрунтя для виділення земельних ділянок та комерційної нерухомості під інвестиційні проєкти бізнесу.

 

Завдання 1.1.2. Підготовка інвестиційної нерухомості

Завдяки географічному розташуванню та наявності вантажного залізничного сполучення, Новоборисівська громада має інвестиційну привабливість, яку потрібно підкріпити організаційними заходами. Перш за все, необхідно завершити інвентаризацію землі в межах населених пунктів та нерухомості. Це дасть можливість визначити земельні ділянки комунальної власності, які потенційно можуть стати майданчиками для розміщення нових підприємств.

Далі планується обрати найбільш привабливі ділянки та оформити їх з правової точки зору. Подібне забезпечення отримає «приваблива» комунальна нерухомість, яка може бути здана в оренду або продана підприємцям для подальшого комерційного використання.

 

Завдання 1.1.3. Створення умов для реалізації перспективних інвестиційних проектів

Новоборисівська громада має намір узгоджувати свою інвестиційну діяльність з профільними заходами регіонального та національного рівня. Зокрема, у контексті розробки та використання промо матеріалів про інвестиційні пропозиції громади, планування інформаційної підтримки залучення інвестицій, зокрема, через місцеві, регіональні, національні ЗМІ, участь у зовнішніх і внутрішніх ярмарках, заходах, тематичних форумах з метою представлення громади.

Поряд з інформаційною діяльністю, громада стимулюватиме реалізацію інвестиційних проектів, в тому числі в перспективних секторах місцевої економіки.

Реалізація завдання може супроводжуватись залученням фахівців з маркетингу та експертів з залучення інвестицій.

Оперативна ціль 1.2. Розвиток місцевого підприємництва

 

Завдання 1.2.1. Підтримка діючих підприємств

Новоборисівська громада налаштована набути іміджу дружньої до бізнесу. З цією метою планується вдосконалення Програми підтримки бізнесу.

Серед іншого, заходи цієї програми можуть передбачати створення умов для комунальних закупівель деяких товари і послуг у місцевого бізнесу.

Завдання 1.2.2. Розвиток малого бізнесу

Результати соціально-економічного аналізу громади та опитування мешканців засвідчили, що у населених пунктах Новоборисівської громади існує попит на низку послуг, які можуть надаватися місцевими підприємцями. Перш за все, це громадське харчування та побутові послуги, виробництво та реалізація продуктів харчування, місцевий туризм.

Громада планує стимулювати цей процес, зважаючи на те, що малий бізнес має більше гнучкості, можливості оперативно реагувати на зміни у ринковій ситуації, виникнення нових умов для отримання прибутку, створення нових робочих місць тощо.

Інституційне забезпечення згаданої діяльності здійснюватиме створений Центр інформаційно-консультаційної підтримки підприємництва.

 

Стратегічна ціль 2. Громада – з турботою для своїх мешканців

 

Ознакою сучасного світу є посилена конкуренція за ресурси, передусім за природні та людські. Конкурують держави, регіони, громади. На місцевому рівні вагомою перевагою є спроможність громади надати своїм мешканцям якісну освіту, забезпечити належний рівень охорони здоров’я, надання соціальних послуг, а також створити умови для задоволення культурних потреб мешканців, можливостей для всебічного розвитку молоді – усього, що належить до людського капіталу. Конкурентоздатність кожної громади на сьогодні залежить не лише від економічних і правових чинників, а насамперед і від якості людського капіталу.

На ринку праці все частіше фіксуються ситуації, коли підприємства суттєво збільшують заробітну платню, щоби втримати кваліфікованих працівників. Але поряд з цим, і на рівні громад має місце змагання за кваліфікованого посадовця, активного мешканця, добросовісного платника податків. Саме тому Новоборисівська громада налаштована розвивати свій людський капітал, докладаючи необхідних зусиль і ресурсів. Освічений, здоровий та всебічно розвинений мешканець – це запорука майбутнього, перспектива стійкого розвитку громади.

Діяльність у межах Стратегічної цілі 2 повністю узгоджується з завданнями регіонального Стратегічного пріоритету 1 «В центрі уваги - ЛЮДИНА» Стратегії розвитку Одеської області на період 2021-2027 роки.

Досягнення Стратегічної цілі 2 пропонується через наступну структуру оперативних цілей та завдань.

 

Оперативна ціль 2.1. Розвиток освіти

 

Завдання 2.1.1. Підвищення якості шкільної освіти

Якісна та доступна середня освіта визначена пріоритетом Новоборисівської громади, який не лише покращує людський капітал, але й позитивно впливає на інвестиційний клімат та розвиток громади в цілому.

На ближчу перспективу громада планує заходи із залучення молодих фахівців, забезпечення їх житлом. Освітні заклади оновлять матеріально-технічну базу (придбання інвентарю, обладнання та ін.), у будівлях та приміщеннях планується проведення поточних ремонтів.

 

Завдання 2.1.2. Підвищення якості дошкільної освіти та збільшення рівня охоплення дошкільної освіти дітей громади

Результати опитування мешканців дають в цілому позитивну оцінку діяльності дошкільних закладів, що функціонують на території громади. Водночас, існує потреба збільшення місць у дитячих садках, а також планується оновлення матеріально-технічної бази (придбання інвентарю, обладнання та ін.), проведення поточних ремонтів будівель та приміщень.

 

Оперативна ціль 2.2. Охорона здоров’я та здоровий спосіб життя

 

Завдання 2.2.1. Сучасна охорона здоров’я та медичні послуги

Новоборисівська громада налаштована створити сучасну та ефективну систему первинної медико-санітарної ланки з акцентуванням на профілактичній роботі фельдшерсько-акушерських пунктів. Головна мета – наближення якісної кваліфікованої медичної допомоги до кожної людини за місцем її проживання.

Усвідомлюючи важливість кадрового забезпечення цього процесу, першочергова діяльність буде спрямована на залучення молодих фахівців, забезпечення нового персоналу житлом та придбання медичного обладнання.

 

Завдання 2.2.2. Сучасні медичні заклади громади

Будівлі усіх медичних закладів громади потребують проведення необхідних ремонтних робіт. У зв’язку з цим, передбачено провести капітальний ремонт АЗПСМ та ФАПів.

 

Оперативна ціль 2.3. Розвиток культури і спорту, соціальні послуги

 

Завдання 2.3.1. Сприяння розвитку культури

Задоволення потреб мешканців у галузі культури передбачає наявність сучасних профільних закладів та просторів. На ближчу перспективу планується здійснити капітальний ремонт будинків культури та забезпечити заклади обладнанням для перегляду кінофільмів, футбольних матчів тощо. Також у планах  створення публічної бібліотеки.

 

Завдання 2.3.2. Спорт і молодіжна політика

Діяльність у межах цього завдання передбачає орієнтацію на поточні потреби мешканців з розширення можливостей для заняття спортом.

Планується будівництво міні-футбольного поля, встановлення боксерського рингу на базі Новоборисівського ЗЗСО, а також інші організаційні заходи з підтримки та розвитку спорту.

 

Завдання 2.3.3. Соціальні послуги

Важливість цього завдання важко перебільшити, адже воно спрямоване на найбільш незахищених громадян. З урахуванням вікового складу мешканців, громада має провести певну підготовчу та аналітичну роботу.

Водночас, на ближчі роки заплановано реалізувати Програму про порядок надання одноразової грошової матеріальної допомоги жителям Новоборисівської громади, в тому числі військовослужбовцям, які здійснюють заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримання збройної агресії рф на території України, створити  «кризову кімнату» для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. Також передбачено придбання соціального житла, проведення традиційних заходів з оздоровлення дітей та забезпечення санаторно-курортного лікування учасникам бойових дій, створення безбар’єрного простору.

 

Стратегічна ціль 3. Висока якість життя і комфорт мешканців

 

Головним надбанням та найважливішим ресурсом громади є її мешканці та мешканки. Новоборисівська громада усвідомлює посилення конкуренції за людський ресурс і планує покращити свої позиції, пропонуючи мешканцям комфортні та безпечні умови проживання, зручні та доступні послуги – усе що стосується якості життя та рівня комфорту проживання в усіх населених пунктах.

Зважаючи на значну кількість населених пунктів, наявність малих сіл та пасивність мешканців, ця стратегічна ціль є надзвичайно важливою, що підтверджується кількістю запланованих заходів і проєктів та розміром призначених ресурсів на її впровадження. Громада налаштована якісно покращити умови життя, вирівняти певну диспропорцію між населеними пунктами, перебороти тенденцію відтоку молоді до великих міст, запропонувавши альтернативу високих стандартів якості життя у населених пунктах громади.

Діяльність у межах Стратегічної цілі 3 узгоджується з завданнями Стратегії розвитку Одеської області на період 2021 – 2027 років. Зокрема, з операційною ціллю 1.4. Формування раціонального водокористування та чиста вода Стратегічного пріоритету 1 «В центрі уваги - ЛЮДИНА», операційною ціллю 2.3. Належне і відповідальне поводження з відходами Стратегічного пріоритету 2 «Екологічна та техногенна безпека» та у частині розвитку інфраструктури Стратегічного пріоритету 3 «Інфраструктурний розвиток та глобалізація туристично-культурного середовища».

Досягнення Стратегічної цілі 3 пропонується через наступну структуру оперативних цілей та завдань.

 

Оперативна ціль 3.1. Створення умов для якісного відпочинку та дозвілля

 

Завдання 3.1.1. Створення сучасної інфраструктури відпочинку та дозвілля

Якісне дозвілля є важливою складовою якості життя, безпосередньо впливає на кількість правопорушень, сприяє формуванню позитивного іміджу громади.

Важливо, щоб вже у ближчій перспективі мешканці всіх населених пунктів відчули позитивні зміни. З цією метою заплановано організувати зони відпочинку в парку села Полішпакове, Гурівське, Новоборисівка, облаштувати парк в селі Мигаї, придбати та встановити дитячі майданчики, а також створити  Wi-Fi-зону для молоді в парковій зоні біля Новоборисівського будинку культури.

 

Завдання 3.1.2. Активні мешканці, сучасна цифрова громада

Комплексний підхід у реалізації цього завдання забезпечить впровадження культурно-мистецької програми «Інші заходи в галузі культури і мистецтва місцевого значення Новоборисівської сільської ради». Крім того, планується започаткувати проведення фестивалю повітряних зміїв

 

Оперативна ціль 3.2. Захист навколишнього середовища та безпека мешканців

 

Завдання 3.2.1. Громада чистого довкілля

Важливість цього завдання полягає у його безпосередньому впливі на здоров’я мешканців громади, якість їхнього життя, привабливість території тощо. Його реалізація передбачає інфраструктурні та організаційні проєкти і заходи, до яких залучатимуться активні мешканці та молодь Новоборисівської громади. Зокрема, це:

- ліквідація стихійних сміттєзвалищ,

- ревізія паспортів сміттєзвалищ,

- організація роздільного збору твердих побутових відходів у Новоборисівській територіальній громаді.

 

Завдання 3.2.2. Створення безпечного простору для  мешканців

Одне з базових завдань громади – забезпечити впевненість громадян у безпечному та зручному проживанні на своїй території, зменшити кількість правопорушень. З урахуванням раніше проведених заходів Новоборисівська громада спланувала:

- поточний ремонт мереж вуличного освітлення,

- придбання та встановлення дорожніх знаків та вказівників.

 

 

Оперативна ціль 3.3. Комунальне господарство

 

Завдання 3.3.1. Удосконалення водопостачання та водовідведення, очищення питної води

Цілодобове безперебійне водопостачання та водовідведення, якісна питна вода – це не лише фактор комфорту, але й важлива умова здоров’я мешканців. У цьому секторі життєдіяльності Новоборисівська громада має певні успіхи. Їх продовженням стане капітальний та поточний ремонти водопровідних мереж, а також придбання вендінгового автомату.

 

Завдання 3.3.2. Створення дорожньої інфраструктури та удосконалення транспортного сполучення між населеними пунктами громади

Критично важливе для Новоборисівської громади завдання. Але і складне одночасно. Вкрай незадовільний стан доріг, вулиць та тротуарів чи не найбільше турбує мешканців, безпосередньо впливає на майже усі сфери громадського життя, починаючи від підприємницької діяльності, надання послуг та завершуючи транспортною доступністю населених пунктів і швидкістю реагування на надзвичайні ситуації.

Складність його реалізації полягає, перш за все, у вартості виконання робіт поряд з недостанім розміром місцевого бюджету. За попередньою інформацією, 2022 році за кошти державного бюджету планується ремонт автодороги Т1615. Це суттєво покращить ситуацію з транспортною доступністю Новоборисівської громади. Зусиллями місцевої влади планується здійснювати поточний та капітальний ремонти місцевих доріг. Також передбачена діяльність з організації громадських перевезень, відшкодування проїзду пільгових категорій населення.

 

Завдання 3.3.3. Благоустрій та управління майном комунальної власності

Благоустрій території та управління майном комунальної власності є організаційними функціями громади, але їх стан та якість безпосередньо впливають на якість життя мешканців, створюють простір чистоти та порядку. На ближчу перспективу, з урахуванням прогнозного розміру місцевого бюджету та ймовірних надходжень з бюджетів вищого рівня, планується:

- облаштування території кладовищ підтримка їх в належному стані,

- комплекс заходів з озеленення території громади,

- капітальний ремонт центральних площ та скверів населених пунктів громади,

- виконання робіт по ліквідації карантинних рослин,

- поточний ремонт пам’ятників.

 

 

 

V. АНАЛІЗ ВІДПОВІДНОСТІ ПОЛОЖЕНЬ СТРАТЕГІЇ РЕГІОНАЛЬНІЙ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ

Стратегія розвитку Новоборисівської громади розроблена на основі положень Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, з урахуванням положень Наказу Мінрегіону № 75 від 30.03.2016 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо формування і реалізації прогнозних та програмних документів соціально-економічного розвитку об'єднаної територіальної громади».

      Оскільки наразі в Одеській області здійснюється розроблення Стратегії відновлення Одеської області, стратегічні зміни та пріоритети, визначені на обласному рівні, будуть інтегровані у Стратегію розвитку Новоборисівської сільської ради після завершення роботи над регіональним документом. Розроблення Стратегії відновлення координується Одеською обласною державною адміністрацією (ОДА) у партнерстві з експертами, органами місцевого самоврядування, представниками громадянського суспільства та міжнародними організаціями.

      Цей підхід дозволяє забезпечити відповідність між локальними та регіональними пріоритетами розвитку, а також сприяє узгодженню програмних заходів для ефективного залучення ресурсів, зокрема фінансових, інфраструктурних та інвестиційних.

       Таким чином, Стратегія розвитку Новоборисівської громади не є статичним документом, а буде адаптуватися відповідно до регіональної політики відновлення, орієнтуючись на загальнонаціональні пріоритети розвитку та потреби громади.

 

 

 

VI. ЕТАПИ ТА МЕХАНІЗМИ РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ

 

Орієнтуючись на етапність Стратегії розвитку Одеської області на період 2021-2027 років та враховуючи брак досвіду середньострокового планування Новоборисівська громада планує перший етап реалізації стратегії протягом 2025-2027 років.

До плану реалізації першого етапу відібрано 48 заходів і проєктні ідеї, що наповнюють усі завдання, оперативні та стратегічні цілі.

Стратегічна ціль 1. «Ефективна місцева економіка з орієнтацією на прибуткові нішеві культури»

Оперативні цілі

Завдання

Номер і назва проекту

1.1. Інвестиційно приваблива громада

1.1.1. Забезпечення просторового розвитку

  1. 1. Розробка Комплексного плану просторового розвитку території громади
  2. Розробка проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж громади
  3. Проведення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення

1.1.2. Підготовка інвестиційної нерухомості

4.  Проведення інвентаризації  нерухомості

5.  Виділення та оформлення інвестиційних майданчиків 

1.1.3. Створення умов для реалізації перспективних інвестиційних проєктів

  1. Інформаційна підтримка залучення інвестицій

та стимулювання реалізації інвестиційних проєктів

 

1.2. Розвиток місцевого підприємництва

1.2.1. Підтримка діючих підприємств

  1. 7. Вдосконалення  Програми підтримки бізнесу

1.2.2. Розвиток малого бізнесу

  1. Створення Центру інформаційно-консультаційної підтримки підприємництва

 

 

Стратегічна ціль 2. «Громада – з турботою для своїх мешканців»

Оперативні цілі

Завдання

Номер і назва проекту

2.1. Розвиток освіти

2.1.1. Підвищення якості шкільної освіти

  1. Залучення молодих фахівців та забезпечення їх житлом
  2. Оновлення матеріально-технічної бази (придбання інвентарю, обладнання та ін.)
  3. Проведення   ремонтів будівель та приміщень      
  4. Встановлення пожежної сигналізації в Новоборисівському опорному ліцеї з початковою школою та гімназією

2.1.2. Підвищення якості дошкільної освіти та збільшення рівня охоплення дошкільної освіти дітей громади

  1. Оновлення матеріально-технічної бази (придбання інвентарю, обладнання та ін.)
  2. Проведення   ремонтів будівель та приміщень

2.2. Охорона здоров’я та здоровий спосіб життя

2.2.1. Сучасна охорона здоров’я та медичні послуги

  1. Залучення молодих фахівців та забезпечення їх житлом
  2. Придбання медичного обладнання

 

2.2.2. Сучасні медичні заклади громади

17. Проведення   ремонтів будівель та приміщень

      

2.3. Розвиток культури і спорту, соціальні послуги

2.3.1. Сприяння розвитку культури

  1. Ремонт будинків культури
  2. Забезпечення сільських будинків культури обладнанням для перегляду кінофільмів, футбольних матчів тощо

 

2.3.2. Спорт і молодіжна політика

  1. Будівництво міні-футбольного поля
  2. Підтримка та розвиток спорту

2.3.3. Соціальні послуги

  1.  Надання одноразової грошової матеріальної допомоги жителям громади, у тому числі військовослужбовцям
  2. Створення Ветеранського хабу
  3. Придбання соціального житла
  4. Оздоровлення дітей

 

 

Стратегічна ціль 3. «Висока якість життя і комфорт мешканців»

 

Оперативні цілі

Завдання

Номер і назва проекту

3.1. Створення умов для якісного відпочинку та дозвілля

3.1.1. Створення сучасної інфраструктури відпочинку та дозвілля

  1. Організація зон відпочинку в населених пунктах громади
  2. Придбання та встановлення дитячих майданчиків
  3. Створення  Wi-Fi-зони для молоді в парковій зоні біля Новоборисівського  будинку культури

3.1.2. Активні мешканці, сучасна цифрова громада

  1. Впровадження культурно-мистецької програми «Інші заходи в галузі культури і мистецтва місцевого значення Новоборисівської сільської ради», проведення фестивалів
  2. Вровадження Програми з інформатизації

3.2. Захист навколишнього середовища та безпека мешканців

3.2.1. Громада чистого довкілля

  1. Ліквідація стихійних сміттєзвалищ
  2. Організація роздільного збору твердих побутових відходів у Новоборисівській територіальній громаді

 

3.2.2. Створення безпечного простору для  мешканців

  1.  Ремонт мереж вуличного освітлення
  2. Придбання та встановлення дорожніх знаків та вказівників
  3. Забезпечення поліцейського офіцера громади необхідними засобами для роботи
  4. Встановлення відеоспостереження в населених пунктах громади
  5. Створення безбар’єрного простору в закладах комунальної власності

3.3. Комунальне господарство

3.3.1. Удосконалення водопостачання та водовідведення, очищення питної води

  1. Придбання вендінгового автомату для розливу води

3.3.2. Створення дорожньої інфраструктури та удосконалення транспортного сполучення між населеними пунктами громади

  1. Поточний та капітальний ремонти місцевих доріг громади
  2. Організація громадських перевезень, відшкодування проїзду пільгових категорій населення

3.3.3. Благоустрій та управління  майном комунальної власності

  1. Облаштування території кладовищ підтримка їх в належному стані
  2. Озеленення території громади
  3. Ремонт центральних площ та скверів населених пунктів громади
  4. Виконання робіт по ліквідації карантинних рослин

 

 

Інституційне та організаційне забезпечення реалізації Стратегії

 

Реалізація Стратегії розвитку Новоборисівської громади передбачає виконання одночасно багатьох завдань різними структурами виконкому сільської ради за участі багатьох партнерів, що ставить перед керівництвом громади питання раціонального управління цим новим для громади та доволі складним процесом. Крім того, ефективна комунікація є ключовим елементом успішного управління та розвитку громади. В умовах сучасних викликів, зокрема війни та економічних труднощів, відкритий діалог між органами місцевого самоврядування, мешканцями та зовнішніми партнерами є критично важливим для досягнення стратегічних цілей. Тому включення стратегії комунікації до загальної Стратегії розвитку сприятиме не лише покращенню інформаційної взаємодії, але й посилить згуртованість громади, забезпечуючи сталість розвитку навіть у кризових умовах.

            Стратегія комунікації дозволяє:

  • Забезпечити прозорість у прийнятті рішень та реалізації проєктів.
  • Підвищити рівень довіри мешканців до місцевої влади.
  • Створити інструменти для зворотного зв’язку та активного залучення громадян до життя громади.
  • Сформувати позитивний імідж громади для залучення інвесторів, партнерів та туристів.

            Основні  її завдання:

- Регулярне інформування про діяльність громади, реалізацію проєктів та ухвалення рішень через офіційний вебсайт, соціальні мережі, друковані видання.

- Впровадження системи SMS-оповіщення для екстрених повідомлень.

- Організація консультацій, громадських слухань, онлайн-опитувань для врахування думки мешканців.

- Впровадження електронних платформ для збору пропозицій та скарг.

- Створення промоційних матеріалів для залучення інвесторів, туристів і партнерів.

 

- Організація інформаційних кампаній, спрямованих на підвищення громадської активності та патріотизму.

- Розвиток інклюзивних комунікацій для залучення всіх груп населення, зокрема людей з інвалідністю.

Процес адміністрування реалізації Стратегії  здійснюється виконавчим комітетом та відповідними структурними підрозділами сільської ради. З метою координації дій розпорядженням сільського голови створюється постійно діючий Комітет з управління впровадженням Стратегії розвитку громади (далі – КУВ). До складу КУВ входять відповідальні за виконання завдань. Очолює КУВ посадова особа з керівників громади. Повний склад КУВ та персональна відповідальність за реалізацію завдань Стратегії визначається розпорядженням сільського голови. КУВ збирається не рідше одну разу на рік та виконує наступні функції:

  • організовує взаємодію підрозділів виконавчих органів сільської ради, органів державної влади, підприємств та установ громади в процесі реалізації Стратегії, програм та проєктів громади;
  • здійснює моніторинг соціально-економічного стану громади за визначеними показниками;
  • аналізує співвідношення основних соціально-економічних показників громади та зовнішнього середовища (області, країни, світу тощо);
  • аналізує соціально-економічні тенденції найближчих конкурентів у порівнянні з показниками громади, аналізує загрози, які надходять від конкурентів
  • здійснює підготовку щорічних звітів про стан реалізації стратегічного плану, надає їх сільському голові та презентує на черговому пленарному засіданні сільської ради;
  • формує пропозиції змін до цілей і завдань, які необхідно вносити до стратегії як відповідь на виявлені нові загрози і можливості.

Пропозиції щодо зміни основного тексту Стратегії розглядаються фінансово-економічним підрозділом виконкому, обговорюються на чергових та позачергових нарадах КУВ і виносяться на розгляд сесії Новоборисівської сільської ради один раз на рік (при необхідності - двічі на рік).

 

Фінансове забезпечення реалізації Стратегії.

 

В основу Плану реалізації стратегії на ІІ етап – 2025-2027 роки – лягли 44 проєктних ідеї та заходи, відібрані на основі пропозицій, що надійшли від посадовців, представників підприємств, установ та організацій Новоборисівської громади під час розробки та обговорення проєкту Стратегії. Орієнтовний фінансовий план містить обсяг витрат місцевого бюджету на реалізацію опрацьованих заходів та проєктів, що становить 56,3 млн. грн. і є цілком співставним з фінансовою спроможністю громади.

Впровадження проектів можливе шляхом:

  • включення до місцевої програми соціально-економічного розвитку, також до галузевих цільових програм Одеської області;
  • фінансування за рахунок цільових субвенцій з Державного бюджету;
  • залучення фінансування від проєктів та програм міжнародної технічної допомоги суб’єктами місцевого розвитку різних організаційно-правових форм;
  • залучення співфінансування від мешканців громади (де це передбачено умовами проекту).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Орієнтовний фінансовий план

Найменування проекту, заходу

Орієнтовний обсяг фінансування з місцевого бюджету, тис. грн.

2025

2026

2027

Разом

  1.  

Розробка Комплексного плану просторового розвитку території громади

-

-

1000

1000

  1.  

Розробка проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж громади

250

-

-

250

  1.  

Проведення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення

-

-

-

-

  1.  

 Проведення  інвентаризації  нерухомості

200

100

50

350

  1.  

Виділення та оформлення інвестиційних майданчиків

-

-

160

160

  1.  

Інформаційна підтримка залучення інвестицій та стимулювання реалізації інвестиційних проєктів

-

40

-

40

  1.  

Вдосконалення  Програми підтримки бізнесу

115

115

115

345

  1.  

Створення Центру інформаційно-консультаційної підтримки підприємництва

-

-

200

200

  1.  

Залучення молодих фахівців в ЗЗСО та забезпечення їх житлом

300

300

300

900

  1.  

Оновлення матеріально-технічної бази ЗЗСО (придбання інвентарю, обладнання та ін.)

1200

1200

1200

3600

  1.  

Проведення   ремонтів будівель та приміщень ЗЗСО

1500

1000

1000

3500

  1.  

Встановлення пожежної сигналізації в Новоборисівському опорному ліцеї з початковою школою та гімназією

1200

-

-

1200

  1.  

Оновлення матеріально-технічної бази ЗДО (придбання інвентарю, обладнання та ін.)

140

140

140

420

  1.  

Проведення   ремонтів будівель та приміщень ЗДО

-

-

400

400

  1.  

Залучення молодих фахівців в заклади охорони здоров’я, забезпечення  їх житлом та оплата послуг ЖКГ

300

-

-

300

  1.  

Придбання медичного обладнання

500

400

400

1300

  1.  

Проведення  ремонтів будівель та інженерних споруд закладів охорони здоров’я

600

150

150

900

  1.  

Ремонт будинків культури

-

1000

1000

2000

  1.  

Забезпечення сільських будинків культури обладнанням для перегляду кінофільмів, футбольних матчів тощо

-

-

300

300

  1.  

Створення безбар’єрного простору в закладах комунальної власності

1000

500

500

2000

  1.  

Будівництво міні-футбольного поля

-

-

1400

1400

  1.  

Підтримка та розвиток спорту

300

300

300

900

  1.  

Надання одноразової грошової матеріальної допомоги жителям громади, в тому числі військовослужбовцям

4000

4000

4000

12000

  1.  

Створення Ветеранського хабу

-

-

1000

1000

  1.  

Придбання соціального житла

400

400

400

1200

  1.  

Оздоровлення дітей

200

220

250

670

  1.  

Організація зон відпочинку в населених пунктах громади

-

250

250

500

  1.  

Придбання та встановлення дитячих майданчиків

-

300

-

300

  1.  

Створення  Wi-Fi-зони для молоді в парковій зоні біля Новоборисівського  будинку культури

-

-

120

120

  1.  

Впровадження культурно-мистецької програми «Інші заходи в галузі культури і мистецтва місцевого значення Новоборисівської сільської ради», проведення фестивалів

300

300

300

900

  1.  

Впровадження Програми з інформатизації

400

400

400

1200

  1.  

Ліквідація стихійних сміттєзвалищ

80

80

80

240

  1.  

Організація роздільного збору твердих побутових відходів у Новоборисівській територіальній громаді

-

-

2500

2500

  1.  

Ремонт мереж вуличного освітлення

100

100

100

300

  1.  

Придбання та встановлення дорожніх знаків та вказівників

50

50

50

150

  1.  

Забезпечення поліцейського офіцера громади необхідними засобами для роботи

100

100

100

300

  1.  

Встановлення відеоспостереження в населених пунктах громади

400

-

-

400

  1.  

Придбання вендінгового автомату

-

450

-

450

  1.  

Поточний та капітальний ремонти місцевих доріг громади

3000

3000

3000

9000

  1.  

Організація громадських перевезень, відшкодування проїзду пільгових категорій населення

300

300

300

900

  1.  

Облаштування території кладовищ підтримка їх в належному стані

300

300

300

900

  1.  

Озеленення території громади

50

50

50

150

  1.  

Ремонт центральних площ та скверів населених пунктів громади

500

500

500

1500

  1.  

Виконання робіт по ліквідації карантинних рослин

50

50

50

150

РАЗОМ:

17835

16095

22365

56295

 

Припущення та ризики

Зважаючи на достатню тривалість цієї Стратегії, загальні припущення, що мають значення для її реалізації, полягають в продовженні реформування ключових секторів громадського життя, а також ефективності дій Уряду України, спрямованих на зовнішні виклики, перш за все, пов‘язані з військовим конфліктом. Дещо пов’язані зі згаданими є важливі припущення щодо доступності коштів державних цільових субвенцій, доступності та прозорості фінансових ресурсів Державного фонду регіонального розвитку, а також інших джерел фінансування, передбачених конкретними проектами.

Додаткові позитивні результати можуть бути отримані завдяки участі Новоборисівської громади у міжнародних проектах з підтримки сталого місцевого розвитку.

Наявність коштів та знань з питань проєктного менеджменту, відповідних технічних знань є важливими загальними припущеннями для успішної реалізації Стратегії.

Варто зауважити про можливі ускладнення на шляху реалізації Стратегії, оскільки Новоборисівська громада не має досвіду реалізації довгострокових планово-прогнозних документів. Ключову роль тут відіграватиме якісна імплементація другого етапу реалізації Стратегії протягом 2025-2027 років та ймовірна адаптація Стратегії до нового законодавчого забезпечення регіонального та місцевого розвитку, актуалізованих стратегічних документів регіонального та національного рівня. 

До реалізації стратегії повинні бути залучені громадські організації, програми міжнародної технічної допомоги, державні установи, приватні інвестори зі своїми знаннями, людськими, інформаційними, матеріальними та фінансовими ресурсами.

Підвищення спроможності місцевого населення та установ і їх готовність взяти участь та надати підтримку у реалізації програми є наступним важливим припущенням, що допомагає максимально використати сільськогосподарський, виробничий і підприємницький потенціал громади. Участь власників домогосподарств, фермерів, сільськогосподарських підприємств та інших суб’єктів розвитку є особливо важливою для успіху ініціатив з розвитку кооперації та туризму.

 

VII. МОНІТОРИНГ ТА ОЦІНКА РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ

Головний сенс моніторингу полягає у виконанні двох взаємопов’язаних функцій – спостереження (відслідковування) та попередження. Відслідковування проводиться з метою виявлення відповідності наявного стану речей бажаному результату, а попередження – з метою попередження небажаних наслідків.

Моніторинг реалізації Стратегії розвитку Новоборисівської громади включає три рівні:

1). Моніторинг зовнішнього середовища, яке впливає на  розвиток громади. Базується на аналізі основних показників, що характеризують ситуацію в державі в цілому та Одеській області зокрема, які є стратегічно важливими для громади. Підсумки підводяться один раз на рік та доводяться як частина зведеного аналітичного моніторингового звіту.

2). Моніторинг стану розвитку громади проводиться з урахуванням Орієнтовного переліку показників соціально-економічного розвитку ТГ (затверджений Наказом Мінрегіону від 30.03.2016 №75) і базується, зокрема, на таких категоріях показників:

    • Демографічні тенденції (чисельність населення, народжуваність, міграція);
    • Фінансова самодостатність (обсяг власних доходів місцевого бюджету на душу; обсяг ПДФО на 1 найманого працівника; дотаційність місцевого бюджету; капвидатки місцевого бюджету на душу; частка видатків місцевого бюджету на утримання управлінського апарату);
    • Економічна активність (середньомісячна заробітна плата; рівень безробіття; кількість нових робочих місць; обсяг інвестицій в основний капітал; фінансування проектів регіонального розвитку в ТГ);
    • Якість і доступність публічних послуг (доступ до Інтернету; забезпеченість лікарями ПМД; захворюваність ССЗ; частка випускників ЗНЗ, які отримали за результатами ЗНО 160 і більше балів);
    • Комфортність умов життя (забезпеченість централізованим водопостачанням і водовідведенням; покриття договорами на вивезення ТПВ).

Крім того, проводиться моніторинг процесу реалізації стратегічних цілей відповідно до наступних показників:

Таблиця 4. Індикатори впливу та результату Стратегічної цілі 1

СТРАТЕГІЧНА ЦІЛЬ 1

Ефективна місцева економіка з орієнтацією на прибуткові нішеві культури

Індикатори впливу

  • Створення нових робочих місць
  • Збільшення фінансових надходжень до місцевого бюджету

Оперативні цілі

Індикатори результату

1.1. Інвестиційно приваблива громада

  • Забезпеченість громади документами просторового планування та землевпорядкування
  • Кількість облаштованих земельних ділянок під інвестиції

1.2. Розвиток місцевого підприємництва

  • Кількість підприємств малого бізнесу на 1000 осіб наявного населення
  • Створений Центр інформаційно-консультаційної підтримки підприємництва

Таблиця 5. Індикатори впливу та результату Стратегічної цілі 2

СТРАТЕГІЧНА ЦІЛЬ 2

Громада – з турботою для своїх мешканців

Індикатори впливу

  • Зростання кількості учнів та вихованців у закладах освіти громади
  • Зростання середньої тривалості життя мешканців

Оперативні цілі

Індикатори результату

2.1. Розвиток освіти

  • Рівень складання ЗНО випускниками шкіл громади
  • Частка дітей дошкільного віку охоплена ДНЗ, у загальній кількості дітей дошкільного віку

2.2. Охорона здоров’я та здоровий спосіб життя

  • Кількість лікарів загальної практики - сімейних лікарів на 1000 осіб наявного населення
  • Кількість спортивних та ігрових майданчиків/об’єктів

2.3.  Розвиток культури і спорту, соціальні послуги

  • Кількість діючих творчих колективів, гуртків, студій̆
  • Кількість осіб, охоплених соціальними програмами та послугами, що фінансуються з місцевого бюджету

Таблиця 6. Індикатори впливу та результату Стратегічної цілі 3

СТРАТЕГІЧНА ЦІЛЬ 3

Висока якість життя і комфорт мешканців

Індикатори впливу

  • Зростання кількості мешканців, що проживають у громаді
  • Зростання вартості житлової нерухомості

Оперативні цілі

Індикатори результату

3.1. Створення умов для якісного відпочинку та дозвілля

  • Кількість та місткість об’єктів дозвілля та відпочинку
  • Кількість проведених визначних подій та їх відвідуваність

3.2. Захист навколишнього середовища та безпека мешканців

  • Частка сортованих та перероблених твердих побутових відходів
  •  Кількості правопорушень у громаді

3.3. Комунальне господарство

  • Показники якості питної води в водогонах громади
  • Частка місцевих доріг належної якості
  • Кількість скарг на стан благоустрою

 

Звіт про виконання цієї частини моніторингу готується щорічно, як частина зведеного аналітичного моніторингового звіту.

3). Моніторинг виконання проєктів місцевого розвитку, що складають План реалізації стратегії.

Оцінюється стан виконання кожного проєкту та ступінь досягнення результатів, передбачених технічним завданням на проект. Щороку, до 10 грудня, фінансово-економічний підрозділ виконкому направляє відповідальним за моніторинг реалізації Стратегії нагадування про необхідність надати моніторинговий звіт. До 15 грудня моніторингові звіти мають надійти.

На підставі результатів моніторингу, один раз на рік на чергове засідання Комітету з управління впровадженням стратегії виноситься проміжний аналіз фінансових потреб, зведений по всіх стратегічних цілях. Затверджений Комітетом з управління впровадженням стратегії аналіз фінансових потреб надається до депутатської комісії з питань бюджету для врахування під час розробки проекту бюджету на наступний рік.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь