Про схвалення місцевих Програм Новоборисівської сільської ради
овоборисівська сільська рада
Роздільнянський район Одеська область
Виконавчий комітет
ПРОЄКТ Р І Ш Е Н Н Я
Про схвалення місцевих Програм Новоборисівської сільської ради
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 52, частини 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши проєкти Програми Новоборисівської ради, виконавчий комітет Новобрисівської сільської ради
ВИРІШИВ:
1. Схвалити та подати на розгляд сесії Новоборисівської сільської ради проєкти рішень сільської ради:
1.1. «Про внесення змін до Програми розвитку місцевого самоврядування Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки, затвердженої рішенням № 956-VIII від 21.12.2023 року» (додаток 1).
-
- «Про затвердження Програми цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного характеру та забезпечення пожежної безпеки на території Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки» (додаток 2).
- «Про затвердження Програми благоустрою населених пунктів Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки» (додаток 3).
- «Про затвердження Програми запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статті, забезпечення гендерної рівності, протидії торгівлі людьми Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки» (додаток 4).
- «Про затвердження Комплексної програми соціальної підтримки населення «ТУРБОТА» по Новоборисівській сільській раді на 2025-2027 роки» (додаток 5).
- «Про затвердження Програми розвитку культури в Новоборисівській сільській раді на 2025 -2027 роки» (додаток 6).
- Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.
Сільський голова Інна ТОПОВА
Додаток 1
до рішення виконавчого
комітету Новоборисівської
сільської ради № 216 від 18.12.2024
СХВАЛЕНО рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради від 18.12.2024 р. № 216 |
ЗАТВЕРДЖЕНО рішенням сесії Новоборисівської сільської ради VIII скликання від _______ р. № _______ |
_______ 2024 року № ____ – VIIІ
Про внесення змін до Програми розвитку місцевого самоврядування Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки, затвердженої рішенням № 956-VIII від 21.12.2023 року
Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Указу Президента України від 30 серпня 2001 року № 749/2001 «Про державну підтримку розвитку місцевого самоврядування в Україні», з метою створення належних умов для підвищення ефективності діяльності місцевих рад», селищна рада
ВИРІШИЛА:
- Внести зміни до Програми розвитку місцевого самоврядування Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки, затвердженої рішенням № 956-VIII від 21.12.2023 року (далі – Програма), що додається, а саме:
- паспорт Програми викласти в новій редакції згідно додатку (додається);
- заходи Програми викласти в новій редакції згідно додатку (додається).
- Контроль за виконанням Програми покласти на постійну комісію сільської ради з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Інна ТОПОВА
І. Паспорт
Програми розвитку місцевого самоврядування Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки
Ініціатор розроблення Програми |
Новоборисівська сільська рада |
|
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми |
Програму розроблено відповідно до статті 140 Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Європейської хартії місцевого самоврядування, ратифікованої Законом України від 15 липня 1997 року, з урахуванням Указу Президента України від 30 серпня 2001 року № 749/2001 «Про державну підтримку розвитку місцевого самоврядування в Україні |
3. |
Розробник Програми |
Новоборисівська сільська рада |
4. |
Відповідальний виконавець Програми |
Новоборисівська сільська рада, депутати Новоборисівської сільської ради |
5. |
Виконавці Програми |
Новоборисівська сільська рада, депутати Новоборисівської сільської ради |
6. |
Термін реалізації Програми |
2024-2025 роки |
7. |
Мета Програми |
Метою Програми є сприяння розвитку місцевого самоврядування, створення належних умов для роботи сільської ради, її виконавчих органів шляхом належного фінансового забезпечення |
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього: зокрема: - кошти бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади; - інші джерела |
576 000, 00
576 000, 00
|
9. |
Очікувані результати виконання |
Створення прозорої системи в прийнятті управлінських рішень органами місцевого самоврядування, підвищення рівня довіри до органу місцевого самоврядування |
10. |
Ключові показники ефективності |
Створенню належних умов для реалізації територіальною громадою, депутатами ради та органами місцевого самоврядування прав і повноважень, визначених чинним законодавством України |
Додаток 1
до Програми розвитку місцевого самоврядування
Новоборисівської територіальної громади
на 2024-2025 роки
Заходи
Програми розвитку місцевого самоврядування Новоборисівської сільської територіальної громади на 2024-2025 роки
Заходи програми |
Виконавці |
Строк виконання заходу |
Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. гривень |
У тому числі за роками (тис. гривень) |
Очікувані результати |
|
2024 |
2025 |
|||||
Організація та проведення урочистих заходів з нагоди загальнодержавних, професійних та інших свят, пам’ятних дат, ювілейних дат громади, у тому числі святкування Днів села, пов’язаних із заснуванням населених пунктів, історичним подіям. Відзначення грамотами, подяками, нагородами, відзнаками, квітами, подарунками, фотопослуги , придбання державної символіки (прапори та інше), ритуальної продукції (вінків, корзин та інше)з нагоди професійних, державних свят, ювілейних дат колективів, працівників та мешканців сіл територіальної громади. |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
44,0 |
19,0 |
25,0 |
Підвищення патріотизму, національної свідомості, соціальної активності жителів громади, покращення соціально-економічного стану та іміджу сільської ради. |
Підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування та працівників виконавчих органів сільської ради |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
40,0 |
20,0 |
20,0 |
Підвищення рівня фахової підготовки посадових осіб, та працівників виконавчих органів сільської ради |
Забезпечення організації візитів та прийомів делегацій, в тому числі з інших районів і областей. Представницькі та презентаційні видатки, (забезпечення транспортним перевезенням, послуги закладів харчування, тощо) |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
50,0 |
25,0 |
25,0 |
Поширення позитивного досвіду розвитку Новоборисівської сільської ради та обмін досвідом роботи |
Проведення конкурсу на кращий санітарний стан та благоустрій територій населених пунктів громади |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
60,0 |
30,0
|
50,0
|
Створення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля, збереження і охорони навколишнього природного середовища, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, поліпшення благоустрою та інфраструктури населених пунктів сільської ради |
Оновлення офіційного веб-сайту сільської ради, забезпечення його технічного супроводу та іншого програмного забезпечення |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
10,0 |
8,0
|
10,0
|
Забезпечення доступу до публічної інформації |
Щорічне звітування сільського голови, депутатів ради, виконавчих органів міської ради про результати своєї роботи |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
4 |
2,0 |
2,0 |
Інформованя жителів громади про діяльність органів місцевого самоврядування |
Висвітлення діяльності сільської ради, депутатів в засобах масової інформації |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
60,0 |
30,0
|
30,0
|
Впровадження кращого досвіду в сфері розвитку місцевого самоврядування |
Виготовлення друкованої продукції, банерів, буклетів, оплата поліграфічних послуг та сувенірної продукції (представницькі витрати), послуги з розміщення інформаційної продукції на інформаційних щитах |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
44,0 |
25,0 |
25,0 |
Підвищення патріотизму, національної свідомості, соціальної активності жителів громади, покращення соціально-економічного стану та іміджу сільської ради |
Розроблення Статуту Новоборисівської сільської територіальної громади |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
10,0 |
10,0 |
- |
Підвищення патріотизму, збереження історії та культури громади, покращення іміджу сільської ради |
Сплата членських внесків до Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування ,,Асоціація міст України” |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
34,0 |
17,0 |
17,0 |
Підвищено ефективність роботи органів місцевого самоврядування |
Придбання спеціальної літератури та періодичних видань |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
20,0 |
10,0 |
10,0 |
Підвищення ефективності роботи виконавчого апарату сільської ради та депутатського корпусу |
Придбання мінеральної води для проведення засідань сесій, засідань виконавчого комітету, постійних комісій, круглих столів та інших засідань |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
5,0 |
3,0 |
3,0 |
Створення сприятливих умов для проведення заходів |
Впровадження та забезпечення технічної підтримки системи електронного документообігу АСКОД в громаді |
Виконавчий комітет сільської ради |
2024-2025 роки |
60,0 |
30,0 |
30,0 |
Забезпечення технічної підтримки наявних ліцензій СЕД АСКОД. |
Придбання комп’ютерної техніки, пристрою, інших спутніх матеріалів для зйомки та відео фіксацій засідань сесій та постійних комісій сільської ради |
|
|
|
|
|
Забезпечення можливості для громадян брати участь у процесах місцевого самоврядування, а депутатів місцевих рад, керівників рад та працівників виконавчих органів рад ефективно здійснювати свої повноваження |
Всього |
576,0 |
279,0 |
297,0 |
|
Додаток 2
до рішення виконавчого
комітету Новоборисівської
сільської ради № 216 від 18.12.2024
СХВАЛЕНО рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради від 18.12.2024 р. № 216 |
ЗАТВЕРДЖЕНО рішенням сесії Новоборисівської сільської ради VIII скликання від _______ р. № _______ |
_______ 2024 року № ____ – VIIІ
Про затвердження Програми цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного характеру та забезпечення пожежної безпеки на території Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки
З метою забезпечення захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від ризику виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалому населенню у мирний час та в особливий період, відповідно до статей 19 п.2, 130 Кодексу цивільного захисту України, керуючись статтями ст.26 п.22 ч.1, ст.43 п.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Новоборисівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
- Затвердити Програму цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного характеру та забезпечення пожежної безпеки на території Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки (далі – Програма), що додається.
- Фінансовому відділу Новоборисівської сільської ради передбачити відповідне фінансування на виконання заходів Програми за рахунок коштів місцевого бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки в межах наявних фінансових можливостей бюджету.
- Виконавчому комітету Новоборисівської сільської ради забезпечити виконання заходів, визначених Програмою цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного характеру та забезпечення пожежної безпеки на території Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки.
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та комісію з комісію з питань прав людини, депутатської діяльності та гуманітарних питань.
Сільський голова Інна ТОПОВА
Додаток до рішення
Новоборисівської сільської ради
від ___________2025 року №__
Програма цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного характеру та забезпечення пожежної безпеки на території Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки
с. Новоборисівка
2025 рік
І. ПАСПОРТ
Програми цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного характеру та забезпечення пожежної безпеки на території Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки
ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Державна політика у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру здійснюється на принципах пріоритетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров’я людей і довкілля та безумовного надання переваги раціональній і превентивній безпеці.
Під час проведення аварійно-відновлювальних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій особливого значення набуває наявність матеріальних резервів. Це дозволяє аварійно-рятувальним силам своєчасно виконувати заходи, спрямовані на запобігання, ліквідацію надзвичайних ситуацій, надання термінової допомоги постраждалому населенню.
Потребують приведення до рівня сучасних вимог матеріально-технічне оснащення, система оповіщення і інформування населення в умовах загрози і виникнення надзвичайних ситуацій, проведення заходів щодо покращення технічного стану захисних споруд цивільного захисту, бо одним із головних заходів захисту населення від надзвичайних ситуацій є його своєчасне оповіщення про небезпеку, обставини, що склалися, а також інформування про порядок і правила поведінки в умовах надзвичайних ситуацій.
Виконання Програми дасть змогу забезпечити захист життя і здоров'я громадян, які проживають на території населених пунктів Новоборисівської сільської територіальної громади, зменшення матеріальних втрат та недопущення шкоди підприємствам, установам і організаціям, матеріальним і культурним цінностям, довкіллю у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій.
ІІІ. Визначення мети Програми
Мета Програми – послідовне зниження ризику виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, забезпечення пожежної безпеки, підвищення рівня безпеки населення і захищеності територій від наслідків таких ситуацій, ліквідація їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.
IV. Обґрунтування завдань і засобів розв’язання проблеми, завдань і заходів, показників результативності
Досягнення головної мети Програми передбачається здійснити шляхом забезпечення виконання заходів, спрямованих на реалізацію основних завдань Програми по попередженню виникнення надзвичайних ситуацій, мобілізація усіх наявних засобів та ресурсів на їх ліквідацію, а також забезпечення відповідного фінансування заходів Програми.
Основними завданнями Програми є:
1. Забезпечення поповнення, оновлення та зберігання матеріальних резервів для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
2. Забезпечення належного утримання фонду захисних споруд в готовності до використання за призначенням.
3. Створення (нове будівництво) місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО) для забезпечення функціонування системи оповіщення.
4. Організація навчання населення правилам безпеки життєдіяльності та діям в умовах виникнення надзвичайних ситуацій.
5. Забезпечення функціонування пунктів незламності під час тривалих відключень електропостачання (блекаутів).
6. Забезпечення пожежної безпеки на території громади.
7. Фінансування утримання та зміцнення матеріальної бази місцевої пожежної команди.
8. Своєчасне проведення невідкладних відновлювальних робіт і заходів, спрямованих на ліквідацію надзвичайних ситуацій та наслідків.
Завдання і заходи реалізації Програми наведені у додатку 1.
Показники результативності Програми наведені у додатку 2.
V. Очікувані результати виконання Програми
Виконання Програми дасть змогу:
- забезпечити належний рівень безпеки населення, захищеності територій від надзвичайних ситуацій, створити безпечні умови проживання населення;
- підвищити рівень готовності органів влади до ліквідації надзвичайних ситуацій;
- знизити ризик виникнення надзвичайних ситуацій та мінімізувати їх наслідки;
- оновлювати, поповнювати матеріальні цінності матеріальних резервів, необхідних для ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
- підвищити обізнаність населення щодо дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
- забезпечити у кожному населеному пункті гарантований рівень пожежної безпеки;
- забезпечити здійснення комплексних заходів щодо підтримання в постійній готовності системи централізованого оповіщення населення;
- зниження ризиків виникнення надзвичайних ситуацій та загроз, пов'язаних з пожежами і аваріями, небезпечними для життя і здоров'я громадян, створення сприятливих соціальних умов життєдіяльності населення, зменшення впливу негативних факторів пожеж та аварій на навколишнє природне середовище;
- своєчасно та у найкоротший термін проводити оповіщення керівного складу органів місцевого самоврядування у разі загрози виникнення чи виникнення надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру;
- підвищити ефективність використання коштів, які спрямовуються на здійснення заходів захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
Ефективність виконання Програми полягає у створенні оптимальної та результативної єдиної системи цивільного захисту, зменшенні кількості постраждалих та загиблих внаслідок надзвичайних ситуацій.
VI. Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування завдань і заходів Програми здійснюється за рахунок коштів сільського бюджету та інших, не заборонених законом джерел. Фінансування з сільського бюджету здійснюватиметься в межах фінансових можливостей та при потребі.
Ресурсне забезпечення Програми наведене у додатку 3.
VII. Строки та етапи виконання Програми
Виконання Програми здійснюватиметься протягом 2025-2027 років у межах наявних та залучених матеріально-технічних та фінансових ресурсів.
VIII. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координацію та контроль за ходом виконання Програми здійснює заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів.
Звіт про результати виконання Прогрми готується і надається виконавчим комітетом Новоборисівської сільської ради не пізніше 30 числа, місяця, наступного за звітним роком та подається на розгляд Новоборисівській сільській ради.
При необхідності виконавчий комітет сільської ради ініціює внесення змін та доповнень за заходів Прогами.
Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради періодично, але не менш як один раз на рік, інформує територіальну громаду про виконання Програми на офіційному веб сайті Новоборисівської сільської ради.
Додаток 1
до Програми
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Зміст заходів |
Термін виконання |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Обсяги фінансування по роком, тис.грн. |
Очікуваний результат |
||||||||||
2025 |
2026 |
2027 |
||||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
||||||||
ЗАВДАННЯ: І. Забезпечення пожежної безпеки |
||||||||||||||||
1.1 |
Забезпечення функціонування місцевої пожежної команди Новоборисівської сільської ради |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
35,0 |
35,0 |
40,0 |
Підвищення ефективності оперативного реагування на пожежі та надзвичайні ситуації |
||||||||
1.2 |
Придбання матеріально-технічних засобів та обладнання для МПК |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
23,0 |
25,0 |
25,0 |
Забезпечення пожежної безпеки |
||||||||
1.3 |
Проведення перевірки стану протипожежного водопостачання, проведення ремонту |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
3,0 |
3,0 |
5,0 |
Забезпечення пожежної безпеки на території громади |
||||||||
1.4 |
Встановлення пожежних гідрантів. |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
100,0 |
- |
- |
Забезпечення пожежної безпеки |
||||||||
1.5 |
Проведення поточного та капітального ремонту спеціальної пожежної техніки |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
- |
- |
- |
Забезпечення пожежної безпеки |
||||||||
1.6 |
Закупівля, технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
- |
- |
- |
Забезпечення пожежної безпеки |
||||||||
1.7 |
Оснащення підрозділів ДСНС, які здійснюють аварійно-рятувальне обслуговування Новоборисівської територіальної громади (ліквідація наслідків пожеж, небезпечних подій) |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
- |
- |
- |
Укомплектування підрозділів, які здійснюють аварійно-рятувальне обслуговування |
||||||||
ІІ. Забезпечення виконання заходів цивільного захисту |
||||||||||||||||
2.1 |
Поповнення матеріального резерву для попередження виникнення та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
100,0 |
100,0 |
100,0 |
Попередження виникнення, оперативне реагування на надзвичайні ситуації та їх ліквідація |
||||||||
2.2 |
Придбання паливно-мастильних матеріалів для джерел безперебійного живлення |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
20,0 |
25,0 |
30,0 |
Забезпечення безперебійного електропостачання |
||||||||
2.3 |
Облаштування, постійне оновлення, забезпечення пунктів незламності |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
120,0 |
200,0 |
200,0 |
Забезпечення населення теплом, альтернативним живленням під час тривалих вимикань електроенергії (блеаут) |
||||||||
2.4 |
Навчання по пожежній безпеці, охороні праці, цивільному захисту керівного складу, осіб, які очолюють об’єктові формування цивільного захисту, інші |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
20,0 |
20,0 |
25,0 |
Забезпечення належного виконання дій за призначенням |
||||||||
2.5 |
Проведення інформаційних заходів серед населення із запобігання та попередження виникнення надзвичайних ситуацій. Виготовлення наочної агітації |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
5,0 |
5,0 |
5,0 |
Для навчання населення діям під час надзвичайних ситуаціям |
||||||||
ІІІ. Створення системи оповіщення |
||||||||||||||||
3.1 |
Розробка проектно-кошторисної документації |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
132,0 |
- |
- |
Забезпечення населення громади своєчасним оповіщенням про небезпечні події |
||||||||
3.2 |
Створення (нове будівництво) місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
- |
- |
- |
Забезпечення населення громади своєчасним оповіщенням про небезпечні події |
||||||||
3.3 |
Ремонт та технічне обслуговування сирени оповіщення повітряної тривоги |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
50,0 |
50,0 |
70,0 |
Забезпечення населення громади своєчасним оповіщенням про небезпечні події |
||||||||
|
Обсяг прогнозованих ресурсів, всього тис.грн. |
|
|
|
608,0 |
463,0 |
500,0 |
|
||||||||
Додаток 2
до Програми
ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Назва показника |
Одиниця виміру |
Вихідні дані на початок дії Програми |
2025-2027 роки
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
І. Показники затрат |
||||
1 |
Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми |
тис. грн. |
|
|
II. Показники продукту |
||||
1 |
|
од. |
|
|
III. Показники ефективності |
||||
1 |
|
тис. грн. |
|
|
IV. Показники якості |
||||
1 |
|
% |
100 |
100 |
Додаток 3
до Програми
РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми |
Етапи виконання Програми |
Всього витрат на виконання Програми |
||
І |
||||
2025 рік |
2026 рік |
2027рік |
||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Обсяг коштів, всього, зокрема: |
|
|
|
|
Державний бюджет |
|
|
|
|
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
608,0 |
463,0 |
500,0
|
|
Інші джерела |
|
|
|
|
Додаток 3
до рішення виконавчого
комітету Новоборисівської
сільської ради № 216 від 18.12.2024
СХВАЛЕНО рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради від 18.12.2024 р. № 216
|
ЗАТВЕРДЖЕНО рішенням сесії Новоборисівської сільської ради VIII скликання від _______ р. № _______ |
_______ 2024 року № ____ – VIIІ
Про затвердження Програми благоустрою
населених пунктів Новоборисівської сільської
територіальної громади на 2025-2027 роки
З метою здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання Новоборисівської території громади в належному санітарному стані, відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля та поліпшення комплексного благоустрою, покращення санітарного і екологічного стану території громади, відповідно до законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про благоустрій населених пунктів», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про місцеве самоврядування в Україні», Новоборисівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму благоустрою населених пунктів Новоборисівської територіальної громади на 2025-2027 роки (далі - Програма), що додається.
2. Фінансовому відділу сільської ради при формуванні бюджету на 2025-2027 роки передбачити фінансування видатків на виконання Програми в межах фінансових можливостей місцевого бюджету.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну діючу комісію з питань інфраструктури, транспорту, благоустрою, житлово-комунального господарства.
Сільський голова Інна ТОПОВА
Додаток до рішення
Новоборисівської сільської ради
від 00 грудня 2024 року №000–000
Програма благоустрою населених пунктів
Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки
с. Новоборисівка
2024 рік
І. ПАСПОРТ
Програми благоустрою населених пунктів
Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми |
- |
3. |
Розробник Програми |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
4. |
Відповідальний виконавець Програми |
Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області |
5. |
Виконавці Програми |
Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області |
6. |
Термін реалізації Програми |
2025-2027 роки |
7. |
Мета Програми |
забезпечення утримання в належному санітарному стані території сіл громади.
|
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього: зокрема: - кошти бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади; - інші джерела |
000000,0 тис. грн.
0000000,0 тис. грн. |
9. |
Очікувані результати виконання |
Виконання програми дає можливість для формування зовнішнього вигляду населених пунктів, придання їм естетично привабливого вигляду, забезпечення безпеки життєдіяльності населення, більш сприятливих культурних і здоровіших умов життя, трудової діяльності й дозвілля в межах громади та дозволить досягти необхідного рівня впорядкованості й належного благоустрою та санітарного стану території громади Зменшити площі зараження амброзією полинолистою та інших карантинних, інвазивних чужорідних видів рослинного та тваринного світу |
10. |
Ключові показники ефективності |
|
ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Система управління усіх сфер суспільного життя Новоборисівської сільської ради спрямовується на те, щоб піднести життєвий рівень населення до європейського зразка. Розвиваються та вдосконалюються дошкільні, освітні, бібліотечні та медичні заклади. За останні роки у населених пунктах Новоборисівської сільської ради проведено значну роботу у сфері благоустрою вулиць, кладовищ, зовнішнього освітлення, ремонту доріг, а також впорядкування місця утилізації твердих побутових відходів та інших робіт.
Програма благоустрою розроблена для здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання території громади в належному санітарному стані, поліпшення його естетичного вигляду, забезпечення зовнішнього освітлення, поточного ремонту доріг, збереження об’єктів загального користування, ліквідації стихійних звалищ та інше.
Ця Програма може доповнюватися новими розділами та напрямами, уточнюватись у відповідності з бюджетними надходженнями. Програма благоустрою розроблена на виконання Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про благоустрій населених пунктів», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про відходи», «Про охорону атмосферного повітря», «Про охорону і використання пам’ятників історії і культури», наказу Міністерства аграрної політики від 27.01.2005 року №40 «Про затвердження Інструкції з виявлення, локалізації та ліквідації вогнищ карантинних бур'янів».
ІІІ. Визначення мети Програми
Основною метою Програми благоустрою є реалізація комплексу заходів щодо забезпечення утримання в належному санітарно-технічному стані, очищення та озеленення територій, а також соціально-економічних, організаційно-правових і екологічних норм щодо поліпшення мікроклімату, санітарної очистки, створення оптимальних умов праці, побуту та відпочинку населення громади. Програмою благоустрою передбачається проведення конкретної роботи в наступних напрямах:
- приведення населених пунктів сільської ради до рівня європейських норм (утримання пам’ятників, вулиць, тротуарів тощо);
- покращення зовнішнього вигляду та санітарного стану населених пунктів (організація роботи по прибиранню території населених пунктів, забезпечення своєчасного і повного збору та вивезення ТПВ, запобіганню виникнення стихійних сміттєзвалищ, косовиця трави);
- утримання, догляд, насадження дерев, зрізка, видалення аварійних, сухих, утримання клумб, газонів, смуг зелених насаджень;
- проведення заходів з локалізації, ліквідації амброзії та інвазивнивних чужорідних видів рослиного світу на території сільської ради. Знищення
карантинного бур'яну на узбіччях вулиць механічним методом, шляхом
дворазового скошування не допустивши цвітіння бур’яну;
- забезпечення якісного зовнішнього освітлення вулиць, тротуарів (поточне утримання ліній зовнішнього освітлення з застосування технологій та елементів енергозбереження);
- забезпечення належних умов для поховань померлих (продовження робіт по впорядкуванню кладовищ);
- створення та утримання дитячих майданчиків, спортивних площадок, тощо;
- організація робіт з благоустрою, святкового прибирання населених пунктів до відзначення державних свят, релігійних свят;
- організація робіт з благоустрою в зонах масового відпочинку населення;
- проведення профілактичної роз’яснювальної роботи серед населення, власників комерційних структур щодо дотримання правил благоустрою, санітарних норм, правил поведінки в громадських місцях, запровадження роздільного збору побутових відходів, участі громадян у наведенні порядку за місцем проживання.
ІV. Обгрунтування завдань і засобів розв’язання проблеми, завдань і заходів, показників результативності
Реалізація Програми благоустрою буде здійснюватись шляхом виконання організаційних, екологічних та економічно - обґрунтованих, першочергових заходів, що дадуть змогу забезпечити комплексний благоустрій території, а саме щодо: Загальних питань благоустрою:
- дотримання вимог Правил благоустрою населених пунктів сільської ради;
- підвищення якості ремонту, утримання об’єктів благоустрою, належна гарантія;
- захист об’єктів благоустрою від неналежної експлуатації, інших незаконних дій, збереження їх функцій;
- технічна оцінка та обґрунтованість використання машин і механізмів, що
використовуються під час утримання та ремонту об’єктів благоустрою;
- створення безпечних умов праці персоналу та безпечних виробничих умов під час утримання та ремонту об’єктів благоустрою;
- залучення до виконання робіт по благоустрою населених пунктів громади осіб з числа безробітних (зареєстрованих у ЦЗ), а також засуджених до виконання громадських робіт;
Утримання вулично-дорожньої мережі:
- належний капітальний, поточний ремонт вулиць, доріг, тротуарів;
- впровадження нових, прогресивних технологій, використання
енергозберігаючих матеріалів та компонентів для ремонту вулично-дорожньої
мережі та утримання її в зимовий період;
- облаштування, належне утримання вулиць, встановлення та поновлення вказівників, табличок з назвами вулиць, дорожніх знаків, розмітки;
3 зовнішнього освітлення:
- належне утримання, поточний ремонт, ліквідація аварійно-небезпечних ділянок (ситуацій) об’єктів зовнішнього освітлення населених пунктів;
- автоматизація управління зовнішнім освітленням;
- переоснащення, реконструкція, встановлення зовнішнього освітлення із
запровадженням сучасних енергозберігаючих технологій;
Відеоспостереження громадських об’єктів:
- технічне обслуговування та поточний ремонт
засобів системи відеоспостереження «Громада в безпеці»;
Утримання зелених насаджень:
- обробка, захист, догляд за зеленими насадженнями;
- облаштування та відновлення клумб, газонів, систематичний догляд за ними;
- догляд за станом та благоустрій парку;
Карантинні рослини:
- проведення роз'яснювальної роботи серед населення депутатами та виконавчим комітетом сільської ради щодо методів обстежень на виявлення наявних карантинних організмів та методів боротьби з ними;
- забезпечення збалансованих та комплексних заходів боротьби з карантинними організмами ;
- придбання необхідної кількості хімікатів, спец.інвентаря та обладнання для забезпечення ефективної боротьби з ними;
- зменшення площ вогнищ карантинних рослин шляхом застосування комплексу ефективних технологій та механічним методом боротьби.
Санітарна очистка:
- організація та вдосконалення роботи по прибиранню та вивозу ТПВ на
сміттєзвалище;
- розрахунок необхідної техніки та її використання для забезпечення належної
санітарної очистки сіл сільської ради;
Безпритульні тварини:
- залучення до виконання відповідних організацій для проведення відлову та стерилізацій безпритульних тварин ;
- регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами.
Заходи з виконанням Програми благоустрою та показники їх результативності затверджуватимуться щорічно на сесії Новоборисівської сільської ради при формуванні бюджету.
V. Очікувані результати виконання Програми
У ході виконання Програми очікується досягнення наступних показників:
- забезпечення належного стану комунальних доріг;
- покращення якості надання комунальних послуг населенню;
- покращення санітарного та естетичного стану населених пунктів громади;
- поліпшення санітарного стану навколишнього природного середовища та створення кращих умов для життєдіяльності населення;
- зменшення площі зараження амброзією та іншими карантинними видами рослин кожного року на 20-25% і в подальшому до повного знищення бур’яну;
- поліпшення екологічної ситуації в населених пунктах сільської ради;
- зменшення кількості алергічних реакцій населення;
- підвищення рівня якості послуг, що надаються населенню з питань благоустрою та санітарного очищення;
- зменшення до мінімального рівня витрат і втрат при наданні послуг зовнішнього освітлення ;
- освітлення території населених пунктів громади відповідно до потреб громади.
VІ. Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування заходів із благоустрою населених пунктів може здійснюватися за рахунок коштів місцевого бюджету, коштів підприємств, установ, організацій, добровільних внесків юридичних осіб та громадян, інших джерел, що не суперечать чинному законодавству. Бюджетні призначення для реалізації заходів Програми на кожен рік передбачаються щорічно при формуванні бюджету і затверджуються рішенням Новоборисівської сільської ради про бюджет на відповідний бюджетний період. У ході реалізації заходів Програми благоустрою можливі корегування, зміни, уточнення, доповнення пов’язані з фактичним надходженням коштів на реалізацію розділів програми, уточненням обсягів робіт виходячи з реальних можливостей бюджету, результатів конкурсних переможців торгів та державних закупівель, згідно з законодавством.
Контроль за ефективним використанням коштів здійснюється відповідно до законодавства.
VІІ. Строки та етапи виконання Програми
Виконання Програми здійснюватиметься протягом 2025-2027 років у межах наявних та залучених матеріально-технічних та фінансових ресурсів.
Програма реалізовуватиметься в три етапи.
VІІІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координацію щодо Програми благоустрою виконує виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради. Звіт про виконання Програми благоустрою подається щорічно на сесію сільської ради не пізніше, ніж через місяць після завершення року. Відповідно до уточнення місцевого бюджету вносяться зміни до Програми благоустрою.
Додаток 1
до Програми
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Зміст заходів |
Термін виконання |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Обсяги фінансування по роках, тис. грн. |
Очікуваний |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
2025 рік |
2026 рік |
2027 рік |
Всього |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
|||||||||||||||||||||||||||
ЗАВДАННЯ: Утримання зовнішніх електромереж вуличного освітлення, технічне обслуговування |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 |
Зовнішне освітлення населених пунктів: технічне обслуговування, поточні ремонти та утримання мереж, придбання та заміна ліхтарів, кабелю, затискачів, освітлювальних приладів, утримання шаф керування, держповірка, заміна лічильників, стандартизація приладів, ін |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
85,000 |
|
|
|
Забезпечення утримання та безперебійного функціонування мереж вуличного освітлення,
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
2 |
Плата за спожиту електроенергію вуличного освітлення населених пунктів |
1055000 |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
ЗАВДАННЯ: утримання та ремонт на об ’єктах благоустрою зеленого господарства |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 |
Озеленення: окультурення та поточне утримання зелених насаджень, видалення сухих та аварійних дерев, улаштування клумб та квітників, посадка дерев, кущів, квітів |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
30,000 |
|
|
|
Підвищення рівня благоустрою та поліпшення естетичного вигляду населених пунктів |
|
|||||||||||||||||||||||||||
4 |
Придбання зелених насаджень |
|
|
|
50,000 |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
ЗАВДАННЯ: Встановлення камер відео спостережень в громадських місцях масового скупчення |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 |
Придбання , технічне обслуговування та поточний ремонт засобів системи відеоспостереження «Громада в безпеці»
|
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
|
|
|
|
Посилення безпеки громадян
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
ЗАВДАННЯ: Забеспечення належного стану об’єктів благоустрою населених пунктів |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 |
Поточний ремонт зупинок в населених пунктах громади, придбання фарби, будівельних матеріалів, тощо. |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
30,000 |
|
|
|
Поліпшення благоустрою населених пунктів |
|
|||||||||||||||||||||||||||
7 |
Придбання матеріалів і /та поточний ремонт, утримання та улаштування дитячих та спортивних майданчиків, зон відпочинку та прилеглих територій |
50,000 |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
8 |
Придбання матеріалів та запчастин до техніки, інструментів, інвентарю та інше |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
55,000 |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
ЗАВДАННЯ: Зменшення площі вогнищ карантинних рослин |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 |
Локалізація та ліквідація наявного карантинного організму- амброзії полинолистої та інших рослин шляхом застосування комплексу ефективних технологій та механічним методом бородьби
|
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
80,000 |
|
|
|
Поліпшення екологічної ситуації |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 |
Проведення роз'яснювальної роботи серед населення щодо методики обстежень на виявлення наявних карантинних організмів та методів боротьби з ними |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
- |
- |
- |
- |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
11 |
В червні та серпні організовувати місячники по боротьбі з амброзією, залучаючи до цих заходів населення, підприємства, організації, установи та мобілізовувати необхідний інвентар і спецтехніку. |
30,000 |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
ЗАВДАННЯ:Утримання вулично-дорожньої мережі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 |
Поточний ремонт, експлуатаційне утримання доріг комунальної власності, тротуарів з твердим покриттям, укладання шляхів щебеневим покриттям, грейдерування. |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
2650000 |
|
|
|
капітальний ремонт покриття доріг та тротуарів, пішохідних переходів, забезпечення безпеки дорожнього руху |
||||||||||||||||||||||||||||
13 |
Придбання необхідних вказівників, табличок з назвами вулиць, дорожніх знаків та ін..
|
50,000 |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
ЗАВДАННЯ:Санітарна очистка |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14 |
Підгортання та захоронення сміття на санкціонованих сміттєзвалищах |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
100,000 |
|
|
|
Покращення екологічних умов |
|
|||||||||||||||||||||||||||
15 |
Утримання кладовищ: утримання благоустрою на кладовищах |
|
|
|
30,000 |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
ЗАВДАННЯ: Регулювання чисельності безпритульних тварин |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 |
Заключення договорів з організаціями щодо відлову та стерилізації безпритульних тварин |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
100,000 |
|
|
|
Запобігання збудників різних хвороб тваринного світу |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Додаток 2
до програми
ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Назва показника |
Одиниця виміру |
Вихідні дані на початок дії Програми |
І етап виконання Програми |
||
2025рік |
2026 рік |
2027 рік |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
І. Показники затрат |
||||||
1 |
Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми |
Тис.Грн.. |
|
|||
|
II. Показники продукту |
|||||
1 |
Кількість населених пунктів, які планується обслуговувати |
Од. |
18 |
18 |
18 |
18 |
|
III. Показники ефективності |
|||||
1 |
придбання та заміна ліхтарів |
85,000 |
85,000 |
90,000 |
95,000 |
|
2 |
Плата за спожиту електроенергію вуличного освітлення населених пунктів |
Тис.Грн |
1055000 |
1055000 |
|
|
3 |
Придбання Придбання та технічне обслуговування засобів системи відеоспостереження |
Тис.Грн |
|
|||
4 |
Придбання зелених насаджень |
Тис.Грн |
50,000 |
50,000 |
|
|
5 |
Придбання фарби, будівельних матеріалів |
Тис.Грн |
30,000 |
30,000 |
|
|
6 |
Середні витрати на оброблення інвазивних рослин |
Тис.Грн |
30,000 |
30,000 |
|
|
7 |
Поточний ремонт доріг |
Тис.Грн |
2650000 |
2650000 |
|
|
8 |
Придбання необхідних вказівників, табличок з назвами вулиць, дорожніх знаків |
Тис.Грн |
50,000 |
50,000 |
|
|
9 |
Послуги впорядкування сміттєзвалищ |
Тис.Грн |
100,000 |
100,00 |
|
|
Тис.Грн |
|
|||||
|
IV. Показники якості |
|||||
1 |
Рівень охоплення територій Новоборисівської сільської ради |
% |
100 |
100 |
100 |
100 |
Додаток 3
до Програми
РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми |
Етапи виконання Програми |
Всього витрат на виконання Програми |
||
І |
||||
2025 рік |
2026рік |
2027 рік |
||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Обсяг коштів, всього, зокрема: |
4265000 |
|
|
|
Державний бюджет |
|
|
|
|
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
|
|
|
|
Інші джерела |
|
|
|
|
Додаток 4
до рішення виконавчого
комітету Новоборисівської
сільської ради № 216 від 18.12.2024
СХВАЛЕНО рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради від 18.12.2024 р. № 216 |
ЗАТВЕРДЖЕНО рішенням сесії Новоборисівської сільської ради VIII скликання від _______ р. № _______ |
_______ 2024 року № ____ – VIIІ
Про затвердження Програми запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статті, забезпечення гендерної рівності, протидії торгівлі людьми Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки
Відповідно до Сімейного кодексу України, Законів України «Про охорону дитинства», «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Про запобігання та протидію домашньому насильству та насильству за ознакою статі», «Про протидію торгівлі людьми», пунктів 2, 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 червня 2023 року № 496-р «Про затвердження Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року», з метою створення дієвого механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству та ознакою статі; сприяння забезпеченню рівності прав та можливостей жінок і чоловіків та впровадження європейських стандартів рівності, запобігання торгівлі людьми, підвищення ефективності виявлення осіб, які вчиняють такі злочини або сприяють їх вчиненню, а також захисту прав осіб, постраждалих від торгівлі людьми, керуючись ст.ст. 26,34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Новоборисівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
- Затвердити Програму запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статті, забезпечення гендерної рівності, протидії торгівлі людьми Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки (далі – Програма), що додається.
- КУ «ЦНСП Новоборисівської сільської ради» забезпечити організоване виконання заходів Програми.
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань прав людини, депутатської діяльності та гуманітарних питань.
Сільський голова Інна ТОПОВА
Додаток до рішення
Новоборисівської сільської ради
від __ грудня 2024 року №
Програма
запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, забезпечення гендерної рівності, протидії торгівлі людьми Новоборисівської сільської територіальної громади
на 2025- 2027 роки
І. ПАСПОРТ
Програми запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, забезпечення гендерної рівності, протидії торгівлі людьми Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
2. |
Розробник Програми |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області, КУ «ЦНСП Новоборисівської сільської ради» |
3. |
Відповідальний виконавець Програми |
Комунальна установа «Центр надання соціальних послуг Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області»» |
4. |
Учасники Програми |
Новоборисівська сільська рада, КУ «ЦНСП Новоборисівської сільської ради», Служба у справах дітей Новоборисівської сільської ради, Головне управління Національної поліції в Одеській області Роздільнянський районий відділ поліції, громадські організації, неурядові організації (за згодою) |
5. |
Термін реалізації Програми |
2025-2027роки |
6. |
Мета Програми |
Створення дієвого механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству та ознакою статі; сприяння забезпеченню рівності прав та можливостей жінок і чоловіків та впровадження європейських стандартів рівності, запобігання торгівлі людьми, підвищення ефективності виявлення осіб, які вчиняють такі злочини або сприяють їх вчиненню, а також захисту прав осіб, постраждалих від торгівлі людьми. |
7. |
Очікувані результати |
Реалізація прав і задоволення потреб різних верств населення громади. |
2.Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Програма
Програма запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, забезпечення гендерної рівності, протидії торгівлі людьми Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025 - 2027 роки (далі – Програма) - це комплекс заходів, спрямованих на створення ефективного механізму партнерства та взаємодії між органами виконавчої влади та громадськими організаціями, вдосконалення механізму взаємодії суб’єктів, які реалізують заходи щодо запобігання та протидії домашньому насильству, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, посилення координації роботи з виявлення та ідентифікації осіб, які постраждали від торгівлі людьми.
Внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, та повномасштабного вторгнення на територію України 24 лютого 2022 року зросла кількість злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, насильства по відношенню до чоловіків та дітей на території України.
Масове переміщення громадян з тимчасово окупованих територій та територій, на яких тривають бойові дії, пошук нового місця проживання, роботи, високий рівень конкуренції на ринку праці призвели до підвищення рівня уразливості громадян і виникнення ризику потрапляння в ситуацію, пов’язану з торгівлею людьми.
Однією з найбільш гострих проблем є домашнє насильство, як по відношенню до жінок та дітей, так і по відношенню до чоловіків. Проте практика свідчить, що найбільш страждають від домашнього насильства жінки, діти, особи похилого віку та особи з інвалідністю. Діти страждають не тільки від насильства по відношенню саме до них, а й спостерігаючи насильство по відношенню до членів своєї родини. А в подальшому майбутньому своєму житті діти переносять таку модель поведінки й у свої власні родини.
Станом на 01.11.2024 до Новоборисівської сільської ради надійшло 9 повідомлень від Головного управління Національної поліції в Одеській області Роздільнянського районного відділу поліції про випадки вчинення домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, по відношенню до жінок. Домашнє насильство негативно впливає на здоров’я постраждалих
З метою більш ефективного забезпечення реалізації державної гендерної політики Новоборисівська сільська рада співпрацює з громадськими організаціями, які здійснюють свою діяльність у цій сфері, такими як: Громадський Рух «Віра, Надія, Любов», Благодійний Фонд «Карітас Одеса УГКЦ», Фонд ООН в галузі народонаселення UNFPA в Одеській області.
Ефективна державна політика у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, попередження торгівлі людьми, забезпечення гендерної рівності є одним з найважливіших інструментів розвитку громади, зростання добробуту її громадян та вдосконалення суспільних відносин.
- Мета Програми
Метою Програми є створення дієвого механізму запобігання та протидії домашньому насильству і насильству та ознакою статі; сприяння забезпеченню фактичної рівності прав та можливостей жінок і чоловіків та впровадження європейських стандартів рівності, запобігання торгівлі людьми, підвищення ефективності виявлення осіб, які вчиняють такі злочини або сприяють їх вчиненню, а також захист прав осіб, постраждалих від торгівлі людьми, особливо дітей, та надання їм допомоги.
- Обґрунтування шляхів та засобів розв’язання проблеми, завдань і заходів, показників результативності
Досягнення визначеної мети Програми також передбачає залучення представників громадськості до участі у реалізації прав і задоволенні потреб різних верств населення.
Вирішення питань запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, забезпечення гендерної рівності та попередження торгівлі людьми визначить стратегічні пріоритети розвитку сімейної, гендерної політики та протидії торгівлі людьми Новоборисівської сільської територіальної громади, започатковує організаційні шляхи її реалізації та обґрунтовує ресурсні потреби.
Реалізація Програми дозволить запровадити ефективний механізм партнерства та взаємодії між органами виконавчої влади та громадськими організаціями, вдосконалення механізму запобігання та протидії домашньому
насильству, підвищення рівня інформованості населення щодо форм і проявів домашнього насильства, його причин і наслідків та необхідні дії осіб; ефективне реагування на факти домашнього насильства через впровадження механізму взаємодії суб’єктів, які реалізують заходи щодо запобігання та протидії домашньому насильству; надання допомоги та захисту особам, постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, притягнення кривдників до передбаченої законом відповідальності та корекція їхньої поведінки.
Програма реалізується протягом 2025 – 2027 років.
- Напрямки діяльності та заходи Програми
З метою реалізації Програми визначено пріоритетні напрямки та заходи, а також відповідальних за дотримання їх виконання, джерело та обсяг фінансування з розподілом на відповідні періоди (згідно з додатком 1).
- Очікувані результати та ефективність Програми
Виконання Програми сприятиме:
-
- створенню ефективного механізму партнерства та взаємодії між органом виконавчої влади та громадськими організаціями, вдосконаленню механізму запобігання та протидії домашньому насильству, підвищенню рівня інформованості населення щодо форм і проявів домашнього насильства;
- ефективному реагуванню на факти домашнього насильства через впровадження механізму взаємодії суб’єктів, які реалізують заходи щодо запобігання та протидію домашньому насильству, наданню допомоги та захисту особам, постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, притягненню кривдників до передбаченої законом відповідальності та корекції їхньої поведінки;
- забезпеченню гендерної рівності;
-зменшенню кількості сімей, в яких існує ризик вчинення домашнього насильства;
-
- підвищенню рівня обізнаності населення у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, руйнації негативних стереотипів та
формуванню нетерпимого ставлення до насильницької моделі сімейних відносин;
-
- підвищенню рівня професійної компетенції працівників щодо запобігання та протидії домашньому насильству;
- створенню дієвих механізмів допомоги та захисту осіб, які постраждали від домашнього насильства;
- ефективній взаємодії усіх суб’єктів, які здійснюють заходи щодо запобігання та протидії домашньому насильству;
- підвищенню рівня обізнаності з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
- створенню комплексної системи реагування на випадки дискримінації за ознакою статі, наданню допомоги постраждалим від дискримінації на національному та місцевому рівнях і запобіганню такій дискримінаціям;
- розповсюдженню соціальної реклами для розміщення в засобах масової інформації щодо протидії дискримінації за ознакою статі, у т.ч. множинної (щодо жінок похилого віку, сільських жінок, жінок з інвалідністю, внутрішньо переміщених жінок, ВІЛ-позитивних та/або наркозалежних жінок, жінок національних меншин;
- підвищенню рівня обізнаності населення щодо ризиків потрапляння в ситуацію торгівлі людьми.
- Координація та контроль за ходом виконання Програми
Контроль за виконанням Програми, здійснює заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів.
Звіт про результати виконання Програми готується і надається щорічно до 10 липня та 10 січня комунальною установою «Центр надання соціальних послуг Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області».
Додаток 2
до Програми
РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Програми запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, забезпечення гендерної рівності, протидії торгівлі людьми Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми |
Етапи виконання Програми (тис. грн ) |
Усього витрат на виконання Програми (тис. грн ) |
||
2025 |
2026 |
2027 |
||
Усього: |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Бюджет Новоборисівської сільської ради |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
кошти інших джерел |
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
Додаток 1 до Програми |
НАПРЯМИ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ЗАХОДИ
Програми запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, забезпечення гендерної рівності, протидії торгівлі людьми Новоборисівської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки
Перелік заходів Програми |
Строки виконання заходу |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Орієнтовні обсяги фінансування, тис. грн |
Очікуваний результат |
|||||||||
Всього |
2025 |
2026 |
2027 |
|||||||||||
І. Запобігання та протидія домашньому насильству і насильству за ознакою статі |
||||||||||||||
1.1.Скоординовані політики |
||||||||||||||
1.1.1. Розробка алгоритму дій запобіганню домашньому насильству і насильству за ознакою статі під час розгляду кейсів |
2025-2027 роки |
КУ «ЦНСП Новоборисівської сільської ради», неурядові організації (за згодою) |
Не потребує фінансування |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Оперативне надання інформації про допомогу, яку може отримати особа, постраждала від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, та її діти |
||||||
1.1.2. Створення у закладах охорони здоров’я кабінетів з доступу до медичних послуг, постраждалих від сексуального гендерно зумовленого насильству ,а також підвищення обізнаності дівчат та жінок у питаннях сексуального та репродуктивного здоров’я |
2025-2027 роки |
КНП «Великомихайлівська багатопрофільна лікарня», неурядові організації (за згодою) |
Не потребує фінансування |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Забезпечення безпечних умов надання медично- психологічної допомоги постраждалим особам |
||||||
1.2. Попередження інформаційно-просвітницької роботи |
||||||||||||||
1.2.1. Проведення місцевих інформаційно- комунікаційних компаній для дітей, молоді, осіб похилого віку, ВПО, учасників війни та членів їх родин, осіб з інвалідністю, інших соціальних груп |
2025-2027 роки |
КУ «ЦНСП Новоборисівської сільської ради», неурядові організації (за згодою) |
Не потребує фінансування |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Привернення уваги громадськості на місцевому рівні до актуальності проблеми домашнього насильства за допомогою засобів масової інформації, інших мас-медіа та соціальних мереж |
||||||
1.2.2.Проведення інформаційної роботи щодо формування у суспільстві нульової толерантності до домашнього насильства та/або насильства за ознакою статті серед молоді |
2025-2027 роки |
КУ «ЦНСП Новоборисівської сільської ради», служба у справах дітей Новоборисівської сільської ради, неурядові організації (за згодою) |
Не потребує фінансування |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Проведення мешканцям громади бесід з метою формування у суспільстві нульової толерантності до домашнього насильства та/ або насильства за ознакою статті серед молоді |
||||||
1.3. Послуги та захист осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі |
||||||||||||||
1.3.1. Створення мобільної бригади місцевого значення по роботі з сім’ями військовослужбовців |
2025-2027 роки |
КУ «ЦНСП Новоборисівської сільської ради», неурядові організації (за згодою) |
Бюджет Новоборисівської сільської ради, інші джерела |
в межах бюджетного фінансування |
Оперативне надання захисту та соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі та їх дітям |
|||||||||
1.3.2. Створення у закладах охорони здоров’я кабінетів медико- психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі |
2025-2027 роки |
КНП «Великомихайлівська БЛ»,
|
Не потребує фінансування |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Оперативне надання медико-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі |
||||||
ІІ. Забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків |
|||||||||
2.1.Участь представників органів влади у тематичних програмах та засобів масової інформації щодо забезпечення гендерної рівності жінок і чоловіків відповідно вимог чинного законодавства |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада, служба у справах дітей Новоборисівської сільської ради, КУ «ЦНСП Новоборисівської сільської ради, ГУ національної поліції в Одеській області Роздільнянський районний відділ поліції, неурядові організації (за згодою) |
Не потребує фінансування |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Привернення уваги громадськості на місцевому рівні до актуальності проблеми домашнього насильства за допомогою засобів масової інформації |
|
ІІІ. Протидія торгівлі людьми |
|||||||||
3.1.Забезпечення постійного оновлення в онлайн режимі електронної Дорожньої карти допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі або торгівлі людьми. |
2025-2027 роки |
, виконавчі комітети міських, селищних, сільських рад, громадські організації,неурядові організації (за згодою) |
не потребує фінансування |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Полегшення доступу постраждалих осіб до інформації про органи, установи, організації, які надають послуги цим особам |
|
3.2.Проведення інформаційних кампаній для населення Новоборисівської сільської територіальної громади щодо протидії торгівлі людьми, в тому числі проведення на території громади Всесвітнього та Європейського дня боротьби з торгівлею людьми (18.10.) та Міжнародного дня боротьби за скасування рабства (02.12.) |
2025-2027 роки |
КУ «ЦНСП Новоборисівської сільської ради», ГУ національної поліції в Одеській області Роздільнянський районний відділ поліції неурядові організації (за згодою) |
кошти інших джерел (в межах бюджетного фінансування) |
в межах бюджетного фінансування |
Підвищення рівня обізнаності населення області щодо можливих випадків торгівлі людьми, їх наслідків та загроз для життя та здоров'я людей |
||||
3.3.Надання послуг особам, які постраждали від торгівлі людьми, з урахуванням їх потреб, зокрема надання безоплатної правової допомоги, з урахуванням ВПО, які незаконно утримувались, або перебували в полоні, постраждали від торгівлі людьми. |
2025-2027 роки |
КУ «ЦНСП Новоборисівської сільської ради», громадські організації, неурядові організації (за згодою) |
не потребує фінансування |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Надання допомоги та послуг особам, які постраждали від торгівлі людьми, з урахуванням їх потреб зокрема у сприянні надання безоплатної правової допомоги |
|
3.4.Проведення освітніх заходів у закладах освіти щодо запобігання випадків торгівлі людьми на тему: «16 днів проти насильства» |
2025-2027 роки |
КУ«ЦНСП Новоборисівської сільської ради», служба у справах дітей Новоборисівської сільської ради, ГУ національної поліції в Одеській області Роздільнянський районний відділ поліції, громадські організації, неурядові організації (за згодою) |
Бюджет сільської ради (в межах фінансування) |
в межах бюджетного фінансування |
Проведення освітних заходів у закладах освіти щодо запобігання випадків торгівлі людьми |
||||
3.5. Проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи серед населення, особливо молоді та соціально незахищених верств населення щодо запобігання потрапляння у ситуації торгівлі людьми |
2025-2027 роки |
КУ«ЦНСП Новоборисівської сільської ради», служба у справах дітей Новоборисівської сільської ради, ГУ національної поліції в Одеській області Роздільнянський районний відділ поліції, громадські організації, неурядові організації (за згодою) |
не потребує фінансування |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Проведення інформаційно- роз'яснювальної роботи серед населення, особливо молоді та соціально незахищених верств населення |
|
3.6. Проведення роз’яснювальної роботи серед населення, особливо дітей, молоді та їх батьків щодо проблеми дитячого бродяжництва та жебрацтва, ранніх проявів девіантної поведінки, що може сприяти втягненню дітей у злочинну діяльність, вживання наркотичних та психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів. |
2025-2027 роки |
КУ «ЦНСП Новоборисівської сільської ради», служба у справах дітей Новоборисівської сільської ради, ГУ національної поліції в Одеській області Роздільнянський районний відділ поліції, громадські організації, неурядові організації (за згодою) |
не потребує фінансування |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
Зменшення кількості фактів бродяжництва, жебракування дітей, скоєння кримінальних правопорушень, неповнолітніми |
|
Додаток 5
до рішення виконавчого
комітету Новоборисівської
сільської ради № 216 від 18.12.2024
СХВАЛЕНО рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради від 18.12.2024 р. № 216 |
ЗАТВЕРДЖЕНО рішенням сесії Новоборисівської сільської ради VIII скликання від _______ р. № _______ |
_______ 2024 року № ____ – VIIІ
Про затвердження Комплексної програми соціальної підтримки населення «ТУРБОТА» по Новоборисівській сільській раді
на 2025-2027 роки
Відповідно до частини 1 статті 52, статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з метою створення сприятливих соціально - економічних, медичних, організаційних та правових умов і гарантій для реалізації прав малозахищених верств населення, забезпечення їх участі в економічній, соціальній, культурній та інших сферах суспільного життя, та вшанування пам’яті загиблих військовослужбовців та їх сімей, які брали безпосередню участь в здійснені заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримання збройної агресії РФ на території України, Новоборисівська сільська рада
ВИРІШИЛА:
1.Затвердити комплексну Програми соціальної підтримки населення «ТУРБОТА» по Новоборисівській сільській раді на 2025-2027 роки. (далі - Програма) (Додаток 1).
2. Виконавчому комітету Новоборисівської сільської ради забезпечити виконання основних заходів визначених Програмою соціальної підтримки населення «ТУРБОТА» по Новоборисівській сільській раді на 2025-2027 роки.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань фінансів, бюджету, планування соціально – економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та комісію з гуманітарних питань.
Сільський голова Інна ТОПОВА
Додаток до рішення
Новоборисівської сільської ради
від- грудня 2024 року №--- - VІІІ
Комплексна Програма соціальної підтримки населення «Турбота»
по Новоборисівській сільській раді
на 2025-2027 роки
с.Новоборисівка
- ПАСПОРТ
Комплексної програми соціальної підтримки населення «Турбота»
по Новоборисівській сільській раді на 2025-2027 роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
2. |
Розробник Програми |
Новоборисівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області |
3. |
Співрозробники Програми |
КУ «Центр надання соціальних послуг Новоборисівської сільської ради», відділ освіти, культури, спорту та туризму Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області |
4. |
Відповідальні виконавці Програми |
Виконавчий комітет Новоборисівської сільської ради,відділ сім’ї, молоді та соціального захисту населення, КУ «Центр надання соціальних послуг Новоборисівської сільської ради», відділ освіти, культури, спорту та туризму Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області |
5. |
Виконавці Програми |
Новоборисівська сільська рада, відділ сім’ї, молоді та соціального захисту населення, КУ «Центр надання соціальних послуг Новоборисівської сільської ради», відділ освіти, культури, спорту та туризму Новоборисівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області |
6. |
Термін реалізації Програми |
2025– 2027 роки |
7. |
Мета Програми |
Визначення пріоритетів надання соціальної допомоги та послуг найбільш незахищеним верствам населення Новоборисівської сільської ради, які перебувають у складних життєвих обставинах та неспроможні їх самостійно подолати. |
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього (тис. грн.), зокрема:
-кошти бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади;
-інші джерела |
|
9. |
Очікувані результати виконання |
В результаті реалізації Комплексної програми соціального захисту населення «ТУРБОТА» Новоборисівської сільської ради на період 2025-2027 роки, відбудеться покращення надання соціальних допомог і послуг найбільш незахищеним верствам населення. |
10. |
Ключові показники ефективності |
100% рівень охоплення незахищених верст населення соціальними допомогами і послугами. |
ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Соціальний захист є основним завданням соціальної політики, що ставить за мету забезпечення прав і гарантій людини у сфері рівня та якості життя. Турбота про людей, які перебувають у складних життєвих обставинах – один з основних напрямів державної політики у сфері соціального захисту населення, який має виконуватися завжди і за будь-яких обставин на користь тих громадян, у житті яких виникли проблеми.
Сфера дії соціального захисту – це особа, сім’я, їхній добробут, і не лише матеріальний, а й соціальний, тобто покращення соціального самопочуття людини, впевненості у своєму майбутньому.
При розробці Програми враховувались наступні обставини:
- реальна соціально-економічна ситуація сьогодення, внаслідок якої значна кількість осіб з інвалідністю, пенсіонерів, багатодітних сімей тощо опинилася в скрутному становищі;
- доцільність поліпшення організаційно-правого забезпечення надання фінансової допомоги громадянам;
- необхідність збереження пріоритетних напрямів соціального захисту, що дозволяють реально підтримувати життєдіяльність найбільш соціально незахищених верств населення.
Комплексна програма соціального захисту населення «Турбота» на 2025-2027 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про увічнення Перемоги над нацизмом у Другій світовій війни 1939-1945 років», «Про поховання та похоронну справу», постанов Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування», від 16.08.1994 № 555 «Про поширення чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 р. № 354», від 14.03.2018 № 197 «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду, усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах», та інших законодавчо-нормативних актів.
При цьому враховується, що державою встановлюється необхідний рівень гарантій прав людей похилого віку, багатодітних та малозабезпечених сімей, дітей – сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, воїнам-добровольцям з числа учасників АТО, учасникам бойових дій, а також військовослужбовцям, які брали безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримання збройної агресії РФ на території України, захист та турбота до сімей з дітьми, які потрапили, або мають ризик потрапити в складні життєві обставини, які вони невзмозі подолати самостійно та потребують соціальної допомоги та підтримки.
Поряд з цим виникають додаткові потреби вжиття заходів соціальної підтримки та надання допомоги для цілого ряду груп населення, характерною ознакою яких є малозабезпеченість, безробіття, немічність, інші життєві негаразди. Для вирішення цих проблем потрібна комплексна система заходів, орієнтована на конкретні цільові групи населення, і цим зумовлена необхідність прийняття Програми.
Через значне погіршення матеріального стану і відповідно скорочення можливості забезпечити навіть елементарні життєві потреби останнім часом посилюється тенденція до збільшення звернень від громадян щодо отримання адресної грошової допомоги на лікування. Більшість таких звернень надходить від осіб похилого віку, осіб з інвалідністю, одиноких громадян, учасників бойових дій антитерористичної операції , учасників бойових дій, а також військовослужбовців, які брали безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони , відсічі та стримання збройної агресії РФ на території України та інших осіб, що опинились у складних життєвих обставинах, як найбільш вразливої категорії населення, які найгостріше відчувають негативні наслідки погіршення економічної ситуації. Найбільш потерпають від бідності непрацездатні особи, особи з обмеженими фізичними можливостями.
Питання виховання і захисту підростаючого покоління завжди є і будуть актуальними, адже діти - гарант самозбереження й поступу нації. Одним з критеріїв стану захисту прав дитини та її добробуту в державі, соціальної підтримки сім’ї є кількість дітей - сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Державою гарантовано дітям, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, право на особливий захист і матеріальне забезпечення з боку влади, законодавчим підґрунтям є Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку» від 25 серпня 2005 року № 823.
ІІІ. Визначення мети Програми
Метою Програми є вирішення невідкладних питань організаційного, матеріально-технічного, медичного та соціально-побутового обслуговування громадян, додаткові соціальні гарантії мобілізованим особам, учасникам антитерористичної операції на Сході України, ветеранам війни АТО та членам їх сімей, воїнам-добровольцям, а також членам сімей загиблих (померлих), захоплених у полон або оголошених зниклими без вісті учасників АТО особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, також особам, які перебувають у складних життєвих обставинах. Програма спрямована на вжиття системних заходів щодо соціальної підтримки пільгових категорій громадян, підвищення рівня соціального захисту, які постійно проживають в населених пунктах Новоборисівської сільської ради.
IV. Обгрунтування завдань і засобів розв’язання проблеми, завдань і заходів, показників результативності
Досягнення визначеної мети Програми можливе шляхом:
- створення умов для надання всебічної соціальної допомоги найбільш вразливим верствам населення, підвищення якості соціального обслуговування громадян, які потребують соціальних послуг;
- забезпечення своєчасного отримання громадянами соціальних гарантій;
- забезпечення соціальної підтримки ветеранів війни та громадян похилого віку в тому числі одиноких громадян;
- забезпечення соціальної підтримки осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю;
- забезпечення соціальної підтримки сімей, які опинилися в тяжких життєвих обставинах в тому числі сімей військовослужбовців які знаходилися в зоні АТО та ООС, та сім'ї військовослужбовців, які загинули (померли) в зоні АТО та ООС, учасників бойових дій на території інших держав, а також військовослужбовців, які брали безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримання збройної агресії РФ на території України;
- забезпечення соціальної підтримки громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- формування комплексної системи соціального захисту пільгової категорії населення, громадян похилого віку, осіб з інвалідністю, учасників антитерористичної операції, громадян, вимушено переміщених, військовослужбовців, які брали безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримання збройної агресії РФ на території України та членів їх сімей;
- підвищення якості соціального обслуговування громадян, які потребують соціальних послуг;
- надання соціальної допомоги малозабезпеченим верствам населення з метою їх підтримки і профілактики можливої асоціальної поведінки.
V. Очікувані результати виконання програми
Виконання програми сприятиме:
- покращення умов які потребують соціального захисту та подолання ними складних життєвих обставин;
- ефективне використання коштів сільського бюджету та зростання довіри територіальної громади до місцевої влади;
- надання в повному обсязі необхідних послуг для жителів громади, які звертаються з відповідними заявами;
- удосконалення механізмів адресної підтримки незахищених верств ïx населення з урахуванням матеріального стану та умов проживання;
- посилення адресної соціальної підтримки вразливих верств населення;
розвиток благодійництва у сфері надання різних видів соціальної допомоги та послуг соціально вразливим верствам населення.
VI. Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування заходів Програми здійснюється за рахунок коштів сільського бюджету із залученням інших не заборонених законодавством джерел фінансування.
Видатки на виконання заходів Програми передбачатимуться при формуванні показників сільського бюджету, виходячи з реальних можливостей.
VII. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації заходів і завдань виконавчим комітетом сільської ради.
Координація роботи із забезпечення виконання Програми покладається на виконавчий комітет сільської ради.
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями, зазначеними у Програмі.
Додаток 2
до Програми
ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Назва показника |
Одиниця виміру |
Вихідні дані на початок дії Програми |
2025-2027 роки
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
І. Показники затрат |
||||
1 |
Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми |
тис. грн. |
0,0 |
0,0 |
II. Показники продукту |
||||
1 |
Кількість одержувачів |
осіб |
0,0 |
0,0 |
III. Показники ефективності |
||||
1 |
Середній розмір допомоги |
тис. грн. |
0,0 |
0,0 |
IV. Показники якості |
||||
1 |
Рівень охоплення населення соціальною підтримкою |
% |
100 |
100 |
Додаток 3
до Програми
РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми |
Етапи виконання Програми |
|
Всього витрат на виконання Програми |
||
І |
|||||
2025 рік |
2026 рік |
2027 рік |
|
||
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
Обсяг коштів, всього, зокрема: |
|
|
|
|
|
Державний бюджет |
|
|
|
|
|
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
|
|
|
|
|
Інші джерела |
|
|
|
|
|
Додаток
до рішення сесії Новоборисівської сільської ради
№ від грудня 2024 року
З А Х О Д И
щодо виконання Комплексної програми соціальної підтримки населення "ТУРБОТА"
на 2025-2027 роки по Новоборисівській сільській раді
№ з/п |
Зміст заходу |
Відповідальні виконавці |
Джерело фінансування |
Орієнтовні обсяги фінансового забезпечення (тис. гривень) * |
|||
Всього |
У тому числі за роками |
||||||
2025 |
2026 |
2027 |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
РОЗДІЛ 1. НАДАННЯ АДРЕСНОЇ ДОПОМОГИ МАЛОЗАХИЩЕНИМ ВЕРСТВАМ НАСЕЛЕННЯ |
|||||||
1.1 |
Проводення планомірних обстежень умов проживання осіб похилого віку, осіб з інвалідністю, багатодітних та малозабезпечених сімей, постраждалих та ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, сімей вимушених переселенців зі сходу України та сімей учасників антитерористичної операції, учасників бойових дій, а також військовослужбовців, які брали безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони , відсічі та стримання збройної агресії РФ на території України з метою визначення осіб, які потребують різних видів допомоги, та вчасного реагування у разі виникненні потреби. |
Новоборисівська сільська рада відділ сім’ї, молоді та соціального захисту населення сільської ради , Центр надання соціальних послуг сільської ради, старости |
Сільський бюджет |
Виконання заходу не потребує фінансування |
|||
1.2 |
Матеріальна підтримка важкохворим особам, (онко захворювання, гемодіаліз, оперативне хірургічне втручання, тощо) особам з інвалідністю загального захворювання та дітям до 18 років |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
1500,0 |
500,0
|
500,0
|
500,0 |
1.3 |
Надання матеріальної допомоги на поховання безробітних громадян працездатного віку та осіб не працездатного віку які не мають права на пенсію |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
90,0 |
30,0 |
30,0 |
30,0 |
1.4 |
Надання одноразової матеріальної допомоги особам, які опинилися в складних життєвих обставинах, та інших обставинах, які не можуть бути подолані без сторонньої допомоги та підтримки, також на ліквідацію наслідків стихійного лиха техногенного та природнього характеру |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
45,0 |
15,0 |
15,0
|
15,0 |
1.5 |
Придбання квітів та подарункових наборів для привітання громадян, з ювілейними датами 80 та 85 років та особам яким виповнилося 90 та більше років |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
60,0 |
15,0 |
20,0 |
25,0 |
1.6 |
Надання одноразової допомоги дітям-сиротам, дітям позбавленим батьківського піклування, яким в поточному році виповнилося 18 років |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
40,0 |
10,0 |
14,0 |
16,0 |
1.7 |
Придбання подарункових наборів сім’ям, в яких виховуються неповнолітні діти з обмеженими фізичними можливостями, які зареєстровані та проживають на території Новоборисівської сільської ради до Дня людей з інвалідністю |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
135,0 |
40,0 |
45,0 |
50,0 |
1.8 |
Нерегулярне пасажирське перевезення населення пільгової категорії громадян та інших за маршрутом « Мигаї –В-Михайлівка» «В-Михайлівка – Мигаї» (через Новоборисівку) |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
830,0 |
250,0 |
280,0 |
300,0 |
1.9 |
Компенсація за пільговий проїзд на залізничному транспорті |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
1100,0 |
330,0 |
370,0 |
400,0 |
1.10 |
Забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки(придбання путівок) |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
1120,0 |
350,0 |
370,0 |
400,0 |
1.11 |
Забезпечення надання населенню платних соціальних послуг та поліпшення їх якості |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
Обсяги визначаються рішенням виконавчого комітету сільської ради |
|||
1.12 |
Розширення переліку надання соціальних послуг у громаді особам, які перебувають у складних життєвих обставинах |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
У межах наявного фінансового ресурсу |
|||
1.13 |
Забезпечення функціонування у структурі Центру надання соціальних послуг, в старостинських округах посад фахівців із соціальної роботи |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
У межах наявного фінансового ресурсу |
|||
1.14 |
Придбання сувенірів, подарунків для привітання сімей усиновлювачів, опікунів, прийомних батьків, батьків- вихователів до Дня усиновлення |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
135,0 |
40,0 |
45,0. |
50,0 |
1.15 |
Надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги на непрофесійній основі громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
695,0 |
215.0 |
230,0 |
250,0 |
РОЗДІЛ 2. ДОДАТКОВІ СОЦІАЛЬНІ ГАРАНТІЇ МОБІЛІЗОВАНИМ ОСОБАМ, УЧАСНИКАМ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ НА СХОДІ УКРАЇНИ, ВЕТЕРАНАМ ВІЙНИ АТО ТА ЧЛЕНАМ ЇХ СІМЕЙ, ВОЇНАМ- ДОБРОВОЛЬЦЯМ, А ТАКОЖ ЧЛЕНАМ СІМЕЙ ЗАГИБЛИХ (ПОМЕРЛИХ), ЗАХОПЛЕНИХ У ПОЛОН АБО ОГОЛОШЕНИХ ЗНИКЛИМИ БЕЗВІСТІ УЧАСНИКІВ АТО, ЗАХИСНИКІВ ТА ЗАХИСНИЦЬ УКРАНИ, УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ, ЯКІ БРАЛИ БЕЗПОСЕРЕДНЮ УЧАСТЬ В ЗДІЙСНЕНІ ЗАХОДІВ ІЗ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ І ОБОРОНИ, ВІДСІЧІ ТА СТРИМАННЯ ЗБРОЙНОЇ АГРЕСІЇ РФ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ. |
|||||||
2.1 |
Надання матеріальної допомоги на придбання слухових апаратів ветеранам війни, інвалідам та особам, які за станом здоров'я потребують протезування слуховими апаратами |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
55,0
|
15,0 |
20,0 |
20,0 |
2.2 |
Надання одноразової допомоги на проведення стоматологічного (хірургічного, терапевтичного) лікування, зубопротезування, учасникам антитерористичної операції, воїнам-добровольцям, учасникам бойових дій, а також військовослужбовцям, які брали безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони , відсічі та стримання збройної агресії РФ на території України |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
220,0 |
50,0 |
70,0 |
100,0 |
2.3 |
Забезпечення соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку), учасників бойових дій, а також військовослужбовців, які брали безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони , відсічі та стримання збройної агресії РФ на території України |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
30,0 |
10,0 |
10,0 |
10,0 |
2.4 |
Надання щомісячної допомоги сім’ям загиблих (померлих) учасників АТОООС,сім’ям, захоплених у полон або оголошених зниклими безвісти військових, зокрема співробітників правоохоронних органів, які брали участь у проведенні АТО/ООС та дітям до досягнення 18-річного віку |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
90,0 |
30,0 |
30,0
|
30,0 |
2.5 |
Одноразова допомога до Дня Захисників України (01 жовтня), учасникам АТО/ООС, учасникам бойових дій, а також військовослужбовцям, які брали безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони , відсічі та стримання збройної агресії РФ на території України |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
710,0 |
200,0 |
230.0
|
280,0 |
2.6 |
Надання одноразової грошової допомоги членам сімей загиблих та померлих учасників АТО/ООС, учасників бойових дій, а також військовослужбовців, які брали безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони , відсічі та стримання збройної агресії РФ на території України на придбання (встановлення) пам’ятників, надгробних плит |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
1200,0 |
400,0 |
400,0 |
400,0 |
2.7 |
Надання одноразової допомоги на поховання загиблих (померлих) учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в здійснені заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримання збройної агресії РФ на території України (членам сім’ї першого ступеня споріднення - батькам, чоловіку, дружині, дітям, в тому числі усиновленим, членам сім’ї другого ступеня споріднення - рідним братам, сестрам, бабі, діду з боку матері, батька, онукам, співмешканцям.) |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
760,0 |
200,0 |
260,0 |
300,0 |
2.8 |
Придбання подарункових наборів, в тому числі канцелярських товарів, сім'ям загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, в яких є неповнолітні діти, які мешкають на території громади до Дня пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
95,0 |
25,0 |
30,0 |
40,0
|
2.9 |
Надання матеріальної допомоги сім'ям загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, які мешкають на території громади, до Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, крім тих які зазначені підпункті 2.8 Розділу 2 Заходів Програми |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
75,0 |
20,0 |
25,0 |
30,0 |
3.0 |
Придбання подарункових наборів для привітання з Новорічними та Різдвяними святами дітей, батьки яких загинули, пропали безвісті або знаходяться в полоні, здійснючи безпосередню участь в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони , відсічі та стримання збройної агресії РФ |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
190,0 |
50,0 |
60,0 |
80,0 |
3.1 |
Надання одноразової допомоги на підтримку Захисників і Захисниць України, для вирішення проблем військовослужбовців повязаних з матеріальним забезпеченням, необхідним при проходженні військової служби в Збройних силах України в умовах військового стану мобілізованим та зарахованим на військову службу з 24.02.2022 року. |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
|
0,0 |
0,0 |
0,0 |
3.2 |
Надання одноразової допомоги добровольцям ЗСУ та інших військових формувань, військовослужбовцям, які на 24.02.2022 року проходили строкову службу |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
|
0,0 |
0,0 |
0,0 |
3.3 |
Надання одноразової допомоги на лікування (реабілітацію)в наслідок поранення, каліцтва, контузії військовослужбовцям,учасникам бойових дій які брали безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони , відсічі та стримання збройної агресії РФ на території України |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
|
0,0 |
0,0 |
0,0 |
РОЗДІЛ 3 .СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ГРОМАДЯН |
|||||||
3.1 |
Надання матеріальної допомоги учасникам бойових дій в Афганістані та на території інших держав |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
18,0 |
6,0 |
6,0 |
6,0 |
3.2 |
Придбання квітів з нагоди річниці виведення військ з Республіки Афганістан, а також до дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав для покладання квітів до меморіальної дошки. |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
15,0 |
5,0 |
5,0 |
5,0 |
3.3 |
Надання щомісячних стипендій особам в наслідок інвалідності І –ІІ групи повязаної з виконанням бойового завдання, учасникам бойових дій в Республіці Афганістан та на території інших країн , учасникам бойових дій, які брали безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримання збройної агресії рф на території України після 24.02.2022 року |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
600,0 |
150,0 |
200,0
|
250.0 |
3.4 |
Надання щорічної цільової адресної допомоги громадянам сільської ради, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії до дня річниці Чорнобильської трагедії. |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
9.0 |
3,0 |
3.0
|
3.0
|
3.5 |
Надання матеріальної допомоги учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС І та ІІ категорії з нагоди річниці аварії на ЧАЕС |
Новоборисівська сільська рада |
Сільський бюджет |
15,0 |
5,0 |
5,0
|
5,0
|
|
ВСЬОГО |
|
|
9777,0 |
2949,0 |
3253,0 |
3575,0 |
Додаток 6
до рішення виконавчого
комітету Новоборисівської
сільської ради № 216 від 18.12.2024
СХВАЛЕНО рішенням виконавчого комітету Новоборисівської сільської ради від 18.12.2024 р. № 216 |
ЗАТВЕРДЖЕНО рішенням сесії Новоборисівської сільської ради VIII скликання від _______ р. № _______ |
_______ 2024 року № ____ – VIIІ
Про затвердження Програми розвитку культури в Новоборисівській сільській раді на 2025 -2027 роки
Керуючись Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про охорону культурної спадщини», «Про культуру», «Про державні цільові програми» Указами Президента України №485/2000 «Про державну підтримку клубних закладів», №490/2000 «Про невідкладні заходи щодо розвитку бібліотек України», відповідно до Бюджетного кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, з метою підвищення ефективності діяльності закладів культури громади, укріплення матеріально-технічної бази, враховуючи пропозиції постійної комісії з питань прав людини, депутатської діяльності та гуманітарних питань, сільська рада
В И Р І Ш И Л А:
- Затвердити Програму розвитку культури в Новоборисівській сільській раді на 2025-2027 роки згідно з додатком 1.
- Координацію роботи щодо виконання Програми доручити постійній комісії з гуманітарних питань.
- Програму розвитку культури Новоборисівської сільської ради на 2022-2024 роки, затверджену рішенням Новоборисівської сільської ради 22 грудня 2021 року № 534 – VIІI, вважати такою що втратила чинність.
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на сільського голову Новоборисівської сільської ради Топову І.О.
Сільський голова Інна ТОПОВА
Додаток до рішення сесії
Новоборисівської сільської ради
грудня 2024 року №-VIII
Програма
розвитку культури
в Новоборисівській сільській раді
на 2025 - 2027 роки
с.Новоборисівка
2024 рік
І. Паспорт розвитку культури в Новоборисівській сільській раді на 2025 -2027 роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Відділ освіти, культури, спорту та туризму Новоборисівської сільської ради |
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми |
Програма розроблена відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про культуру», «Про бібліотеки і бібліотечну справу», «Про позашкільну освіту», розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.02.2016 №119-р «Про схвалення довгострокової стратегії розвитку української культури – стратегії реформ» та інших нормативних документів. |
3. |
Розробник Програми |
Відділ освіти, культури, спорту та туризму Новоборисівської сільської ради |
4. |
Відповідальний виконавець Програми |
Відділ освіти КСТ Новоборисівської сільської ради, Новоборисівська сільська рада, депутати Новоборисівської сільської ради |
5. |
Виконавці Програми |
Новоборисівська сільська рада, відділ освіти, культури, спорту та туризму Новоборисівської сільської ради, керівники закладів культури, КЗ «Новоборисівська публічна бібліотека» |
6. |
Термін реалізації Програми |
2025-2027 роки |
7. |
Мета Програми |
Основною метою Програми є створення економічних та організаційних умов для подальшого збереження і розвитку культурно-мистецької сфери Новоборисівської сільської ради. |
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми - кошти бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади; |
тис. грн. |
9. |
Очікувані результати виконання |
Збереження, розвиток мережі закладів культури Новоборисівської сільської ради; модернізація матеріально-технічного ресурсу галузі; формування цілісного інформаційно-культурного середовища та позитивного іміджу Новоборисівської сільської ТГ; впровадження нових форм і напрямків культурної діяльності, в тому числі дистанційного; розширення спектру культурно-освітніх та мистецьких послуг; розвиток та популяризація традиційного та сучасного українського мистецтва, підвищення національної свідомості жителів Новоборисівської сільської ТГ, сприяння реалізації індивідуальних творчих здібностей кожного її члена; збільшення кількості культурних ініціатив, реалізованих за участі інституцій громадянського суспільства. |
10. |
Ключові показники ефективності |
-модернізація закладів культури Новоборисівської сільської ради; - збереження базової мережі закладів культури Новоборисівської сільської ради; - покращення матеріально-технічної бази закладів культури Новоборисівської сільської ради; - підвищення якості дозвілля; - збільшення відвідувачів закладів культури Новоборисівської сільської ради. |
ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Сфера культури є найчутливішим показником реалізації прав людини, зокрема таких, як право на ідентичність, національну пам’ять, почуття власної гідності та соціальної злагоди. Саме культура, що заохочує до найрізноманітніших форм творчого самовираження і водночас вивчення та оновлення традицій, сприяє розвитку активної участі громадськості. Доступність культурних надбань і культурних ресурсів є важливою передумовою соціального та духовного розвитку, творчої реалізації особистості шляхом культурного самовираження незалежно від місця проживання, статусу, приналежності до певної соціальної чи етнічної групи; майнового статусу, походження, статі. В умовах децентралізації важливою складовою процесу повноцінного розвитку та виховання жителів громади є збереження та розвиток культурних надбань, забезпечення творчого довголіття, організації змістовного дозвілля, запобігання антигромадських проявів. Стан сфери культури на сучасному етапі не дає змоги в повному обсязі задовольняти зростаючі потреби культурного і духовного розвитку жителів громади. Актуальними є проблеми інформатизації, модернізації та технічного переобладнання закладів культури, якості надання послуг у сфері культури і мистецтва з урахуванням державних соціальних стандартів. Невід’ємну основу творчо-виробничого процесу театрально-концертних заходів складає наявність та повнота забезпечення музичними інструментами, звукопідсилювальною та освітлювальною апаратурою, сценічними костюмами та іншими атрибутами. Для розв’язання цих проблем необхідний комплексний підхід до координації діяльності закладів культури, взаємодія з органом місцевого самоврядування та міжгалузева координація, регіональне регулювання та фінансова підтримка закладів культури, які є основними центрами розвитку культури на території громади.
ІІІ. Мета Програми
Основною метою Програми є підвищення ефективності діяльності закладів культури громади, укріплення матеріально-технічної бази, збереження нематеріальної та історико-культурної спадщини, забезпечення реалізації прав громадян на доступ до культурних надбань, а також розвиток творчих ініціатив.
Досягнення цієї мети можливе за умови створення ефективних механізмів підтримки культурно-мистецької сфери.
IV. Обґрунтування завдань і засобів розв’язання проблеми, завдань і заходів, показників результативності
Виконання цілей та заходів Програми заплановано здійснювати протягом 2025-2027 років.
Обсяг коштів на виконання Програми щороку визначається рішенням Новоборисівськоїї сільської ради під час затвердження бюджету сільської ради або внесення змін до нього.
Основними завданнями Програми є:
- створення умов для належного функціонування базової мережі закладів культури;
- забезпечення розвитку творчого потенціалу та культурного простору громади, збереження нематеріальної спадщини;
- збереження культурної спадщини;
- інформатизація культурної сфери;
- здійснення технічного переоснащення закладів культури;
- надання підтримки майстрам - аматорам;
- розширення напрямків міжмуніципальної культурної співпраці з метою створення позитивного та привабливого іміджу громади;
- створення належних умов для здобуття початкової мистецької освіти (зокрема, для соціально-незахищених категорій дітей, молоді);
- визначення культурного розвитку громади одним з пріоритетних напрямів діяльності органів місцевого самоврядування;
- координація діяльності закладів культури та освіти у вирішенні питань організації культурно-дозвіллєвої, просвітницької діяльності, створення та реалізації спільних проектів, покращення матеріально-технічного стану сільських закладів культури;
- забезпечення постійного контролю щодо виконання у закладах культури вимог пожежної безпеки, охорони праці, забезпечення вільного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями
- збереження та популяризація історико-культурної спадщини;
- запровадження нових механізмів зміцнення національно-патріотичного виховання населення;
- створення належних умов для зберігання та поповнення музейного фонду;
- залучення позабюджетних джерел фінансування, зокрема, коштів грантових програм, благодійників, меценатів та інвесторів;
V. Очікувані результати виконання Програми
Виконання Програми забезпечить:
- зберегти функціонування діючої мережі закладів культури;
- підвищити рівень культурного обслуговування громадян, забезпечити їх доступ до культурних надбань, розширити спектр надання культурно - дозвіллєвих послуг населенню, зокрема молоді;
- створити сприятливі умови для розвитку культури у Новоборисівській територіальній громаді;
- розширити доступ до історико-культурних цінностей краю;
- поліпшити рівень культурного обслуговування населення;
- забезпечити подальший розвиток аматорських колективів, втілення нових культурних проектів;
- сприяти відродженню та подальшому розвитку традиційних народних ремесл;
- забезпечити повноцінне функціонування закладів культури;
- підвищений рівень зацікавленості дітей та молоді діяльністю клубних закладів;
- підвищити рівень поінформованості та обізнаності різних груп населення щодо клубних формувань та їх спеціалізації;
- забезпечити надання якісного культурного продукту;
- створити сприятливі умови в організації якісного змістовного дозвілля жителів громади;
- покращити матеріально-технічну базу клубних закладів;
- підвищити кваліфікацію професійних працівників галузі культури, формувати професійну майстерність;
- стимулювати діяльність та визнання суспільством молодих талановитих митців;
- підвищити національно-патріотичну свідомість населення;
- створити сприятливі умови навчання дітей, юнацтва та підготовку майбутніх митців.
- сформувати модернового бібліотечно-інформаційного простору;
- створити мережу інформаційних центрів, вдосконаливши та адаптувавши до сучасних вимог методів роботи бібліотек;
- оновити книжковий фонд, фонд періодичних видань, бібліотечний фонд
- створити мережу сучасних культурних закладів, зміцнити матеріально-технічну базу бібліотек відповідно до вимог часу
Вирішення цих проблем дозволить покращити імідж об’єднаної територіальної громади, Програма регламентує основні напрямки подальшого вдосконалення форм і методів проведення заходів, присвячених державним та місцевим святам; стратегію збереження та укріплення позицій Новоборисівської сільської територіальної громади як культурного центру; реалізацію єдиної політики в сфері організації театралізованих свят, тематичних заходів, фестивалів, виявлення талановитих особистостей; подальший розвиток української культури; підтримку народної творчості, обдарованих дітей, відродження, збереження і розвиток народних художніх промислів, розвиток народної творчості та популяризації національних звичаїв і обрядів, збереження та розвиток культурної інфраструктури.
Реалізація завдань Програми забезпечується шляхом виконання щорічних програмних заходів.
VІ. Обсяги та джерела фінансування Програми.
Обсяг коштів для реалізації Програми передбачається в розмірі грн. Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету Новоборисівської сільської територіальної громади.
Ресурсне забезпечення Програми наведене у додатку 3.
VІІ. Строки та етапи виконання Програми
Виконання Програми здійснюватиметься протягом 2025-2027 років у межах наявних та залучених матеріально-технічних та фінансових ресурсів.
Програма реалізовуватиметься у один етап: з 2025-2027р.
VІІІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми
План заходів із виконання Програми, спрямований на розв’язання проблем та досягнення мети Програми, наведено у додатку.
Координацію співпраці щодо завдань Програми здійснює відділ освіти, культури, спорту та туризму Новоборисівської сільської ради та постійні комісії з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, гуманітарних питань.
Секретар Дора ЦИМБАЛАР
Додаток 2
до Програми
ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Назва показника |
Одиниця виміру |
Вихідні дані на початок дії Програми |
2025-2027 роки
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
І. Показники затрат |
||||
1 |
Обсяг видатків на реалізацію заходів Програми |
тис. грн. |
|
|
II. Показники продукту |
||||
1 |
|
од. |
|
|
III. Показники ефективності |
||||
1 |
|
тис. грн. |
|
|
IV. Показники якості |
||||
1 |
|
% |
|
|
Додаток 3
до Програми
РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми |
Всього витрат на виконання Програми |
|||||
2025 рік |
2026 рік |
2027 рік |
|
|
||
1 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
Обсяг коштів, всього, зокрема: |
253,7 |
260,0 |
260,0 |
773,7 |
|
|
Державний бюджет |
|
|
|
|
|
|
Бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
253,7
|
260,0
|
260,0 |
773,7 |
|
|
Інші джерела |
|
|
|
|
|
Додаток 1
до Програми розвитку культури
в Новоборисівській територіальній
громаді на 2025-2027 роки
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
№ з/п |
Зміст заходів |
Термін виконання |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Очікуваний |
||||
2025 рік |
2026 рік |
2027 рік |
Всього |
|
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
1 |
Проведення культурно-мистецьких масових заходів пов’язаних із відзначенням державних, календарних, народознавчих, професійних та місцевих свят, ювілейних дат, заходів національно-патріотичного виховання, участь у конкурсах, фестивалях, конференціях, державних та регіональних святах, семінарах, курсах підвищення кваліфікації. |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада, відділ освіти КСТ Новоборисівської сільської ради, заклади культури |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
253,7 |
260,0 |
260,0 |
773,7 |
Збільшення кількості осіб, охоплених заходами. Відзначення державних та професійних свят, ювілейних та пам’ятних дат, проведення конкурсів та фестивалів, участь у фестивалях та конкурсах різного рівня, формування професійної майстерності та підвищення кваліфікації працівників галузі культури. |
2 |
Зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури |
2025-2027 роки |
Новоборисівська сільська рада, відділ освіти КСТ |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
|
|
|
|
Створення сприятливих, комфортних і безпечних умов у закладах культури громади |
3 |
Планомірне поповнення книжкових фондів бібліотек книгами українською мовою, забезпечення періодичними виданнями. |
2025-2027 роки |
Відділ освіти КСТ Новоборисівської сільської ради |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
- |
- |
- |
- |
Популяризація українських літературних видань, збільшення інтересу до читання літератури національно - патріотичного спрямування, періодичних видань України |
4 |
Проведення ремонтних робіт в закладах культури |
2025-2027 роки |
Відділ освіти КСТ Новоборисівської сільської ради |
бюджет Новоборисівської сільської територіальної громади |
|
|
|
|
Створення сприятливих, комфортних і безпечних умов у закладах культури громади |
Секретар сільської ради Дора ЦИМБАЛАР