Новоборисівська сільська рада
Одеська область, Роздільнянський район

Індексувати заробітну плату – обов’язок кожного роботодавця  

Дата: 25.11.2024 10:09
Кількість переглядів: 30

Індексувати заробітну плату – обов’язок кожного роботодавця

 

Статтею 39 Закону України від 09.11.2023 №3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» закріплено наступне: «Установити, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року».

Інформуємо, що механізм проведення індексації заробітної плати регулюють наступні нормативно-правові акти, а саме: Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII, із змінами (далі — Закон про індексацію) та Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, із змінами (далі - Порядок №1078).

Відповідно до зазначених нормативно-правових актів, індексувати заробітну плату найманим працівникам зобов’язані всі роботодавці, - підприємства, організації, установи усіх форм власності та фізичні особи-підприємці, які використовують найману праці.

Індексація заробітної плати проводиться у разі перевищення індексу споживчих цін (далі- ІСЦ), розрахованого наростаючим підсумком, порогу індексації – 103% (стаття 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення"). 

Індексації підлягають виплати постійного характеру: оплата праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками  (окладами) і відрядними розцінками; доплати, надбавки; премії; гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені законодавством; - інші компенсаційні виплати, які мають постійний характер. 

Нагадуємо, що разові виплати не індексують (п. 2 Порядку №1078). 

Також не підлягають індексації: виплати, які розраховуються із середньої заробітної плати, у тому числі відпусткові, лікарняні; допомоги по вагітності та пологах, при народженні дитини,  на поховання; цільова разова матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію, винагорода за підсумками роботи за рік тощо (п. 3 Порядку №1078)

Звертаємо увагу, що оплата часу простою не належить до постійних виплат, які підлягають індексації, тому виплати за час простою не індексуються. 
         «Базовим» місяцем для нарахування поточної індексації є місяць підвищення посадового окладу (тарифної ставки).

Основне правило визначення «базового» місяця таке: у місяці підвищення посадового окладу (тарифної ставки) ІСЦ приймають за 1 або 100 %.

Для подальшої індексації  - ІСЦ обчислюють наростаючим підсумком з місяця, наступного після місяця такого підвищення (абз. 1 і 2 п. 5 Порядку №1078).

Відповідно до норм (п. 4 Порядку № 1078) оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Згідно Закону України від 09.11.2023 №3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатного населення  з  січня 2024  встановлений у розмірі 3028 грн.

У разі коли особа працює неповний робочий/службовий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/службового часу.

У разі коли особа працює та отримує інший грошовий дохід, насамперед індексується оплата праці. Якщо така особа працює і одночасно навчається за денною формою навчання або з відривом від виробництва у клінічній ординатурі, аспірантурі і докторантурі, насамперед індексується стипендія.

Слід зазначити, що відповідно до норм та гарантії в оплаті праці, які встановлені  Кодексом законів про працю України та  статтею 12 Закону України «Про оплату праці», індексація заробітної плати - є мінімальною державною гарантією.

Наголошуємо, що за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці передбачена відповідальність, як посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винних у її не проведенні, - адміністративна (ч.1 ст. 41 КУПАП) чи кримінальна (стаття 172 КК України), так і юридичних та фізичних осіб, які використовують найману працю (абзац 6 частини  2 статті 265 КЗпП).

 

 

 

 

Головний державний інспектор

відділу з питань праці управління

інспекційної діяльності в Одеській області

Південного міжрегіонального управління

Державної служби з питань праці                                                               Олена МЯЛОВА

 

Фото без опису

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь